• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Biblioteka lakiernika- „Wybrane problemy projektowania i eksploatacji kabin lakierniczych”

Biblioteka lakiernika- „Wybrane problemy projektowania i eksploatacji kabin lakierniczych”

Książka zatytułowana „Wybrane problemy projektowania i eksploatacji kabin lakierniczych” autorstwa Piotr Nikończuka , stanowi monografię naukową, podsumowującą działalność badawczą rozwojową autora w tej tematyce. Zakres pracy dotyczy kabin lakierniczych dla branży naprawczej. Koncentruje się przede wszystkim na parametrach powietrza wymienianego w przestrzeni roboczej. Autor rozpatruje zarówno poprawę jakości, jak i minimalizację energetycznego kosztu sterowania temperaturą powietrza. Motywacją do podjęcia badań w tym zakresie było jego doświadczenie zawodowe, ogólnie obowiązujące wymogi dotyczące poprawy efektywności energetycznej urządzeń oraz istniejące na rynku zastosowania rekuperatorów krzyżowych w kabinach lakierniczych.

W pracy przedstawiono opracowane propozycje sterowania temperaturą powietrza. Dla palników jednostopniowych zaprezentowano regulację PWM ze zmiennym czasem wyzwalania impulsów, natomiast dla źródeł ciepła z możliwością modulacji mocy cieplnej przedstawiono sterowanie z użyciem regulatora odpornego. Dla obu metod przeprowadzono badania symulacyjne z użyciem własnych modeli numerycznych, uwzględniających konstrukcję oraz tryb pracy kabiny lakierniczej.

W monografii dokonano  przeglądu stosowanych w kabinach lakierniczych rozwiązań służących odzyskiwaniu ciepła odpadowego. Przeanalizowano pomijany do tej pory wpływ osadów lakierniczych na zmianę efektywności odzyskiwania ciepła na przykładzie rekuperatora krzyżowego. Obliczenia oparto na prezentowanych wynikach prowadzonych własnych badań tempa wzrostu osadów oraz ich przewodności cieplnej.

Zaprezentowano dwa własne rozwiązania odzyskiwania ciepła. W pierwszym rozwiązaniu zastosowano rekuperator przeciwprądowy o modułowej konstrukcji, z możliwością wymiany powietrza z odzyskiwaniem ciepła lub bez jego odzyskiwania. W drugim rozwiązaniu przedstawiono koncepcję skojarzonej energetycznie kabiny lakierniczej z budynkiem lakierni, wyposażonej w powietrzną pompę ciepła. Przewidziano możliwości: ogrzewania, schładzania i osuszania powietrza, akumulacji ciepła, pozyskiwania ciepła z innych źródeł oraz przekazywania jego nadmiarów do innego wykorzystania. Dla opracowanych rozwiązań przeprowadzono analizy efektywności oparte na obliczeniach i symulacjach.

 

Zobacz również
  • Cieniowanie – czy to trudny proces?

      Zanim przejdziemy do oceny trudności procesu cieniowania – parę słów wstępu. Z koniecznością cieniowania najczęściej spotykamy się w sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia lakierowanych elementów poszycia zewnętrznego (np. zderzaków, błotników przednich, drzwi przednich, drzwi …

    Cieniowanie – czy to trudny proces?
  • Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach

    Z uwagi na obchodzony w  dniu 22 kwietnia 2024 r. Dzień Ziemi pozwoliłam sobie na prawną analizę tematu, który choć z nazwy sugeruje inicjatywę proekologiczną, to w rzeczywistości stał się kolejnym argumentem ubezpieczycieli do pomniejszania …

    Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych
  • Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

    Wśród samochodów zasługujących na miano kultowych jedno z ważniejszych miejsc zajmuje brytyjski Mini. Zaprojektowany w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku produkowany był do końca stulecia. Dziś ten ceniony przez kolekcjonerów klasyk w Wielkiej Brytanii …

    Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x