• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Dwie przemiany motocykla Harley Davidson Street Glide

Dwie przemiany motocykla Harley Davidson Street Glide

Szymon Orzeszko z Nysy, właściciel Orzech Custom Painting już tradycyjnie dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie lubi mówić o sobie „artysta”: – Staram się być dłońmi kogoś, kto sam nie potrafi pracować farbami czy aerografem. Jeśli mogę spełnić jego marzenie, to sprawia mi to wielką przyjemność – mówi.

Harley Davidson Street Glide, który trafił w jego ręce, przeszedł transformacje od koloru białego przez szary, do czarnego – tak w skrócie opisuje swoją pracę Szymon Orzeszko. Cały proces opisał nam tak: motocykl trafił do mnie w 2020 r. jako biały. Jedyną jego ozdobą był emblemat na baku. Żadnych szparunków, ozdobników. Usłyszałem hasło: „chciałbym, żeby motocykl był szary z czerwonym akcentem, resztę sam wymyśl. Widziałem twoje prace, zdaję się na ciebie”. W zasadzie powinienem się cieszyć, bo mając wolną rękę tworzy się najprzyjemniej. Jednak zawsze istnieje obawa, że niekoniecznie trafię w gust drugiego człowieka. Lubię kombinować, więc pomyślałem, że zrobię dwa kolory szare, przetnę je czerwonym paskiem i dodam klin z efektem. Wybór padł na kolor z palety Seata i jaśniejszy z Audi. W ten sposób mogłem przez telefon zapytać: „czy kolor z Audi A6 z roku 2018 będzie ci odpowiadał ?” Potrzebowałem potwierdzenia tylko po to, żeby dalej planować kompozycję na motocyklu. Dużo rozmawiałem o projekcie z właścicielem, pobudzając jego wyobraźnię i podsycając ciekawość. Swoją również. Podczas malowania wzoru wykorzystuję taśmy liniowe o różnej grubości.

20240512_202321

Metody mogą być różne. Ja robię to tak: maluję element na kolor pistoletem z dyszą 0,8, naklejam taśmę liniową i maskuję papierem to, co zostanie w tej barwie. Następnie maluję, w tym przypadku kolorem czerwonym. Nakładam tę warstwę tylko liniowo aerografem Iwata Revolution, tworząc nieduży rozpył. Następnie naklejam taśmę liniową, w tym wypadku 3 mm, domaskowuję do niej taśmą papierową, aby nie było mikro szczeliny pomiędzy taśmami. Resztę maluję już pistoletem na jaśniejszy kolor szary. Kiedy baza wyschnie, doklejam jeszcze taśmę tworząc odstęp i kleję wzór w formie klina, wypełniam przestrzeń kolorem. Analogicznie jak poprzednio, wzdłuż linii kleję kolejną, która będzie obramowaniem i wypełniam tę przestrzeń efektem.

20240414_223411

W lakierowaniu szarym, efekt jest wykonany szablonem do tekstur ArtTool. Przykładam, zapylam aerografem i odkładam szablon, powtarzając proces wielokrotnie. Tak powstaje dwukolorowy wzór. Element można rozmaskować i lakierować lakierem bezbarwnym w kilku warstwach, z przematowaniem, aby uzyskać płaską powierzchnię. Ten proces trzeba przeprowadzić na wszystkich elementach. Na tym motocyklu było ich dziesięć. Trzy z nich pozostały bez grafiki: tylny błotnik i pokrywy kufrów. Kufer składa się z elementu dolnego i pokrywy, które malowałem osobno.

20200419_103752

Bardzo lubię malować motocykle, tworzenie wzoru jest dla mnie nie lada przeżyciem. Lubię uczucie, które towarzyszy m gdy, pojazd prezentuje się zupełnie inaczej niż do tej pory. Jako nastolatek, miałem kilka prospektów marki Harley Davidson. Do dziś pamiętam hasło reklamowe: „Brothers of the Wind”. Pielęgnuję w sobie te wspomnienia i emocje dotyczące marzeń o motocyklach i podróżach. Kiedy mam cały motocykl w mojej pracowni, a nie tylko jego elementy, jest inaczej – staje się „moją” maszyną. Mogę ją zrozumieć i chcę z nią się udać w świat, który podpowiada mi wyobraźnia. Bardzo ważny jest dla mnie właściciel motocykla. W tym przypadku był nim Andrzej, wspaniały człowiek, który docenia to co robię i motywuje do całej zabawy. Zachęcał żebym przejechał się jego motocyklem i wyczuł, czego ten Harley Davidson „chce”. Właściciele tych maszyn wiedzą o czym mówię. To więź, której nie trzeba opisywać.

Miałem to szczęście, że ten sam Street Glide trafił do mnie jeszcze raz. Po trzech latach miał lekką kolizję. Nic wielkiego, ale kilka elementów wymagało malowania. Początkowo miało to być po prostu odrestaurowanie według poprzedniego projektu. Rozmowa sprawiła, że podjęliśmy nowe decyzje. Andrzej znów mi zaufał, rzucając tylko hasło, „niech będzie czarny, z miedzianym paskiem”. Zmiana koloru to zupełnie inny wygląd całego motocykla. Po raz kolejny mogłem poobcować z tym lekko zranionym koniem. Tym razem elementów było więcej i więcej rozbierania, ponieważ doszło malowanie wewnętrznej części owiewki, gdzie zamontowane są zegary i radio.

20191115_142057

Miałem okazję korzystać tu z pistoletu StatGun, który naprawdę świetnie pozbywa się ładunków elektrycznych z powierzchni elementów z tworzywa. Kufry i czasza w czasie pocierania, odtłuszczania, zmywania i wycierania mocno się elektryzują. Pozbycie się problemu przyciągania paprochów poprzez odmuchanie elementów StatGunem. jest dużym ułatwieniem procesu lakierniczego na każdym etapie. Kiedy mamy element, którego polerowanie z racji kształtu jest bardzo ograniczone, jest to niezastąpione wręcz narzędzie.

Pozornie motocykl jest czarny. Jednak zastosowałem tu kolor czarny metalik i czarny bez ziarna. Przeciąłem je miedzianym paskiem i jako ozdobnik dodałem klin z efektem gniecionej folii, który opisywałem już na łamach Lakiernika. Różne kolory lakierów zachowują się inaczej podczas tego procesu. Kolor miedziany, który użyłem, to ziarno zatopione w transparentnym lakierze ciemnej pomarańczy, lekki rudawy kasztan. Kiedy po aplikacji dotkniemy, uciśniemy pogniecioną folią, powstaje nie tylko wzór, ale też zmienia się kolor, bo drobiny ziarna zostaną odsłonięte. Ta wada lakiernicza jest przeze mnie wykorzystana jako ozdobnik i naprawdę pięknie wygląda w słońcu. Nie można tego opisać słowami, ani pokazać na zdjęciu.

20200502_111644

Najpiękniejsze jest to, że trzeba ten motocykl zobaczyć. Nawet film nie odda tego, co widać w rzeczywistości. Kształty i różne płaszczyzny elementów powodują, że część znajduje się w cieniu. Gdzie indziej słońce wydobywa głębię z wzoru oraz pokazuje agresywne przejścia między metalikiem, a głębokim czarnym. Ponadto odbija się jak w lustrze miejsce, w którym stoi motocykl. Mamy tu od góry płaszczyznę metaliczną, którą przecina pas czarny grubości 6 mm, przecięty pasem miedzianym o szerokości 2 mm, z czarną przerwą 3 – milimetrowym i klinem z głębokiej poszarpanej miedzi.

Żyjemy w czasach, gdy wszystko jest na ekranie naszego smartfona. Jednak ten motocykl pokazuje, że nie da się zobaczyć pełnego obrazu na ekranie. Potrzebna jest obecność, patrzenie na niego tu i teraz, słuchanie jego dźwięku i przeżywanie go w danej chwili. To trochę jak czytanie magazynu Lakiernik, gdy odwracając kartki czujemy zapach papieru i słyszymy szelest. Niestety te wrażenia powoli odchodzą w zapomnienie, na korzyść sztucznej inteligencji i wyświetlaczy LED.

Tekst oraz zdjęcia: Szymon Orzeszko

Zobacz również
  • Jeździ MZ ES 250 Trophy już od ponad 50 lat. Filmowy motocykl wpisał się w krajobraz Sławna

    Ten motocykl to prawdziwa legenda. Chyba wszyscy kojarzą go ze słynnej komedii „Nie lubię poniedziałku”. MZ ES 250 Trophy w latach 70-tych królował na polskich drogach. Pojazd, który dziś wzbudza niemałe zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji …

    Jeździ MZ ES 250 Trophy już od ponad 50 lat. Filmowy motocykl wpisał się w krajobraz Sławna
  • Suzuki „Eljot”, czyli miniaturowa wersja jeepa. Za tym autem do dziś oglądają się dziewczyny

    Suzuki LJ 80 (eljot) to samochód legenda. Kultowa terenówka produkowana w latach 1977-1983 kojarzona z wakacyjnym autem zapisała się w historii i do dziś budzi wśród wielu osób sentyment. Tak jest w przypadku Piotra Gacia …

    Suzuki „Eljot”, czyli miniaturowa wersja jeepa. Za tym autem do dziś oglądają się dziewczyny
  • Przygoda z aerografią zaczęła się od Harleya-Davidsona. Płomienie zachwyciły znajomych

      Jak sam mówi jest w stanie namalować wszystko, od figur geometrycznych po czaszki i płomienie. Swoją pasję do aerografii nieustannie rozwija i cały czas eksperymentuje. Marcin Tatar Tatarczuk daje drugie życie motocyklom, a jego …

    Przygoda z aerografią zaczęła się od Harleya-Davidsona. Płomienie zachwyciły znajomych
  • Kaski – malowanie postaci

    Malowanie kasku może być dość proste, ale dające satysfakcję lecz możemy też mieć bardziej skomplikowany wzór. Malujemy kask na kolor, dookoła szparunek, obwódka w postaci jednej lub dwóch linii, do tego logo i mamy naprawdę …

    Kaski – malowanie postaci
  • Kolejne Retro Motor Show za nami

    Tegoroczna edycja ugruntowała poznańskie wydarzenie jako największe w Polsce targi pojazdów zabytkowych. Na rekordowej powierzchni – w 5 halach na niemal 35 000 m2 – znalazło się 948 pojazdów. Zobaczyło je 26 742 zwiedzających. W …

    Kolejne Retro Motor Show za nami

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x