• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Jak zmieniał się ANTONOW

Jak zmieniał się ANTONOW

Przygotowanie 40 – letniego ANTKA Romualda Koperskiego do wielkiej wyprawy było nie lada wyzwaniem. Wybór maszyny podróżnik wyjaśniał nam tak: – Antonow był jedynym dostępnym mojej  kieszeni  samolotem,  który może przybliżyć atmosferę historycznego lotu z 1926 roku. Teoretycznie moglibyśmy polecieć jakąś współczesną maszyną i po 10 godzinach bylibyśmy na miejscu. Ale oczywiście nie o to mi chodzi.  My polecimy np. na bardzo niskiej wysokości , ok. 300m – 500 m. Będziemy nawigowali na podstawie map i busoli, GPS nie będzie chodził w rachubę. Będziemy starali się choć po części przywołać emocje tamtego lotu.

Samolot został kupiony  z Aeroklubu Dolnośląskiego. Nim technicy firmy Novol przystąpili do pracy, należało usunąć starą powłokę lakierniczą. Tym zadaniem zajęli się specjaliści z bydgoskiej firmy Renovatio. Zastosowali obróbkę strumieniową znaną w Polsce pod nazwą sodablasting lub potocznie jako sodowanie. To technologia wymyślona w USA na potrzeby oczyszczenia Statuy Wolności. – Jest to bezinwazyjna technika usuwania lakieru z pojazdów. Nie nagrzewa, a co za tym idzie nie uszkadza czyszczonej powierzchni. Nie zmienia jej struktury – słyszymy od specjalistów z Renovatio.  Sodowanie wykorzystano więc do oczyszczenia poszycia samolotu z anodowanego aluminium. – Inne metody niosłyby za sobą niepożądane skutki, np. piaskowanie zdeformowałoby karoserię oraz usunęłoby anodę. Nasze prace nad samym kadłubem trwały ok. 100 roboczogodzin. Zużyliśmy w tym czasie ok. 2,5 t ścierniwa. Drugie tyle czasu spędziliśmy przy oczyszczaniu wszelkich, zdemontowanych detali poszycia. Obliczyliśmy, że wydajność przy tej grubości powłokach lakieru oraz istniejących starych szpachli wynosiła 1.5 m kw. na godzinę.

Tak oczyszczone poszycie wykonane z aluminium zostało pokryte specjalnym podkładem, na który nałożono warstwę lakieru nawierzchniowego RAL 9006.  – Drobne elementy, zdemontowane wcześniej przez uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu, czekało lakierowanie podczas warsztatów szkolnych, pod nadzorem nauczyciela zawodu, Grzegorza Litwinowskiego.

– Przyznam szczerze, że dla mnie praca, którą wykonali najpierw specjaliści z firmy Renovatio, a potem z firmy Novol, to nadal trochę czarna magia – śmieje się Romuald Koperski. – Przysłuchiwałem się z podziwem ich rozmowom podczas poznańskich Targów Motor Show. Najgorszą pracą było zdecydowanie  pozbycie się starej farby. Potem trzeba było się już zdać na specjalistów z Novolu. Renovatio odsłoniła aluminium „do gołej blachy”. A ono bardzo szybko wchodzi w reakcję. Bardzo szybko przystąpiono więc do nakładania podkładu i potem nanoszenia właściwego lakieru.

Zobacz również
  • AkzoNobel inwestuje w holenderskie laboratoria badawcze, kontynuując wprowadzanie skutecznych innowacji

    AkzoNobel buduje dwa nowe laboratoria badawcze w swoim zakładzie w Sassenheim w Holandii, aby dalej wspierać pionierski rozwój produktów firmy. Wkrótce rozpoczną się prace nad budową centrum technologicznego dla farb proszkowych, a właśnie otwarto nowe …

    AkzoNobel inwestuje w holenderskie laboratoria badawcze, kontynuując wprowadzanie skutecznych innowacji
  • Zrównoważony rozwój: od modnego słowa do transformacyjnego modelu biznesowego

    Zrównoważony rozwój był kiedyś modnym hasłem, które pojawiało się w raportach rocznych i dawało akcjonariuszom poczucie, że firma, w której mają udziały, robi coś pozytywnego. Zrównoważony rozwój nie zawsze był zgodny ze strategią firmy; raczej …

    Zrównoważony rozwój: od modnego słowa do transformacyjnego modelu biznesowego
  • Troton zaprosił Marcina z Lasu na spotkanie z uczniami

    Na zaproszenie firmy Troton do Gościna przyjechał Marcin Kostrzyński, dziennikarz, leśnik i operator kamery, doskonale znany miłośnikom przyrody jako Marcin z Lasu. Spotkał się z uczniami klas 1-8 Zespołu Szkół w Gościnie. Zabrał ich w …

    Troton zaprosił Marcina z Lasu na spotkanie z uczniami
  • Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha

    – Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …

    Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha
  • Brązowy medal EcoVadis dla firmy TROTON

    Troton został uhonorowany kolejnym wyróżnieniem . Tym razem firma została nagrodzona brązowym medalem EcoVadis za zaangażowanie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. EcoVadis jest agencją/firmą ratingową oceniającą działania i praktyki dostawców w zakresie …

    Brązowy medal EcoVadis dla firmy TROTON

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x