• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Rozwój w zakresie lakierownia ciekłego

Rozwój w zakresie lakierownia ciekłego

Postęp technologiczny w zakresie lakierowania ciekłego nie wyhamował w okresie pandemii i można odnieść wrażenie, że przymusowa izolacja wysokiej klasy specjalistów wprowadziła do branży lakierniczej cały szereg nowatorskich rozwiązań. Ogromne zapotrzebowanie na zwiększenie asortymentu produktów wodnych spowodowane jest nie tylko ekologią, jak również brakiem zagrożeń pożarowych. Celem takich działań jest ograniczenie ryzyka związanego z obecnością pyłu lakierniczego, chęcią uniknięcia samozapłonów, koniecznością właściwej gospodarki magazynowej oraz odpadowej, w tym utylizacji zużytych filtrów lakierniczych.

Wymagania względem zeroemisyjności nowoczesnej lakierni prowadzą do rozwoju alternatywnych technologii nakładania powłok, takich jak zanurzenie, lakierowanie bębnowe czy malowanie elektrostatyczne farbami ciekłymi. Wszystkie te dziedziny charakteryzuje dbałość o komfort pracy i ekologię. Coraz większa liczba przedsiębiorców, biorąc po uwagę trudną sytuację na rynku pracy angażuje się w wykorzystanie robotyki i automatyki lakierniczej, do których to trzeba podejść w sposób indywidualny uwzględniając rodzaj zastosowania osprzętu (pomp membranowych, tłokowych zbiorników ciśnieniowych, głowic automatycznych, półautomatów itp.).

Należy też wspomnieć o rosnących wymaganiach ppoż. i konieczności stooswania powłok pęczniejących czy lakierów ogniochronnych, często niezbędnych do uzyskania odbiorów budynków bądź wymaganych przez konserwatorów zabytków.

img_0066

To właśnie przemysłowe systemy barwienia stanowia propozycję dla firm, mających w swoim DNA zapisany rozwój sprzedaży produktów lakierniczych w niemal wszystkich sektorach gospodarki stosujących lakierowanie natryskowe w każdej postaci.

PRZEMYSŁOWE SYSTEMY BARWIENIA: CZYM SĄ I DLACZEGO ICH POTRZEBUJESZ?

Niezależnie od branży, w której się obracasz podstawową funkcją dostawcy farb jest sprostać oczekiwaniom klientów dotyczących kolorów. I tu najważniejszym jest by mieć pod ręką odpowiednie narzędzie. Dzięki przemysłowym systemom barwienia zarówno sprzedający, jak i odbiorca będą mieli dostęp do różnych wzorników kolorów z tysiącami dostępnych odcieni. Dodatkowo możliwe będzie ich modyfikowanie pod wieloma aspektami, tak by finalny produkt spełnił wymagania nawet najbardziej wymagającego klienta. Pozwoli to w pełni wykorzystać elastyczność i wydajność systemu, na czym zyska cały łańcuch dostaw. Co więc kryje się za pojęciem przemysłowego systemu barwienia?

img_2480

Przemysłowy system barwienia to system przygotowania powłoki i farby składający się z różnych komponentów (konwertery lub spoiwa, pasty pigmentowe, maszyna dozująca, oprogramowanie kolorystyczne, program recepturowy), które prowadzą do uzyskania finalnego produktu, jakim jest konkretny lakier w wybranym odcieniu. Każdy producent w ramach swojego systemu barwienia wyposaża swojego odbiorcę w zestaw wzorników z tysiącami opcji kolorystycznych pozwalających na obsługę wielu sektorów, m.in. motoryzacji, pojazdów przemysłowych, powłok ochronnych, antykorozji, obrabiarek, maszyn rolniczych, lakierowania drewna i mdf, żeglarstwa i wielu innych. Jest to optymalny sposób by w krótkim czasie uzyskać dowolny odcień koloru farby o przeznaczeniu na daną powierzchnię w wymaganej ilości. Oprócz wykorzystania popularnych wzorników, system pozwala również dopasowania kolorystyczngo powierzonego odcienia. Jednocześnie zapewnia on wysoki poziom powtarzalności.

1716381784436

CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAMKNIĘCIA CAŁEJ FABRYKI LAKIERÓW W JEDNYM SYSTEMIE BARWIENIA?

Firma EP Vernici posiada w swojej ofercie zarówno rozcieńczalnikową, jak i wodorozcieńczalną wersję przemysłowych systemów barwienia. Zastosowanie systemów EUROMIX I HYDROMIX pozwoli Państwu na uzyskanie niezwykłej precyzji i dopasowania wybranego koloru lakieru. Dają one dostęp do najpopularniejszych wzorników kolorów na całym świecie: RAL, NCS; kolorów samochodów, pojazdów przemysłowych, maszyn rolniczych i firmowych, a także tysięcy formuł stworzonych przez producenta i skatalogowanych w walizce chromatycznej. Jest to doskonała szansa, by z pomocą kilku narzędzi stać się własną fabryką farb o pełnej autonomii, elastyczności i olbrzymiej wydajności i jakości oferowanych usług. Jakie to narzędzia?

Komputerowe oprogramowanie kolorystyczne to podstawowe narzędzie każdego systemu barwienia. Odpowiada za zarządzanie i przygotowywanie receptur kolorów oraz dostarczanie kart technicznych bądź cen. System mieszalniczy pozwala na przechowywanie i dozowanie past pigmentowych z wykorzystaniem precyzyjnej wagi. W przypadku produkcji farb w dużym wolumenie wykorzystywane są automatyczne maszyny dozujące. Produkowane przez firmę EP Vernici wysokiej jakości pasty barwiące pozwolą uzyskać doskonałą powtarzalność kolorów w różnych partiach produkcyjnych. Ostatnią i zarazem kluczową rolę stanowią tzw. bindery.

1000008679

Bindery, inaczej zwane konwerterami bądź spoiwami to produkty zapewniające końcową jakość farby i jej przeznaczenie. Do najpopularniejszych należą bindery: akrylowe, poliuretanowe, alkidowe, epoksydowe. To jaki konwerter wybierzemy do zabarwienia zadecyduje czy efektem procesu produkcji będzie farba jednoskładnikowa czy dwuskładnikowa. Farba podkładowa, emalia czy gruntoemalia. Czy efekt finalny będzie mieć powierzchnię matową czy w połysku. Szeroka gama binderów oraz ich ponadprzeciętna jakość pozwolają wynieść systemy przemysłowe EP Vernici ponad konkurencję pozwalająć użytkownikom systemu na „uszycię produktu na miarę”, czyli natychmiastowej możliwości realizacji zamówień z uwzględnieniem modelowania farby według wymagań klienta. By je spełnić należy uwzględnić kluczowe kwestie takie jak przyczepność do danego podłoża, wymagania względem poziomu wybłyszczenia, czasów schnięcia, twardości powłoki i jej odporności na zarysowania.

disegno-16-armadio

POGOŃ ZA TRENDAMI

Wraz z rozwojem gospodarczym w poprzednich latach wzrastało zapotrzebowanie na poszerzanie horyzontów kolorystycznych. Wychodząc naprzeciw trendom kształtującym się w światowych stolicach architektury i designu nastąpił wzrost popularności efektów specjalnych. Efekty metaliczne i perłowe używane były już nie tylko w Refinishu, lecz również w wielu sektorach przemysłu m.in. budownictwie, meblarstwie, przemyśle tworzyw sztucznych. Następował wzrost popularności nakładania powłok dekoracyjnych: metalizacji, galwanizacji, chromowania.

renocolor_20230729_00001

W następstwie powyższych działań firma EP Vernici z początkiem 2024 roku wprowadziła na rynek pierwszy w Europie przemysłowy system mieszania efektów specjalnych. Kopiując rozwiązania ze znanych na rynku systemów przemysłowych, umożliwia on produkcję systemów lakierowania detali ze szkła, stali, tworzyw sztucznych, drewna bądź innych powierzchni w wielu niepowtarzalnych efektach. Należą do nich efekty chromów natryskowych, galwaniczne, złotnicze, anodyzowania, szczotkowania, patynowania, zarówno w wysokich połyskach jak i głębokich matach. Będąc w posiadaniu systemu barwienia efektów specjalnych, w krótkim czasie jesteśmy w stanie wyprodukować daną ilość wybranego efektu na powierzoną powierzchnię.

foto3

Do dyspozycji użytkowników dostępne są systemy trzywarstwowe, składające się z podkładu, efektu oraz lakieru bezbarwnego oraz jednowarstwowe, pozwalające na uzyskanie danego efektu bezpośrednio na powierzchniach metalowych bądź plastikowych. Jest to rewelacyjna alternatywa dla procesów metalizacji czy galwanizacji, której brakowało dotychczas na rynku lakierowania natryskowego.

FIRMA RENOCOLOR JAKO DYSTRYBUTOR SYSTEMÓW EP VERNICI

Kluczową rolę w dystrybucji wymienionych systemów stanowi jakość produktów potwierdzona setkami tysięcy ton produktów, wykorzystanych w wielu sektorach produkcji. Mieszalnie wykorzystujące systemy barwienia EP Vernici są małymi fabrykami lakierów, które umożliwiają przedsiębiorcom skuteczną rywalizację nawet z wielkimi koncernami chemicznymi. Poszukując dróg rozwoju poza przemysłem refinishowym warto zwrócić uwagę na finanse. Angażując w mieszalnie motoryzacyjne własne środki, uzyskujemy możliwość wyprodukowania tylko dwóch produktów: akrylu i bazy. Zaangażowanie podobnej kwoty w system przemysłowy stawia przedsiębiorcę w roli lidera w zakresie sprzedaży lakierów ciekłych, niemal w we wszystkich sektorach gospodarki. Uwzględniając 25-letnie doświadczenie w profesjonalnej dystrybucji produktów lakierniczych dla naszych odbiorców gwarantujemy szeroką współpracę w zakresie doradztwa technicznego, szkoleń manualnych z wykorzystaniem efektów specjalnych, wyszukiwania dziedzin o wysokim potencjale sprzedażowym uwzględniając wymogi rynku. Zapraszamy do współpracy.

Zobacz również
  • Nowa technologia farb proszkowych do akumulatorów pojazdów elektrycznych – AkzoNobel wprowadza kolejne innowacje w sektorze automotive

    Marka AkzoNobel opracowała nowatorską technologię farb proszkowych Resicoat, która zapewnia lepszą ochronę systemów akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) – przy jednorazowej aplikacji. Na rynku pojazdów elektrycznych rośnie zapotrzebowanie na powłoki o wysokiej wytrzymałości dielektrycznej, które pomogą …

    Nowa technologia farb proszkowych do akumulatorów pojazdów elektrycznych – AkzoNobel wprowadza kolejne innowacje w sektorze automotive
  • Aerozol Cromax PS1504A Quickfill Primer-Surfacer w kolorze szarym

    Podkład gruntujący 1K w aerozolu od marki Cromax®. Produkt PS1504A Quickfill Primer-Surfacer w kolorze szarym (VS4) pomaga zmaksymalizować wydajność warsztatów lakierniczych. Prosta aplikacja, wszechstronne zastosowanie i bardzo szybkie schnięcie sprawiają, że warsztaty lakiernicze mogą zwiększyć …

    Aerozol Cromax PS1504A Quickfill Primer-Surfacer w kolorze szarym
  • Auto – Dubnicki: rodzinna, koszalińska firma w rękach drugiego pokolenia

    Koszalińska firma Auto – Dubnicki, to rodzinny biznes, którego początki sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku. Teraz o jej rozwój dba kolejne pokolenie, a oferta daleko wykracza poza plany, które kiedyś kreślili założyciele. Pierwszy warsztat blacharsko …

    Auto – Dubnicki: rodzinna, koszalińska firma w rękach drugiego pokolenia
  • Pół wieku bydgoskiej szkoły, która kształci także lakierników

      Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy świętował jubileusz 50 – lecia istnienia. Była to wyjątkowa okazja do wspomnień o ludziach, którzy przez kolejne lata tworzyli bydgoską szkołę i do uhonorowania tych, których praca składa się …

    Pół wieku bydgoskiej szkoły, która kształci także lakierników
  • AkzoNobel wprowadza na rynek nową powłokę proszkową dla jednośladów

    Dzięki nowemu produktowi od firmy AkzoNobel – Interpon A3000 – producenci motocykli obniżą koszty, ale także zaoszczędzą energię, co w sposób ewidentny pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Nowy produkt, będący pierwszym jednowarstwowym lakierem proszkowym firmy …

    AkzoNobel wprowadza na rynek nową powłokę proszkową dla jednośladów

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x