We wrześniu Gdańsk był gospodarzem 8. edycji EuroSkills – Mistrzostw Europy Młodych Profesjonalistów. To największy europejski konkurs edukacyjny, związany z doskonaleniem umiejętności zawodowych. Odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy zagościł w Polsce.
Jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia, konkurs jest organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.
Na imprezę przyjechało około 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, aby wziąć udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Spodziewano się około 100 000 gości i obserwatorów tego wydarzenia z całej Polski i zagranicy.
Zawodnicy reprezentujący swoich rówieśników z kraju byli wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe.
Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, wykonując konkretne zadania w swojej konkurencji.
Zawodnicy EuroSkills mieli za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagały złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy.
Zwycięzców ogłoszono w sobotni wieczór, 9 września, na Polsat Plus Arenie. Reprezentanci Polski wywalczyli 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale.
Jednym z zadań było malowanie samochodu. Wyznaczono sześć konkurencji: lakierowanie elementu z uszkodzoną powłoką, naprawa miejscowa spot repair, dobór właściwego odcienia lakieru, lakierowanie elementy z efektem lakieru matowego, polerowanie elementu, lakierowanie maski z elementem wymalowania linii w innym kolorze oraz lakierowaniem napisu Euroskills
Swoimi wrażeniami z imprezy podzielił się z naszą redakcją Adam Niedzwiedzki, Jak opisywał, na każdą z konkurencji wyznaczono ściśle określony czas. Do dyspozycji uczestników były 4 komory oraz specjalne stanowiska do przygotowywania materiałów lakierniczych.
Procesy opierały się na technologiach BASF i odbywały się z wykorzystaniem najlepszych ich produktów włącznie z technologią UV. Wszystkie polecenia wydawano w języku angielskim. Podobnie było z dokumentacją. Zawodnicy nie mogli korzystać z pomocy tłumacza, co było sporym utrudnieniem. Liczył się czas, dokładność maskowania od spodu maski lakierowanej, zużycie materiału , jakość powłoki itd.
Podczas konkursu zawodnik miał wyznaczoną strefę w której nikt nie miał prawa przebywać. Publiczność mogła przyglądać się z daleka poczynaniom zawodników. Jak zauważył Niedzwiedzki imprezę przygotowano z rozmachem, ale liczba młodych ludzi obserwujących działania rówieśników, nauczycieli, doradców zawodowych czy przyszłych pracodawców, mogła być zdecydowanie większa.
Polska Izba Motoryzacji pragnie wyróżnić najlepsze obiekty blacharsko-lakiernicze działające: w sieci autoryzowanych dealerów, innych sieciach lub działających samodzielnie. Celem konkursu jest nagrodzenie serwisów za rozwój i innowacyjność przedsiębiorstwa, nowoczesność wyposażenia i wdrożone nowe rozwiązania technologiczne, …
Od jakiegoś czasu dostrzec można w orzecznictwie sądów powszechnych w sprawach roszczeń serwisów naprawczych z umów Autocasco przeciwko Towarzystwom Ubezpieczeń wnikliwą analizę zapisów OWU AC. Być może spowodowane to zostało lawiną spraw przeciwko bankom o …
Celem projektu jest pozyskanie nowych pracowników lakierni poprzez proces kształcenia lub doszkalania oraz promowanie zawodu lakiernik samochodowy wśród młodzieży. Autorski program marki Sikkens został przygotowany przez specjalistów z działu technicznego AkzoNobel i wsparciu partnerów biznesowych, a jego założenia obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. …
Automechanika Frankfurt, uznawana za wiodącą międzynarodową wystawę branży motoryzacyjnej, ponownie zgromadziła dziesiątki tysięcy osób, potwierdzając swoją renomę i zasięg. Na ogromnej powierzchni 320 000 m², rozlokowanej na 26 poziomach hal wystawienniczych, swoje produkty i usługi …
– Axalta Coating Systems Poland, jeden z największych na świecie producentów lakierów ciekłych i proszkowych, otrzymała w tym roku Złoty Laur Klienta i tytuł Lidera XX-lecia w jubileuszowym plebiscycie Złoty Laur Konsumenta/Laur Klienta. To wyraz …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …