• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Projekt SZKOŁA – odpowiedź marki Sikkens na potrzeby rynku

Projekt SZKOŁA – odpowiedź marki Sikkens na potrzeby rynku

 

Rynek pracy zmienia się za każdym razem, gdy nadpływa nowa generacja. Obecnie ścierają się ze sobą generacje X, Y, Z, milenialsi i baby boomers. Zmiana wynika nie tylko z demografii – mniej kandydatów, więcej nowych miejsc pracy – ale też z nowej mentalności pokolenia Z. Przed takim wyzwaniem stanęła także branża lakiernicza. Jak w dzisiejszych czasach pozyskać pracowników produkcyjnych na lakiernię? Z odpowiedzią na obecne wyzwania rynku przychodzi marka Sikkens firmy AkzoNobel z Projektem SZKOŁA.

Analizując wyniki badań instytucji zajmujących się określeniem zapotrzebowania na poszczególne zawody oraz regularnie śledząc zmiany w systemie szkolnictwa, można stwierdzić, że zawód lakiernika samochodowego stał się zawodem deficytowym. Niekorzystne wskaźniki demograficzne, a także mentalność zawodowa nowego pokolenia stanowią duży znak zapytania, co do przyszłości na rynku pracy, zwłaszcza w zawodach specjalistycznych.

Marka Sikkens firmy AkzoNobel Car Refinishes Polska, od kilkunastu lat wspiera działania promujące zawód lakiernika samochodowego, a także uczestniczy w pozyskaniu nowych pracowników produkcyjnych.

“Pierwsze działania wspierające edukację w tym kierunku rozpoczęliśmy w 2009 roku realizując unijny projekt Podnoszenie kwalifikacji pracowników lakierni, dzięki któremu wyposażyliśmy w wiedzęi najnowszą technologię zgodną z emisją lotnych związków organicznych prawie 2000 pracowników produkcyjnych. W 2012 roku we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych nr 3, im.J. Paderewskiego w Warszawie rozpoczęliśmy realizację projektu Dobry start – chwyć kolory jutra„,
a zwieńczeniem trzyletniej współpracy był konkurs Top Gun Junior, który swój finał miał w 2015 roku. Finaliści bez problemu znaleźli zatrudnienie u naszych partnerów biznesowych, którzy docenili poziom wiedzy i umiejętności absolwentów programu” – mówi Waldemar Dolny, Sales Manager VR Poland. “Nie zwolniliśmy tempa, a wręcz przeciwnie, sukcesy absolwentów wspieranych przez AkzoNobel Car Refinishes Polska projektów oraz zaangażowanie naszych Partnerów Biznesowych dają nam niepowtarzalną siłę do ciągłego rozwoju i angażowanie kolejnych placówek edukacyjnych w tym szczytnym celu. Razem tworzymy przyszłość i dajemy możliwość rozwoju w bezpiecznych przestrzeniach serwisów blacharsko-lakierniczych” – dodaje Waldemar Dolny.

projekt-szkola-sikkens-znak-rgb

Projekt jest skierowany do uczniów, którzy są zainteresowani lakiernictwem i pracą w tym zawodzie. Jest to ważny i potrzebny kierunek, bezpieczny, rozwojowy i opłacalny w dalszej perspektywie. Autorski program marki Sikkens, Projekt SZKOŁA, został przygotowany przez specjalistów z działu technicznego AkzoNobel, a jego założenia obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. Kładąc nacisk na Bezpieczeństwo i Higienę Pracy, firma zaopatruje uczestników projektu w niezbędną odzież ochronną, a także akcesoria chroniące układ oddechowy, oczy oraz skórę. Firma AkzoNobel nie tylko jest pomysłodawcą, ale również wyposaża szkoły w odpowiedni sprzęt, m.in.: mieszalnik, spektrofotometr, wagę, komputer, lampę UV oraz gwarantuje wysokiej jakości materiały lakiernicze marki Sikkens.

Projekt SZKOŁA, który jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, pokazuje, że młodzi ludzie chętnie rozwijają swoje umiejętności, są otwarci również na nowe branże i ścieżki kariery. Z doświadczeń prowadzących program wynika, że uczniowie szkół zawodowych i techników coraz chętniej zgłaszają swoją chęć udziału w tego typu projektach, a wybierając swoją przyszłość zawodową szukają szkół, które współpracują z liderami w danej branży, by od samego początku móc doświadczać i praktykować w otoczeniu, które najbardziej zbliżone jest do rzeczywistego środowiska zawodu, w którym chcą
w przyszłości pracować.

lakiernik

Projekt SZKOŁA – promocja zawodu i nowych możliwości kształcenia

Ostatnie lata pokazały, że wsparcie szkół i promowanie zawodu wśród młodzieży to właściwy kierunek, który przynosi zamierzone efekty. Warto w tym miejscu zauważyć, że aż 30 proc. uczestników szkolenia trafiło na rynek pracy bądź też znalazło zatrudnienie w serwisie blacharsko-lakierniczym. Rok 2023 będzie wyjątkowy dla tego wydarzenia, bowiem weźmie w nim udział kilka szkół zawodowych, między innymi w Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Pokolenie Z na rynku pracy

Pokolenie Z ma inne podejście do rynku pracy. Z badań wynika, że ponad połowa badanych osóbz pokolenia Z, chce założyć własną firmę. Większość, bo aż 86 proc., ma już gotowe CV. Coraz mniej zetek chce pracować w korporacjach, tego typu rozwiązanie staje się mniej pożądane.

Projekt SZKOŁA jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla uczniów szkół zawodowych i technikum. Pozwala nie tylko na zdobycie niezbędnej teorii, ale również zapewnia wiedzę praktyczną, która jest niezbędnaw obecnych czasach. Przede wszystkim sprawia bowiem, że absolwenci kursu stają się bardziej pożądani na rynku pracy z uwagi na swoje praktyczne umiejętności. Nieocenioną wartością tego programu jest gwarancja udziału uczniów w praktykach i /lub stażach bezpośrednio u partnerówz którymi współpracuje AkzoNobel. Każdy z uczestników po ukończeniu nauki otrzymuje certyfikat od marki Sikkens, który potwierdza wysoką jakość i profesjonalizm.

Dowiedz się więcej: www.sikkensvr.com/pl/projektszkola

Zobacz również
  • Cieniowanie – czy to trudny proces?

      Zanim przejdziemy do oceny trudności procesu cieniowania – parę słów wstępu. Z koniecznością cieniowania najczęściej spotykamy się w sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia lakierowanych elementów poszycia zewnętrznego (np. zderzaków, błotników przednich, drzwi przednich, drzwi …

    Cieniowanie – czy to trudny proces?
  • Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach

    Z uwagi na obchodzony w  dniu 22 kwietnia 2024 r. Dzień Ziemi pozwoliłam sobie na prawną analizę tematu, który choć z nazwy sugeruje inicjatywę proekologiczną, to w rzeczywistości stał się kolejnym argumentem ubezpieczycieli do pomniejszania …

    Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach
  • AkzoNobel kontynuuje wzrost wolumenów i marż w segmencie farb oraz powłok

    Akzo Nobel N.V. (AKZA; AKZOY) publikuje wyniki za Q1 2024   Najważniejsze informacje Q1 2024 (w porównaniu z Q1 2023) Wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym o 2%, dzięki wzrostowi wolumenu sprzedaży zarówno w segmencie farb, …

    AkzoNobel kontynuuje wzrost wolumenów i marż w segmencie farb oraz powłok
  • AkzoNobel inwestuje w holenderskie laboratoria badawcze, kontynuując wprowadzanie skutecznych innowacji

    AkzoNobel buduje dwa nowe laboratoria badawcze w swoim zakładzie w Sassenheim w Holandii, aby dalej wspierać pionierski rozwój produktów firmy. Wkrótce rozpoczną się prace nad budową centrum technologicznego dla farb proszkowych, a właśnie otwarto nowe …

    AkzoNobel inwestuje w holenderskie laboratoria badawcze, kontynuując wprowadzanie skutecznych innowacji
  • Zrównoważony rozwój: od modnego słowa do transformacyjnego modelu biznesowego

    Zrównoważony rozwój był kiedyś modnym hasłem, które pojawiało się w raportach rocznych i dawało akcjonariuszom poczucie, że firma, w której mają udziały, robi coś pozytywnego. Zrównoważony rozwój nie zawsze był zgodny ze strategią firmy; raczej …

    Zrównoważony rozwój: od modnego słowa do transformacyjnego modelu biznesowego

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x