• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

EuroSkills 2023 po raz pierwszy w Polsce

EuroSkills 2023 po raz pierwszy w Polsce

We wrześniu Gdańsk był gospodarzem 8. edycji EuroSkills – Mistrzostw Europy Młodych Profesjonalistów. To największy europejski konkurs edukacyjny, związany z doskonaleniem umiejętności zawodowych. Odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy zagościł w Polsce.

Jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia, konkurs jest organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.

Na imprezę przyjechało około 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, aby wziąć udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Spodziewano się około 100 000 gości i obserwatorów tego wydarzenia z całej Polski i zagranicy.

Zawodnicy reprezentujący swoich rówieśników z kraju byli wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe.

img_20230907_155707

img_20230907_130859


Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, wykonując konkretne zadania w swojej konkurencji.


Zawodnicy EuroSkills mieli za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagały złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy.

img_20230907_091302

Zwycięzców ogłoszono w sobotni wieczór, 9 września, na Polsat Plus Arenie. Reprezentanci Polski wywalczyli 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale.

Jednym z zadań było malowanie samochodu. Wyznaczono sześć konkurencji: lakierowanie elementu z uszkodzoną powłoką, naprawa miejscowa spot repair, dobór właściwego odcienia lakieru, lakierowanie elementy z efektem lakieru matowego, polerowanie elementu, lakierowanie maski z elementem wymalowania linii w innym kolorze oraz lakierowaniem napisu Euroskills

img_20230907_103646

Swoimi wrażeniami z imprezy podzielił się z naszą redakcją Adam Niedzwiedzki, Jak opisywał, na każdą z konkurencji wyznaczono ściśle określony czas. Do dyspozycji uczestników były 4 komory oraz specjalne stanowiska do przygotowywania materiałów lakierniczych.

Procesy opierały się na technologiach BASF i odbywały się z wykorzystaniem najlepszych ich produktów włącznie z technologią UV. Wszystkie polecenia wydawano w języku angielskim. Podobnie było z dokumentacją. Zawodnicy nie mogli korzystać z pomocy tłumacza, co było sporym utrudnieniem. Liczył się czas, dokładność maskowania od spodu maski lakierowanej, zużycie materiału , jakość powłoki itd.

img_20230907_153155

Podczas konkursu zawodnik miał wyznaczoną strefę w której nikt nie miał prawa przebywać. Publiczność mogła przyglądać się z daleka poczynaniom zawodników. Jak zauważył Niedzwiedzki imprezę przygotowano z rozmachem, ale liczba młodych ludzi obserwujących działania rówieśników, nauczycieli, doradców zawodowych czy przyszłych pracodawców, mogła być zdecydowanie większa.

Zobacz również
 • Axalta wyłącznym dostawcą ColorSystem dla BMW Group w regionie EMEA

  Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), wiodący globalny producent lakierów ciekłych i proszkowych, została wyłącznym dostawcą dla systemu ColorSystem Grupy BMW, który jest aktualnie stosowany w 15 krajach europejskich i RPA. Umowa obejmuje sieć 730 serwisów …

  Axalta wyłącznym dostawcą ColorSystem dla BMW Group w regionie EMEA
 • AkzoNobel osiąga solidne wyniki za cały rok 2023, zaś IV kwartał potwierdza pozytywną dynamikę wzrostu marży i delewarowania, które będą kontynuowane w 2024 r.

  Akzo Nobel N.V publikuje wyniki za IV kwartał i cały rok 2023 Najważniejsze informacje Q4 2023 (w porównaniu z Q4 2022) • Przychody w walutach stałych wzrosły o 4% dzięki wyższym wolumenom i cenom (raportowane …

  AkzoNobel osiąga solidne wyniki za cały rok 2023, zaś IV kwartał potwierdza pozytywną dynamikę wzrostu marży i delewarowania, które będą kontynuowane w 2024 r.
 • Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night

  Dynamiczny odcień przywołuje na myśl głębię wszechświata i iluminacje kosmosu.Tegoroczna odsłona zaznacza dekadę od wprowadzenia przez firmę Axalta pierwszego Samochodowego Koloru Roku.  Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, ogłosiła …

  Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night
 • TROTON laureatem Gazel Biznesu

  Firma TROTON pochwaliła się kolejnym wyróżnieniem. Tym razem firma ta znalazła się wśród Gazel Biznesu , czyli gronie najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm w Polsce. Gazele Biznesu to realizowany wspólnie przez dziewięć dzienników …

  TROTON laureatem Gazel Biznesu
 • Przygody z samochodem

  Samochód dawno przestał być obiektem kultu czy wyznacznikiem statusu właściciela, jest przedmiotem użytkowym, i ma być sprawny. Ale to nie oznacza, iż samochód nie budzi emocji właścicielek i właścicieli. Opowieść o przygodach z tym Chevroletem …

  Przygody z samochodem

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x