• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Rola wosków w pielęgnacji aut ( i nie tylko )

Rola wosków w pielęgnacji aut ( i nie tylko )

Woski naturalne i syntetyczne mimo zmieniających się trendów na rynku nadal pozostają podstawową formą zabezpieczania lakieru oraz wyrobów skórzanych.

Już w średniowieczu wiedziano, że końskie siodła należy natłuszczać aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność; wtedy prym wiodła metoda olejowania, która notabene zachowała się do dziś w garbarstwie.

Dłuższą chwilę później, w 1888 r. swój początek wzięła Menzerna, 3 lata później zadebiutował Meguairs. Kamieniem milowym w historii pielęgnacji aut było przedstawienie się światu w 1910r. George’a Simons’a, który to zaprezentował po raz pierwszy wosk carnauba.

Wraz z rozwojem przemysłu motoryzacyjnego, kolejne firmy rozwijały naszą branżę przedstawiając nowe rozwiązania korzystając i „kopiąc” coraz to głębiej w poszukiwaniu surowców odpowiednich dla perfekcyjnego utrzymania powłok lakierniczych.

118330449_1313748472294236_712531741356750253_n

Nam nie było dane funkcjonować w tak zamierzchłym czasach, ale w 2017 roku powstała Manufaktura Wosku – polskie ręcznie produkowane kosmetyki samochodowe.
Pomysł na stworzenie marki zrodził się zupełnie przypadkowo po pierwszej próbie wytworzenia wosku w domowych warunkach. Czy ten produkt był idealny? Na pewno nie. Ale dał początek kolejnym pomysłom i niesamowitą mobilizację do ciągłego poprawiania receptury. Jeszcze nie posiadając założonej działalności i bez żadnego przekonania, że aktualna firma może zaistnieć, na jednej z grup detailingowych przedstawiliśmy zdjęcia z efektów zastosowania tego wosku; odzew był zaskakująco pozytywny a rzesza ludzi chętna do przetestowania produktu ogromna jak na ówczesne możliwości „produkcyjne”. Pierwsza partia wosków, bodajże koło 80 sztuk została rozlana w puszeczki z cienkiej blachy – część Klientów pamięta jeszcze jak rozcinała sobie o nie palce, wosk należało mocno podgrzewać przed aplikacją aby przybrał postać możliwą do użytku. Jego nazwa mówiła sama za siebie – HardCore Wax. Częściowo była to lekcja pokory i znak, że za szybko wypuściliśmy w obieg produkt, z drugiej strony dało nam to dowód, że ten się nie myli kto nic nie robi. Drugi zaprezentowany przez nas produkt okazał się strzałem w dziesiątkę, ale o tym opowiemy w kolejnym artykule wraz z kolejną dozą krótkiej historii Manufaktury.

90030765_1180135315655553_3319175817547743232_n

Na chwilę pomijając pracowite 2 lata, w 2019 roku na polskiej scenie detailingu pojawił się Neon Night – syntetyczny wosk w sprayu. Skrupulatnie opracowana receptura i wyważony stosunek aktualnie dostępnych surowców pozwoliły na stworzenie produktu, który spełnił oczekiwania profesjonalistów, a także hobbystycznie parających się detalingiem pasjonatów.

Neon Night pozwala na szybkie, wydajne i stosunkowo trwałe zabezpieczenie lakieru przy minimalnym nakładzie pracy. Jednym z atutów tego produktu, poza maskowaniem rys powstałych wskutek codziennego użytkowania, a nawet braku dbania o powłokę lakierniczą, jest uniwersalność zastosowania dla lakierów/folii połyskowych i matowych – połysk zostanie podbity do maksimum w przypadku metaliców, candy, akryli a mat pozostanie matem. Badania połyskomierzem wykazały, że lakier w połysku uzyskuje około 6% więcej blasku , a matowy ma piękną głębię. Ta wartość jest zauważalna dla ludzkiego oka; czy to jest produkt 2w1?    Zdecydowanie Tak.

70274142_1032457540423332_2335921356677316608_n

 

Średnia trwałość określana jest na około 6-7 tygodni, rekordowo nawet 3-4 miesiące. Aby osiągnąć maksymalną trwałość należy możliwie najlepiej przygotować lakier prawidłowo myjąc go jednocześnie usuwając osady smolne i metaliczne oraz aplikować na suchy lakier minimalną ilość wosku przy pomocy dobrej jakości mikrofibry nie przekraczając gramatury 500gsm. Czym jeszcze może zaskoczyć ten spray? Na pewno niesamowitym aromatem podczas aplikacji, na chwilę obecną oferujemy dwie wersje zapachowe – malina oraz czarna porzeczka.

Do zobaczenia w kolejnym wydaniu Lakiernika!

Zobacz również
 • Kiedy gąbka staje się aplikatorem

    Słowo aplikacja ma wiele znaczeń. Może to być jakiś wzorek na koszuli, może być program komputerowy, aplikować można o pracę, oznacza też praktykę świeżo upieczonego prawnika… Aplikować można lekarstwo, terapię, ale także lakier, zatem …

  Kiedy gąbka staje się aplikatorem
 • Jak naprawić zmatowiałe i porysowane reflektory samochodowe?

  Współczesne samochody wyposażone są w reflektory wykonane z tworzyw sztucznych. Mają wiele zalet, ta technologia pozwala projektować wymyślne kształty lamp, dla producentów ważniejsze jest jednak to, że od dawnych, metalowo-szklanych są znacznie tańsze w produkcji. …

  Jak naprawić zmatowiałe i porysowane reflektory samochodowe?
 • Auto Spa – od mycia po ceramiczne powłoki

  – Zawsze lubiłem mieć zadbane auto – mówi Robert Krawiecki, właściciel Auto Spa w Grudządzu. – Szukałem więc myjni, w której porządnie umyję samochód. Kiepsko było. Skończyło się na tym, że założyłem ją sam. Potem …

  Auto Spa – od mycia po ceramiczne powłoki
 • Sam Rupes nie wystarczy. Potrzebna jest też wiedza

  Z Pawłem Kałuskim, ekspertem od spraw polerowania i przedstawicielem firmy Rupes na rynek Europy północno-wschodniej rozmawia Mirosław Rutkowski. Z czego słynie firma Rupes? Rupes jest producentem elektronarzędzi, a także narzędzi pneumatycznych. Firma ta w 2009 …

  Sam Rupes nie wystarczy. Potrzebna jest też wiedza
 • Nowe gąbki polerskie Brayt

  Do oferty firmy Troton zostały właśnie wprowadzone nowe gąbki polerskie. Gąbki zaprojektowano od podstaw, specjalnie dla produktów Brayt, aby zapewnić jak najlepszą współpracę z pastami polerskimi. Pady wykonane zostały z innowacyjnej, otwarto komórkowej pianki poliuretanowej …

  Nowe gąbki polerskie Brayt

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się