Motocykle to nie tylko środek transportu, powiedziałbym wręcz, że bardziej liczy się w nich dusza niż cała reszta. Stąd też są one ubóstwiane przez męskie grono miłośników motoryzacji, choć również u wielu niewiast budzą dreszczyk emocji. Inną rzeczą, która często stanowi o męskim guście jest zegarek, dobry zegarek. I tu pojawił się pomysł połączenia dwóch światów w jednym projekcie. Motocykl najbardziej rozpoznawalnej na świecie marki Harley Davidson z wyjątkowym i niesamowitym zegarkiem renomowanej szwajcarskiej firmy Tag Heuer.
Pomysł siedział mi w głowie od wielu lat. Powoli ewoluował aż w końcu trafił na podatny grunt. We współpracy z polską firmą BT Choppers specjalizującą się w budowie wyjątkowych motocykli na bazie Harley Davidson, stworzyliśmy motocykl inspirowany zegarkiem Heuer01. Cały projekt patronowany był przez szwajcarskiego producenta zegarków i wsparty przez markę Harley Davidson.
Prace jak zawsze rozpoczęły się od przygotowania projektu graficznego. Było to nie lada wyzwanie, gdyż zegarek który stanowił inspirację jest wyjątkowo złożony. Jego mechanizm składający się z setek części projektanci wyeksponowali tak, by każdy użytkownik mógł podziwiać precyzję i kunszt szwajcarskich zegarmistrzów. Mój projekt też musiał pokazać detal po detalu. Ważne było aby w tym wszystkim zachować estetykę godną szwajcarów.
W pierwszej kolejności elementy motocykla zostały pokryte podkładem wypełniającym z palety produktów Spies Hecker. Następnie rozpoczęły się prace mające na celu graficzne odwzorowanie mechanizmów zegarka. Nie ma możliwości stworzyć tego typu grafiki bez wcześniejszego przygotowanie sobie odpowiednich szablonów. Tak więc trzeba mieć świadomość, że malowanie aerografem to nie tylko proces „psikania” ale również, a może przede wszystkim wielogodzinny proces tworzenia w komputerze odpowiednich materiałów. Wycinanie ich ploterem, przenoszenie na powierzchnię motocykla, malowanie, odklejanie, ponowne maskowanie. I tak w nieskończoność. Dziesiątki godzin, najwyższej klasy aerografy firmy Iwata, taśmy maskujące firm 3M oraz FBS, no i dwudziestoletni zapas doświadczenia. To wszystko pozwala osiągnąć efekt finalny, którego byśmy oczekiwali.
Gdy grafika nabrała już ostatecznego wyrazu i została pokryta lakierem bezbarwnym zdecydowałem, że jej fragmenty zostaną dodatkowo pokryte lakierem matowym. Taki zabieg wyeksponował elementy graficzne imitując efekt szkieł kwarcowych, wykorzystywanych w zegarkach. Efekt szwajcarskiej roboty oceńcie sami.
Autor: Piotr Parczewski
Odwiedziliśmy największe muzeum motoryzacyjne w Polsce, które znajduje się w Oławie na Dolnym Śląsku. W ogromnej hali jest kilkaset różnego rodzaju pojazdów, przede wszystkim historycznych. „Zobaczymy tu np. ostatniego wyprodukowanego Fiata 126p, najstarsze auto …
(fot. 01) Letnia Aura sprzyja. Trwa czas wyjazdów nad morze. Proponuję dzisiaj pokazać przykład malowania aerografem fal morskich z odrobiną nieba i plażowego piasku. (fot. 02) Korzystamy z naturalnego szablonu, którym okazuje się być krawędź …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
Szymon Orzeszko z Nysy, właściciel Orzech Custom Painting już tradycyjnie dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie lubi mówić o sobie „artysta”: – Staram się być dłońmi kogoś, kto sam nie potrafi pracować …
Nazywali ten samochód różnie, „Zemsta Honekera”, „Trabi”, „Mydelniczka”, „Karton”, „Trampek”… Nie był najbardziej pożądanym samochodem PRL-u, ale jego posiadacz i tak miał powody do dumy. Miał samochód! Kosztował podobnie jak Fiat 126p (czyli około …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …