• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Powłoka poliuretanowa Rangers; przygotowanie podłoży i dobór podkładów aby warstwa ochronna była trwała, odporna chemicznie i mechanicznie

Powłoka poliuretanowa Rangers; przygotowanie podłoży i dobór podkładów aby warstwa ochronna była trwała, odporna chemicznie i mechanicznie

 

Powłoki poliuretanowe tworzą elastyczną warstwę zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznym, chemicznymi czy korozją. W motoryzacji stosowane są do zabezpieczania zarówno nadwozi, jak i podwozi. W zależności od potrzeb można je stosować jako ochronę podwozia, ramy, wnętrza busa lub ładowni otwartego pick-upa. Jako powłokę ozdobną można ten produkt wykorzystać pokrywając nadwozie pojazdu terenowego czy maszyny rolniczej. Możliwość stosowania tych powłok znacznie wykracza poza branżę motoryzacyjną,

Powłokę poliuretanową Rangers można aplikować na stal, stal ocynkowaną, stal nierdzewną oraz aluminium, pod warunkiem, że wszystkie wymienione podłoża zostaną wcześniej zabezpieczone dwukomponentowym podkładem epoksydowym bądź akrylowym. Można stosować ją również na odpowiednio wcześniej przygotowane laminaty poliestrowe, utwardzone powłoki oraz tworzywa sztuczne. Jeśli chodzi o powierzchnie lakierowane i tworzywa sztuczne zaleca się przeprowadzenie testu przyczepności.

 

grape-39

Uwaga

W celu uniknięcia możliwości wystąpienia braku adhezji powłoki Rangers do podłoża, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami.

– Nie należy aplikować środka na surowy metal – należy go nakładać na podkład 2K lub istniejącą warstwę lakieru dwuskładnikowego 2K po obróbce. Przy starych powłokach zachować ostrożność i wykonać próbę rozcieńczalnikową. Polega ona na pozostawieniu na minutę lub dwie na nieznanym podłożu papieru lub szmatki nasączonej rozcieńczalnikiem, który będzie dodawany, bądź może być dodawany do produktu. Jeżeli w czasie działania rozcieńczalnika na powłokę, nastąpi jej zmarszczenie bądź nawet rozwarstwienie, próba jest pozytywna, w związku z tym cała powłoka musi być usunięta, a podłoże musi zostać zabezpieczone którymś z wymienionych wcześnie pokryć dwukomponentowych 2K.

– Poprzednią powłokę należy zawsze zmatowić i oczyścić środkiem usuwającym tłuszcz, silikon       i smar (Silicone Remover Troton).

– Nie należy nakładać środka na podkłady jednoskładnikowe 1K. Zamiast nich należy użyć dwuskładnikowego 2K podkładu akrylowego lub epoksydowego bądź podkładu wytrawiającego.

– Należy przestrzegać czasów schnięcia i utwardzania podkładów wytrawiających.

– Nie należy nakładać produktu RANGERS bezpośrednio na surowe powłoki fabryczne, ani surowe powłoki części karoseryjnych z rynku wtórnego.

 

Przygotowanie podłoża zależnie od materiału

 1. stal, stal ocynkowana, stal nierdzewna, aluminium

Przygotowując elementy szlifowane bądź surowe należy je wcześniej odpowiednio przeszlifować maszynowo P180-P240 lub ręcznie P280÷P320. Po odtłuszczeniu i wysuszeniu należy pokryć powierzchnię gruntem reaktywnym 2K, a następnie podkładem akrylowym 2K lub tylko antykorozyjnym podkładem epoksydowym 2K. Po wyschnięciu i szlifowaniu maszynowo od gradacji P180 do P320, usunięciu pyłów i odtłuszczeniu, powierzchnia jest przygotowana do nakładania powłoki poliuretanowej Rangers.

 1. istniejące powłoki lakierowe,

Jeżeli próba rozpuszczalnikowa daje wynik negatywny, to elementy przed aplikacją powłoki poliuretanowej szlifujemy maszynowo papierem P320÷P400, następnie usuwamy pył z powierzchni i odtłuszczamy.

 1. laminaty poliestrowe,

Przeznaczone do pokrycia poliuretanem elementy szlifujemy maszynowo papierem P180 lub włókniną ścierną P320, następnie usuwamy pył z powierzchni i odtłuszczamy.

 1. szpachlówki poliestrowe

Miejsca szpachlowane szlifujemy maszynowo papierem od P120 do P240, następnie usuwamy pyły z powierzchni i odtłuszczamy.

 1. tworzywa sztuczne,

Przed pokryciem powłoką Rangers elementy szlifujemy maszynowo papierem P180 lub włókniną ścierną P320, następnie usuwamy pyły z powierzchni i odtłuszczamy. Na tak przygotowaną powierzchnię musimy zastosować środek zwiększający przyczepność typu Plastic Primer.

 

grape-67

 

Lakierowanie

W zależności od potrzeby i grubości struktury możemy nakładać warstwę poliuretanu, np. na podwozie, ramę, wnętrza w skrzyniach pikapów, ładownie w busach dostawczych za pomocą pistoletu do UBS(gruba struktura) zalecamy aplikować produkt w dwóch pełnych warstwach dla stworzenia odpowiedniego zabezpieczenia lub możemy nakładać cieńszą warstwę, np. na nadwozie pojazdu terenowego, konstrukcję zewnętrzną przy użyciu pistoletu grawitacyjnego najlepiej HVLP w dwóch warstwach (drobniejsza struktura). Strukturę uzyskujemy w zależności od typu pistoletu do nakładania, proporcji mieszania (rozcieńczalnik) oraz techniki aplikacji. Dodatkową zaletą jest możliwość barwienia za pomocą skoncentrowanych pigmentów, farb bazowych oraz lakierów akrylowych.

usb_r_2

Fot. Przykładowa struktura HVLP

 

usb_r_1

 

Fot. Przykładowa struktura UBS

 

Zobacz również
 • Axalta publikuje Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów na rok 2019

  Axalta publikuje Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów na rok 2019   Biały niepodzielnie rządzi w sercach konsumentów już dziewiąty rok z rzędu Szary wyprzedza srebrny i zajmuje 3. miejsce w rankingu Srebrny cieszy się najmniejszą popularnością od dziesięciu lat …

  Axalta publikuje Globalny Raport Popularności Kolorów Samochodów na rok 2019
 • Warsztat pełen niespodzianek

    W warsztatach blacharsko-lakierniczych, jeśli nic złego się nie dzieje, wszystko jest dobrze. Kiedy jednak coś się zdarzy, często okazuje się, że nie wszystko było w porządku. Konsekwencje bywają bardzo poważne, przede wszystkim dla zdrowia …

  Warsztat pełen niespodzianek
 • Pistolety – rodzaje, regulacja

  W naprawach powłok lakierowych podstawą poprawnego wykonania są odpowiednio dobrane narzędzia oraz materiały do konkretnej pracy.Ważna jest umiejętność korzystania z narzędzi, właściwa ich regulacja i konserwacja.     Najbardziej znanym narzędziem lakiernika jest automat ułatwiający, …

  Pistolety – rodzaje, regulacja
 • Praktyczne wskazówki od marki Standox: System Xtreme

  System Xtreme marki Standox, światowego lidera na rynku lakierów renowacyjnych, wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkiego i ekonomicznego lakierowania samochodów. Harald Klöckner, Standox Head of Training na Europę, Bliski Wschód i Afrykę oraz specjalista w branży wyjaśnia,  …

  Praktyczne wskazówki od marki Standox: System Xtreme
 • Lakiery bazowe versus lakiery jednopowłokowe

  Na początku lat 80 w mieszalniach lakierów pojawiły się na dobre w Polsce lakiery dwuwarstwowe. Było to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż używane wcześniej metalizowane lakiery akrylowe, sprawiające niekiedy lakiernikom duże problemy w uzyskiwaniu poprawnych wylakierowań …

  Lakiery bazowe versus lakiery jednopowłokowe

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie