• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Od blacharza do zapracowanego dystrybutora nowoczesnych lakierów

Od blacharza do zapracowanego dystrybutora nowoczesnych lakierów

W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a dziś ten, kto sprzedawać umie – ocenia z perspektywy czasu właściciel firmy.

Z wykształcenia elektromechanik, z zamiłowania fotografik, od 1988 roku prowadził zakład blacharski. Najpierw jednoosobowo, potem z pracownikiem. – To były czasy, w których chcąc jeździć autem, najlepiej było być związanym z branżą motoryzacyjną – wspomina Piotr Jaworowski. – Mówiąc wprost, pracując przy samochodach, łatwiej było zdobyć jakieś auto. Gdy możliwe stało się sprowadzanie samochodów z zagranicy, zapotrzebowanie na warsztaty blacharskie i lakiernicze było ogromne, bo Polacy najczęściej sprowadzali pojazdy rozbite.

Jak mówi, świadczył szeroko pojęte usługi samochodowe: – Samochody nie były tak skomplikowane jak dziś. Posiadając wiedzę na temat obsługi Fiata 125p, malucha czy Poloneza, wykonywało się bardzo podobne czynności. Ta praca była powtarzalna. My robiliśmy tylko blacharkę. Samochody wprost od nas trafiały do lakierników.

459759098_497190203220898_7593668702948551949_n

Dzięki współpracy z lakiernikami, dobrze znał ich problemy. A te wiązały się wtedy przede wszystkim z kiepskim dostępem do materiałów.

Braki na rynku materiałów lakierniczych zmobilizowały go do rozszerzenia działalności o sklep. Do 2000 roku nadal jeszcze prowadził warsztat. – Potem okazało się, że pracy w sklepie jest tak dużo, że zdecydowałem o zamknięciu warsztatu.

Zdobywanie produktów, które mógł dalej sprzedawać lakiernikom i blacharzom nie było łatwe. – Kiedy pierwszy raz usłyszałem o szpachlówkach firmy TROTON, specjalnie pojechałem po nie na targi do Poznania. To był 1997 rok. Wtedy nawiązaliśmy współpracę. Zamówienia realizowano przywożąc mi produkty samochodem, bezpośrednio z Ząbrowa. Logistyka nie była jeszcze na tak wysokim poziomie jak dziś. Zajęliśmy się dystrybucją lakierów i mieszalników Debeer oraz szpachlówek. Do dziś specjalizujemy się w sprzedaży produktów i narzędzi do renowacji, konserwacji i pielęgnacji samochodowych i przemysłowych powłok lakierniczych. Mamy lakiery, podkłady, szpachle i kosmetyki samochodowe takich marek jak właśnie DEBEER ,VALSPAR,KOCH, BRAYT, 3M, TROTON, BOLL, FARECLA, MIRKA, KOVAX i inne. W razie wątpliwości możemy pomóc w doborze technologii i systemu lakierniczego do konkretnego projektu – dodaje Piotr Jaworowski. –  Uzupełnieniem naszej oferty jest spory wybór narzędzi do aplikacji lakierów, past polerskich i kosmetyków samochodowych. 

458531056_3821704008149080_7033264254329518343_n

W Konstantynowie Łódzkim, do dyspozycji klientów, którzy pochodzą głównie z województwa łódzkiego, jest 80- metrowy lokal i niewielka mieszania. W firmie pracuje pan Piotr i jego dwóch pracowników. Gdy prosimy naszego rozmówcę o porównanie lat, w których zaczynał swój biznes z teraźniejszością, uśmiecha się: – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a dziś ten, kto sprzedawać umie. W latach 90-tych dochody rosły rok do roku o prawie 200 procent. Ale to też były czasy wyjątkowe. W warsztacie stało wtedy 10 samochodów i wszystkie były wyszpachlowane. Wtedy najczęściej lakierowaniu poddawano cały samochód, albo jego połowę. Teraz raptem jeden element. Dziś koszt naprawy mocniej uderzonego auta może przekraczać jego wartość.

Piotr Jaworowski dobrze pamięta jakie wrażenie robiła w końcu XX wieku „zachodnia” jakość produktów. – Razem z lakiernikami jeździliśmy nawet do Holandii na kilkudniowe szkolenia. Albo ktoś przyjeżdżał do nas. To był ten czas, gdy wielu lakierników pierwszy raz brało do ręki dwuskładnikowy lakier metalic. Początkowo bali się nim malować. Nie było sprzętu, dobrych pistoletów itd.

459378944_2821105344703682_5830707707389902726_n

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że zawód lakiernika ma przed sobą pewną i dobrą przyszłość i taki przekaz kieruje w stronę młodych ludzi, zastanawiających się nad życiowymi wyborami: – Brakuje fachowców z teoretyczną i praktyczną znajomością zawodu. Inna rzecz, że gdy chcemy samodzielnie otworzyć biznes, musimy potężnie zainwestować. Nie utworzymy już lakierni w szopie. Trzeba spełnić konkretne wymogi, mieć kabinę, profesjonalny sprzęt. Zmieniły się przepisy, ale zapotrzebowanie na dobrych lakierników nadal jest duże.

459890298_890623906316207_3087517122064496994_n

Przez lata zmieniły się też oczekiwania estetyczne klientów. Kiedyś obywało się bez polerowania: – Jak się dało pomalować, tak wyszło – uśmiecha się wspominając. – Dziś błędów się nie wybacza, bo auto po spotkaniu z lakiernikiem, musi prezentować się tak, jakby było fabrycznie nowe. Z zachowaniem nie tylko idealnego koloru lakieru, ale i jego strukturą, grubością i jakością. To obecne standardy. Dziś w cenie jest więc przede wszystkim wiarygodność firm naprawczych. Ludzie nie chcą oddać swojego pojazdu komukolwiek. Szukają specjalisty kompetentnego i doświadczonego. A do kogoś takiego wcale nie łatwo się dostać. Dlatego mam jedną radę dla przyszłych lakierników: uczcie się swojego fachu w teorii i w praktyce!

Autor: Iwona Marciniak-Gierszewska

Zobacz również
  • Dlaczego popełniamy błędy w trakcie lakierowania?

      Producenci materiałów i narzędzi dla lakierników prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowych produktów. Po części spowodowane jest to koniecznością sprostania coraz bardziej restrykcyjnym normom chroniącym środowisko, po części wymogiem spełnienia oczekiwań akcjonariuszy, czyli …

    Dlaczego popełniamy błędy w trakcie lakierowania?
  • Zostań tygrysem rynku blacharsko-lakierniczego

    Polska Izba Motoryzacji pragnie wyróżnić najlepsze obiekty blacharsko-lakiernicze działające: w sieci autoryzowanych dealerów, innych sieciach lub działających samodzielnie. Celem konkursu jest nagrodzenie serwisów za rozwój i innowacyjność przedsiębiorstwa, nowoczesność wyposażenia i wdrożone nowe rozwiązania technologiczne, …

    Zostań tygrysem rynku blacharsko-lakierniczego
  • Eksperci Akzo Nobel i marki Sikkens ponownie będą szkolić młodych lakierników w ramach autorskiego projektu SZKOŁA. Rozpoczął się właśnie nowy rok szkolny 2024/2025!

    Celem projektu jest pozyskanie nowych pracowników lakierni poprzez proces kształcenia 
lub doszkalania oraz promowanie zawodu lakiernik samochodowy wśród młodzieży. 
Autorski program marki Sikkens został przygotowany przez specjalistów z działu 
technicznego AkzoNobel i wsparciu partnerów biznesowych, a jego założenia obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. …

    Eksperci Akzo Nobel i marki Sikkens ponownie będą szkolić młodych lakierników w ramach autorskiego projektu SZKOŁA. Rozpoczął się właśnie nowy rok szkolny 2024/2025!
  • AkzoNobel i rewolucja w branży puszek do napojów

      AkzoNobel wprowadza na rynek innowacyjną i wysokowydajną technologię, na której skorzystają producenci puszek. Jest to wolne od bisfenoli, styrenu, PFAS i formaldehydu powlekanie wewnętrzne. Dział Powłok Opakowaniowych firmy opracował AccelshieldTM 300, wewnętrzną powłokę natryskową …

    AkzoNobel i rewolucja w branży puszek do napojów
  • Nowa technologia farb proszkowych do akumulatorów pojazdów elektrycznych – AkzoNobel wprowadza kolejne innowacje w sektorze automotive

    Marka AkzoNobel opracowała nowatorską technologię farb proszkowych Resicoat, która zapewnia lepszą ochronę systemów akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) – przy jednorazowej aplikacji. Na rynku pojazdów elektrycznych rośnie zapotrzebowanie na powłoki o wysokiej wytrzymałości dielektrycznej, które pomogą …

    Nowa technologia farb proszkowych do akumulatorów pojazdów elektrycznych – AkzoNobel wprowadza kolejne innowacje w sektorze automotive

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x