• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Niewidzialna supermoc w lakierni samochodowej czyli wybieramy pistolet antystatyczny

Niewidzialna supermoc w lakierni samochodowej czyli wybieramy pistolet antystatyczny

 

Wraz z rosnącą popularnością dejonizatorów postanowiliśmy przyjrzeć się pistoletom antystatycznym i opisać na łamach naszego kwartalnika na co warto zwrócić uwagę wybierając tego typu sprzęt do lakierni samochodowej. W naszym tekście przeanalizujemy takie aspekty jak zasilanie, atesty, gwarancje i serwis. Z kolei dla tych którzy jeszcze nie spotkali się z pistoletami antystatycznymi postaramy się krótko i rzeczowo odpowiedzieć na pytanie skąd rosnąca potrzeba korzystania z tego typu narzędzi.

Obecnie można zaobserwować, że oczekiwania klientów odnośnie jakości wykonanych napraw w warsztatach lakierniczych stale rosną i obejmując praktycznie wszystkie segmenty rynku. Dodatkowo, elementy z tworzyw sztucznych stanowią coraz większy udział w nowoczesnych karoseriach samochodowych będąc jednocześnie wyzwaniem podczas wszelkich napraw lakierniczych. Problemy z przyczepnością i wtrącenia w lakierze to wrogowie każdego lakiernika. Wiele tych codziennych trudności może wynikać ze statyczności, zwłaszcza jeśli chodzi o pył i zanieczyszczenia w powietrzu. Ze względu na oddziaływanie elektrostatyczne, cząstki pyłu mogą być przyciągane do malowanej powierzchni karoserii, co z kolei powoduje niedoskonałości powłoki i tak zwane wady lakiernicze. Użycie pistoletu statycznego przed lakierowaniem minimalizuje przyciąganie tych zanieczyszczeń i pozwala znacznie zredukować ilość wtrąceń. Równomierne rozłożenie ziarna farby możliwe dzięki neutralizacji powierzchni eliminuje smugi i efekt chmurzenia, zwłaszcza w przypadku lakierów metalicznych. Nie można także pominąć faktu, że neutralizacja ładunków statycznych minimalizuje ryzyko wystąpienia iskier i związanych z nimi niebezpieczeństw. W rezultacie stosowanie pistoletów antystatycznych w lakiernictwie przyczynia się do uzyskania lepszej jakości wykończenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia wad lakierniczych i poprawia bezpieczeństwo podczas procesu malowania.

stat-2

Słodkiego miłego życia

Do prawidłowego działania urządzenia niezbędny jest prąd elektryczny o wysokim napięciu. Mamy możliwość wyboru sprzętu z różnymi opcjami zasilania. Dostępne warianty to zasilanie kablem z zewnętrznym generatorem prądu, wbudowany akumulator oraz z wbudowaną turbiną wytwarzającą prąd.

W przypadku zastosowań przemysłowych czy w większych warsztatach bywają używane pistolety antystatyczne, które można podłączyć do systemów centralnego zasilania, co pozwala na stałe dostarczanie powietrza i energii. Urządzenia zasilane elektrycznie za pomocą kabla, maja zapewnione stałe i niezawodne dostarczanie energii podczas pracy. Jednak niewątpliwą wadą jest ograniczenie w postaci długości przewodów i mobilności podczas użytkowania.

Rozwiązanie w postaci urządzenia z turbiną nie wymagającego ładowania wydaje się najciekawsze, jednak może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Choć brak kabla i brak konieczności ładowania akumulatora może być wygodny, to istnieje ryzyko awaryjności związane z mechaniczną turbiną. Turbina ma ograniczoną żywotność i aby zapewnić jej właściwe funkcjonowanie może wymagać regularnej kontroli oraz serwisowania. Użytkownik będzie musiał być świadomy konieczności monitorowania turbiny, aby uniknąć nieprzewidzianych przerw w pracy. Żywotność turbin oceniana jest przez producentów na około 3000 roboczogodzin czyli około 5 lat. Zatem serwisowanie pistoletu i konieczna wymiana turbiny może wymagać dodatkowego nakładu czasu, wysiłku i kosztów. Warto rozważyć te czynniki przed podjęciem decyzji o korzystaniu z tego typu urządzenia.

eco_gun

Kolejną opcją są jonizatory zasilane akumulatorami wielokrotnego ładowania, co pozwala na swobodne poruszanie się i uniezależnia od konieczności ciągłego podłączenia do źródła prądu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest żywotność urządzenia. Przykładowo jeden z najdłużej funkcjonujących na rynku jonizatorów pistolet  wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy, który przewidziany jest na około 7200 cykli ładowania. Jeden cykl to 10 -12 godzin ciągłej pracy, czyli urządzenie może pracować bez konieczności serwisowania 72 000 roboczogodzin, czyli około 60 lat.

W przypadku porównania kosztów inwestycji oraz przyjęcia zbliżonych cen urządzeń, rozważenie żywotności turbiny wynoszącej 3000 godzin do rozwiązania akumulatorowego, które gwarantuje 72000 godzin żywotności, wskazuje na korzyść urządzenia wspomnianego powyżej. Oznacza to, że pistolet zasilany akumulatorem oferuje wielokrotnie dłuższy okres użytkowania w porównaniu do urządzenia z turbiną. Znacznie dłuższa żywotność akumulatorów przekłada się na mniejsze koszty związane z eksploatacją, naprawami i wymianą części. Ostatecznie, wybór urządzeń zasilanych akumulatorami może być bardziej opłacalny dla użytkownika zarówno z perspektywy kosztowej jak i wydajności.

ionstar

Strzeżonego pan bóg strzeże

Wyposażenie lakierni w nowoczesny sprzęt stanowi zarówno inwestycję, która przynosi zwrot, jak i obciążenie finansowe. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się nie tylko trwałości urządzeń, ale także warunkom gwarancji. Solidne gwarancje mogą zapewnić klientowi spokój i ochronę w przypadku ewentualnych problemów technicznych lub usterek. Przed dokonaniem wyboru warto skrupulatnie ocenić, jakie korzyści oferuje dana gwarancja, w tym zakres pokrycia, czas trwania i warunki serwisu. Świadome podejście do warunków gwarancji pozwoli klientowi uniknąć nieprzewidzianych kosztów i zagwarantować długotrwałą i niezawodną funkcjonalność urządzeń lakierniczych. Jak warunki gwarancji wyglądają w przypadku różnych typów pistoletów antystatycznych?

W przypadku jonizatorów akumulatorowych funkcjonują standardowe gwarancje, które obejmują okres od 1 do 3 lat od daty zakupu. Z reguły producenci tych urządzeń poza użytkowaniem zgodnym z przeznaczeniem nie stawiają dodatkowych warunków gwarancji.

W przypadku urządzeń z turbiną gwarancję możemy przedłużyć aż do 5 lat, a jej jedynym warunkiem jest coroczne serwisowanie urządzenia. Serwis może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością wysyłki urządzenia do producenta. Przykładowe sprawdzenie urządzenia to koszt około 300 zł, co w przypadku przedłużenia gwarancji do 5 lat oznacza koszt 1500 zł. Użytkownik musi się liczyć z koniecznością pokrycia kosztów przesyłki i wyłączeniem urządzenia z pracy na czas serwisowania.

Tak więc istotne jest, aby sprawdzić warunki gwarancji konkretnego urządzenia przed zakupem, ponieważ może istnieć różnica w długości gwarancji w zależności od modelu, typu urządzenia i przeznaczenia. Informacje na temat gwarancji, w tym czasu jej trwania, zazwyczaj są podane przez producenta lub sprzedawcę w instrukcji obsługi, karcie produktu lub na stronie internetowej. Jeśli informacja nie jest podana w ogólnodostępnych materiałach warto zawsze doprecyzować jej warunki i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Diabeł tkwi w szczegółach

W zakładach lakierniczych istnieje wymóg posiadania atestów, które potwierdzają zgodność urządzeń z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W trosce o bezpieczeństwo pracowników oraz środowisko naturalne, odpowiedzialność za przestrzeganie tych norm spoczywa na zarządzającym lakiernią. Atesty są niezbędne zarówno podczas regularnych kontroli, jak i w przypadku ewentualnych wypadków, gdzie ich obecność staje się kluczowa.

Pistolety antystatyczne, generują bardzo wysokie napięcie oscylujące w przedziale od 5 000 do 6 000 Voltów, niezbędne do „wytworzenia” jonów. W przypadku tych urządzeń, istotnym jest posiadanie certyfikatów które odnoszą się do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem  EX. Istnieją trzy poziomy zagrożenia EX: strefa II, strefa I oraz najwyższa strefa 0. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę do jakich stref urządzenie posiada certyfikat i dobrać je do swojej lakierni uwzględniając występujące tam warunki i określone strefy EX. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenia używane w lakierniach będą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i będą zgodne z obowiązującymi przepisami.

Nikt nie da Ci tyle ile ja obiecam

O tym, czy pistolety antystatyczne są skuteczne i jak działają, można przekonać się poprzez samodzielne przetestowanie tych urządzeń. Istnieje możliwość bezpłatnego wypróbowania ich w swoim własnym warsztacie. W obecnych czasach, gdzie płatne promocje i współprace z influncerami są powszechne, zawsze warto dokładnie sprawdzić wiarygodność firm i jakość urządzeń, które wybieramy. Przeprowadzenie własnych testów i korzystanie z próbnego użytkowania pozwala klientom na uzyskanie bezpośredniego doświadczenia z urządzeniami antystatycznymi, co umożliwia podjęcie świadomej decyzji zakupowej. Oczywiste jest, że lepiej jest samemu przetestować i ocenić urządzenia, zamiast polegać wyłącznie na marketingowych obietnicach czy opiniach innych osób.

Zobacz również
  • Innowacyjny wypełniacz gruntujący marki Spies Hecker

    Spies Hecker prezentuje nowy szary wypełniacz gruntujący w aerozolu: Priomat 1K Universal Primer Surfacer Aerosol 4095. Ten innowacyjny produkt powstał z myślą o wydajniejszej pracy lakierników oraz wspieraniu ich w bardziej zrównoważonym rozwoju. Produkt pozwala …

    Innowacyjny wypełniacz gruntujący marki Spies Hecker
  • 3M i Axalta wspólnie tworzą filmy szkoleniowe dla branży lakierniczej

    Firmy 3M i Axalta ogłosiły dziś rozpoczęcie współpracy nad cyklem szkoleń dla samochodowej branży napraw lakierniczych. Będzie on składał się z 5 modułów – każdy będzie w praktyczny sposób pomagał zarówno lakiernikom, jak i serwisom poznawać najlepsze praktyki oraz …

    3M i Axalta wspólnie tworzą filmy szkoleniowe dla branży lakierniczej
  • NOWE POLERKI BIGFOOT LHR15 i LHR21 MARK V OD RUPES

    Polerki RUPES BigFoot Mark V to prawdziwy przełom w branży profesjonalnego polerowania. Dzięki zaawansowanej technologii zostały zaprojektowane z myślą o wymaganiach specjalistów z branży lakierniczej, którzy potrzebują narzędzi łączących precyzję, wydajność i niezawodność. Polerki te …

    NOWE POLERKI BIGFOOT LHR15 i LHR21 MARK V OD RUPES
  • Nowy pigment Cromax: ChromaHybrid WH1729 Magma Red

      Cromax® poszerza linię ChromaHybrid o nowy pigment ChromaHybrid WH1729 Magma Red, którego można używać zarówno z systemami lakierów bazowych Cromax Pro, jak i Chromax EZ+. Produkt jest już dostępny w sprzedaży. Stanowi on odpowiedź firmy na rosnącą popularność …

    Nowy pigment Cromax: ChromaHybrid WH1729 Magma Red
  • Przyszłość branży blacharsko-lakierniczej – rewolucja czy ewolucja w sektorze motoryzacyjnym

    Konferencja ma na celu zgromadzenie ekspertów z różnych obszarów związanych z likwidacją szkód komunikacyjnych oraz zapewnienie im dostępu do najnowszych narzędzi i informacji. Uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat efektywnych metod pracy, …

    Przyszłość branży blacharsko-lakierniczej – rewolucja czy ewolucja w sektorze motoryzacyjnym

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x