• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

AkzoNobel partnerem pionierskiej misji naukowej Polar Pod

AkzoNobel partnerem pionierskiej misji naukowej Polar Pod

Do pionierskiej ekspedycji naukowej z załogową platformą oceanograficzną Polar Pod, dryfującą wokół Antarktydy, dołączył koncern AkzoNobel jako wyłączny partner w zakresie farb i specjalistycznych powłok.

 

Polar Pod, której pomysłodawcą jest francuski odkrywca i ekolog Jean-Louis Etienne, umożliwi międzynarodowym naukowcom badanie antarktycznego prądu okołobiegunowego, który ma duży wpływ na klimat Ziemi i reprezentuje ogromne zasoby morskiej bioróżnorodności.

 

Dryfująca na stojąco, wysoka na 100 metrów platforma Polar Pod nie zostanie wyposażona w silnik, dzięki czemu będzie zeroemisyjna. Bezgłośnie napędzana prądem okołobiegunowym, niczym oceaniczny satelita, będzie stopniowo okrążać kontynent antarktyczny. AkzoNobel pozostanie sponsorem 1000-tonowej platformy przez najbliższe pięć lat, od jej budowy do zakończenia misji, która ma się rozpocząć w grudniu 2023 roku.

 

„Ta wspaniała współpraca to doskonały przykład na to, że w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych rozwiązań dla naszych klientów jesteśmy w stanie podążyć na koniec świata”– mówi prezes AkzoNobel, Thierry Vanlancker. „Projekt jest intrygującą mieszanką wizjonerstwa i ambicji związanych z ochroną środowiska, przez co świetnie wpisuje się w inicjatywę People. Planet. Paint. i ideę zrównoważonego rozwoju wcielaną na co dzień w działalności biznesowej naszej firmy. Jesteśmy bardzo dumni z udziału w projekcie.”

 

Polar Pod będzie wspierana przez specjalny statek zaopatrzeniowy, który zostanie na stałe przydzielony do misji. Platforma (która jest wyższa od Statui Wolności) zostanie przeholowana poziomo do pierwszego obszaru badań, gdzie zostanie przechylona do pozycji pionowej poprzez napełnienie zbiorników balastowych wodą morską – kiedy większość konstrukcji będzie zanurzona. Zbudowana ze specjalnego stopu stali pomagającego jej radzić sobie z gwałtownymi sztormami, platforma pozwoli na zbieranie danych i prowadzenie długoterminowych obserwacji, które będą przekazywane badaczom, oceanografom, klimatologom i biologom w 43 instytucjach naukowych w 12 krajach.

Działając w obszarze, który żeglarze nazywają Wyjącymi Pięćdziesiątkami (ang. Furious Fifties; pomiędzy 50° a 55° szerokości geograficznej południowej), platforma będzie prowadzić badania obejmujące: pomiary wymiany powietrze/ocean, w szczególności związane z CO2; badania dynamiki fal; zbieranie planktonu i ocenę wpływu zakwaszenia; akustyczną inwentaryzację fauny morskiej; walidację na morzu pomiarów satelitarnych i obserwację życia morskiego z powietrza.

polar-pod-2

 

„Jako lider branży w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz światowy lider na rynku powłok morskich i jachtowych, za kluczowe aspekty naszej strategii uznajemy zmniejszanie naszego wpływu na środowisko naturalne oraz przyczynianie się do ochrony oceanów” – dodaje Jean Michel Gauthier, Director of Marine and Protective Coatings AkzoNobel.

 

„Będąc sponsorem ekspedycji Polar Pod, możemy pomóc w rozwoju wiedzy na temat kluczowej roli, jaką Ocean Południowy odgrywa dla klimatu Ziemi i morskiej bioróżnorodności. Z niecierpliwością czekamy więc na moment, w którym misja nabierze już rozpędu.”

 

Współpraca mocno wpisuje się w ambicje AkzoNobel „Planet.” na rok 2030, które obejmują redukcję emisji dwutlenku węgla o 50% i dążenie do wytwarzania zerowej ilości odpadów jako koncern. Wyniki badań i wiedza zdobyte podczas ekspedycji – w tym wpływ surowych warunków panujących w środowisku morskim na produkty firmy – mogą więc okazać się bezcenne.

 

AkzoNobel angażował się już wcześniej w projekty na Antarktydzie i w jej okolicach. Dostarczył produkty do stacji badawczej Halley VI organizacji naukowej British Antarctic Survey, zabytkowej chaty polarnika Sir Edmunda Hillary’ego oraz e-bazy odkrywcy Roberta Swana w Bellingshausen.

 

Więcej informacji na temat Polar Pod można znaleźć na stronie: www.oceanpolaire.org/en/polar-pod/

 

 

***

Już od ponad 200 lat odkrywamy świat nieograniczonych możliwości, ożywiania kolorem różnorodnych powierzchni. Jesteśmy ekspertami w produkowaniu farb i powłok, możliwe, że jeden z naszych produktów znajduje się zaledwie kilka metrów od Ciebie. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon, które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Prowadzimy działalność w ponad 150 krajach i stawiamy sobie za cel osiągnięcie pozycji światowego lidera w naszej branży. Właśnie tego możesz oczekiwać od będącego liderem zrównoważonego rozwoju producenta farb, który od ponad dwóch stuleci kreuje przyszłość. Więcej na stronie www.akzonobel.com

 

Zobacz również
 • AkzoNobel zapowiada kolejną edycję programu skierowanego do startupów

  18 maja rozpocznie się drugie globalne wyzwanie dla startupów – Paint the Future. Program, prowadzony przez AkzoNobel i wspierany przez wielu odbiorców na całym świecie, stał się największą innowacją w branży. Ten akcelerator biznesu otwiera …

  AkzoNobel zapowiada kolejną edycję programu skierowanego do startupów
 • Axalta i Yamaha Factory Racing MotoGP kontynuują współpracę w sezonie 2021

  15 kwietnia 2021 r. – Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, już 12. rok z rzędu jest partnerem premium zespołu Yamaha Factory Racing MotoGP. W ramach współpracy Axalta będzie wspierać zespół Monster Energy Yamaha …

  Axalta i Yamaha Factory Racing MotoGP kontynuują współpracę w sezonie 2021
 • Axalta preferowanym globalnym partnerem sieci Fix Network World

  Na pięcioletniej umowie skorzysta ponad 700 warsztatów blacharsko-lakierniczych sieci Fix Network World z 12 krajów.   13 kwietnia 2021 r. – Axalta, wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, podpisała pięcioletnią globalną umowę o współpracy z Fix Network World, …

  Axalta preferowanym globalnym partnerem sieci Fix Network World
 • Uruchomiono Centrum Mediacji i Arbitrażu dedykowane branży motoryzacyjnej

  Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego uruchomiło właśnie Centrum Mediacji i Arbitrażu. Głównym zadaniem Centrum jest prowadzenie postępowań mediacyjnych (a docelowo także sądu arbitrażowego) w sprawach o charakterze cywilnym i gospodarczym w zakresie sporów związanych z branżą …

  Uruchomiono Centrum Mediacji i Arbitrażu dedykowane branży motoryzacyjnej
 • Wielki powrót czerni na nadwoziu bolidu Mercedes-AMG Petronas Formula One Team z pomocą lakierów Spies Hecker

  Odważna szata graficzna bolidu na sezon 2021 to zasługa nowych odcieni czerni oraz zieleni PETRONAS.                                                             29 marca 2021 r. – Czerń powraca do łask w zespole, który dominuje w Formule 1 i na stałe zapisuje się w historii …

  Wielki powrót czerni na nadwoziu bolidu Mercedes-AMG Petronas Formula One Team z pomocą lakierów Spies Hecker

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się