• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Co warto wiedzieć o podkładzie epoksydowym?

Co warto wiedzieć o podkładzie epoksydowym?

W branży lakierniczej, podobnie jak w wielu innych, znajomość technologii i cech różnych produktów daje szansę wyprzedzenia konkurencji. Dzięki tej wiedzy, najlepiej wspartej doświadczeniem, usługa może być wykonana szybciej oraz z gwarancją jakości i trwałości. Dlatego od wielu lat,  na łamach „Lakiernika”,  przekazujemy specjalistom zajmującym się blacharstwem i lakiernictwem szereg informacji o produktach, ich charakterystyce i sposobie używania.

Jednym z najważniejszych produktów dla lakierników jest podkład. Musi mieć własności izolujące, dobrze przylegać, zapobiegać korozji oraz nie może wchodzić w reakcje z pozostałymi materiałami lakierniczymi. Wszystkie te wymagania znakomicie spełniają podkłady epoksydowe.

Dzięki temu, że powstają na bazie żywicy epoksydowej, mogą być rozwiązaniem większości problemów lakierniczych. Silne sieciowanie zapewnia dobrą szczelność powłoki, co pozwala na uzyskanie niskiej przepuszczalności wilgoci do podłoża. Warstwa podkładu jest odporna mechanicznie i obojętna chemicznie.

W zależności od rodzaju wypełniacza zawartego w podkładzie epoksydowym, materiał może być używany metodą „mokro na mokro” lub jako podkład wypełniający, wymagający suszenia. W tym pierwszym przypadku dodawany jest bardzo drobny wypełniacz.  Natomiast w odmianie podkładu o charakterystyce wypełniającej, napełniacz jest gruboziarnisty. Ponadto, odpowiednio dobrane komponenty ułatwiają uzyskanie gładkich powierzchni, należyte odpowietrzanie i brak gazowania oraz tworzenie równomiernej powłoki. Podkład epoksydowy uzupełniony jest o dodatki antykorozyjne, dzięki czemu procesy destrukcji naprawianego fragmentu karoserii są bardzo ograniczone, praktycznie zatrzymane.

Na 2-komponentowe podkłady epoksydowe można bezpośrednio aplikować:

2-komponentowe lakiery nawierzchniowe;

1-komponentowe lakiery bazowe;

2-komponentowe podkłady akrylowe;

2-komponentowe szpachlówki poliestrowe;

2-komponentowe szpachlówki epoksydowe;

Można to robić bez ryzyka zwarzenia czy puchnięcia, po zakończeniu kolejnych procesów naprawczych. Bardzo ważne jest natomiast, aby kolejne etapy prac renowacji prowadzone były z zachowaniem zalecanych przez producenta reżimów technologicznych. Oczywiście każdy lakiernik ma swoje upodobania i zanim zacznie stosować nowy produkt, przeprowadza własne testy, które wykazują jego przydatność (lub nie) w codziennej pracy.

Firma TROTON posiada w swojej ofercie podkłady epoksydowe w proporcjach: 1:1, 4:1 oraz 10:1. Każdy z nich charakteryzuje się bardzo dobrą:

  • ochroną antykorozyjną,
  • rozlewnością,
  • przyczepnością do wielu różnego rodzaju podłoży
  • oraz odpornością chemiczną.

 

Reasumując – zastosowanie podkładu epoksydowego pozwala uniknąć problemów z niepożądanymi reakcjami chemicznymi oraz tworzy solidną warstwę izolacyjną. Zainwestowanie w dobry produkt pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Zobacz również
  • Cieniowanie – czy to trudny proces?

      Zanim przejdziemy do oceny trudności procesu cieniowania – parę słów wstępu. Z koniecznością cieniowania najczęściej spotykamy się w sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia lakierowanych elementów poszycia zewnętrznego (np. zderzaków, błotników przednich, drzwi przednich, drzwi …

    Cieniowanie – czy to trudny proces?
  • Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach

    Z uwagi na obchodzony w  dniu 22 kwietnia 2024 r. Dzień Ziemi pozwoliłam sobie na prawną analizę tematu, który choć z nazwy sugeruje inicjatywę proekologiczną, to w rzeczywistości stał się kolejnym argumentem ubezpieczycieli do pomniejszania …

    Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych
  • Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

    Wśród samochodów zasługujących na miano kultowych jedno z ważniejszych miejsc zajmuje brytyjski Mini. Zaprojektowany w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku produkowany był do końca stulecia. Dziś ten ceniony przez kolekcjonerów klasyk w Wielkiej Brytanii …

    Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x