Zakupując podnośnik samochodowy (jedno, dwu lub czterokolumnowy) należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach zanim zaczniemy użytkować urządzenie. Za dopuszczenie do eksploatacji podnośnika samochodowego bez zezwolenia UDT grożą kary. Dlatego należy zgłosić podnośnik do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).
To nic innego jak system kontroli i nadzoru nad urządzeniami technicznymi, którego celem jest:
I tu trochę przepisów. Otóż w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu są zawarte rodzaje urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu. Są do właśnie m.in. podnośniki samochodowe, które prawo definiuje jako dźwigniki o ruchu prostoliniowym.
Mając już zakupiony i usytuowany podnośnik w warsztacie należy dopełnić obowiązków spoczywających na użytkowniku czyli właścicielu, a mianowicie:
W przypadku nowych urządzeń, które są rejestrowane po raz pierwszy, należy dostarczyć m.in. następujące dokumenty:
Regularne przeglądy techniczne podnośników samochodowych to obowiązkowe czynności serwisowe, które mają na celu utrzymanie urządzenia w pełnej sprawności technicznej i zapewnienie bezpiecznej eksploatacji. Podczas takich przeglądów, przeprowadzanych przez wykwalifikowanych specjalistów, dokładnie sprawdzane są wszystkie elementy podnośnika, od układu hydraulicznego po elementy konstrukcyjne.
Badania odbiorcze przeprowadza się 1 raz na cały okres użytkowania, badania okresowe raz w roku, przeglądy konserwacyjne zgodnie z instrukcją producenta – z reguły co 6 miesięcy, natomiast resurs zazwyczaj raz w roku. Potem coroczne aktualizacje, chyba że okres eksploatacji został określony na kilka lat. Częstotliwość przeglądów jest zależna od stanu technicznego maszyny i może być zwiększona, jeśli inspektor UDT uzna to za konieczne.
W przeglądzie rocznym powinien uczestniczyć użytkownik podnośnika, inspektor UDT z uprawnieniami SEP oraz konserwator z ważnymi uprawnieniami UDT.
Właściciel, eksploatujący maszyny muszą zapewnić odpowiednie uprawnienia operatorom tych urządzeń oraz dostarczyć im odpowiednie środki ochrony osobistej tj. kamizelkę odblaskową, hełm ochronny oraz obuwie z podnoskiem.
Książka rewizyjna urządzenia – to nic innego jak swoisty paszport urządzenia, zawierający najważniejsze informacje o jego historii eksploatacji.
Dzięki książce rewizyjnej można śledzić stan techniczny urządzenia i w porę wykryć potencjalne usterki. Prowadzenie książki rewizyjnej jest obowiązkiem prawnym. W przypadku wypadku, posiadanie prawidłowo prowadzonej książki rewizyjnej może być dowodem, że użytkownik urządzenia dołożył wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy.
Podsumowując, zakup podnośnika to początek drogi. Jako właściciele maszyny, musimy pamiętać o obowiązkach, które wiążą się z eksploatacją takiego urządzenia. Od rejestracji podnośnika, przez regularne przeglądy i badania, aż po odpowiednie szkolenie operatorów i zapewnienie im środków ochrony osobistej – wszystko to jest niezbędne do bezpiecznej i prawidłowej eksploatacji podnośnika.
Autor: Roksana Grzelak e.mail: r.grzelak@spektrumbhp.pl www.spektrumbhp.pl
Początek trzeciej dekady naszego wieku to czas, kiedy przypada sporo trzydziestych rocznic założenia firm w ...
Branża motoryzacyjna boleśnie odczuwa skutki światowego kryzysu gospodarczego, produkcja i sprzedaż nowych aut spadła, w ...
Nagrzewanie indukcyjne może być kojarzone z coraz to bardziej popularnymi kuchniami indukcyjnymi. Dla niektórych technologia ...
Marzysz o otwarciu własnej lakierni, ale zniechęcają Cię skomplikowane przepisy? Ten artykuł jest dla Ciebie! …
Dominujący charakter sporów serwisów z ubezpieczycielami Przeważająca większość sporów serwisów blacharsko lakierniczych z towarzystwami ubezpieczeń …
Polerki RUPES BigFoot Mark V to prawdziwy przełom w branży profesjonalnego polerowania. Dzięki zaawansowanej technologii …