KEY w Izmirze to największe muzeum samochodów i motocykli w Turcji. Wśród ponad 170 eksponatów znajdziemy różne pojazdy, od modelu Mercedes-Benz z 1886 r. po współczesne supersamochody. Zanim jednak auta trafią na ekspozycję każdy okaz przechodzi gruntowną renowację – proces ten wspiera marka Standox.
Od 2015 r. miłośnicy motoryzacji odwiedzają turecką miejscowość Torbali w pobliżu Izmiru. Znajduje się tam muzeum KEY, które na powierzchni ponad 7000 m2 prezentuje kolekcję 130 klasycznych samochodów i 40 motocykli. Jego nazwa pochodzi od ostatniej sylaby nazwiska założycieli, braci Murata i Selima Özgörkey, którzy są zagorzałymi fanami motoryzacji. Poza muzeum prowadzą w Izmierze firmę E Özgörkey Group, jednego z wiodących zachodniotureckich dealerów samochodów, m.in. marki BMW i Mini. Bracia Özgörkey są również właścicielami szeregu autoryzowanych stacji obsługi. Warsztaty blacharsko-lakiernicze w Izmirze są bardzo zaawansowany technologicznie, zostały wyposażone w nowoczesny system mieszania lakierów bazowych Standohyd Plus. Bracia prowadzą także warsztat w pobliżu muzeum.
Wśród eksponatów muzeum KEY znajduje się wiele klasycznych BMW, w tym Dixi – pierwszy samochód sprzedany pod tą marką z drugiej połowy lat 20stych XX w. Uwagę przykuwają także powojenne modele 501 lub 503, a także auta z serii Neue Klasse (niem. nowa klasa), w tym elegancki, srebrny BMW 200 CS coupé z 1968 r. Jednak muzeum nie ogranicza się tylko do jednej marki. „Eksponaty dobieramy na podstawie ich roli w historii motoryzacji” – wyjaśnia Efe Uygur, dyrektor muzeum.
W warsztacie tuż obok muzeum 15 pracowników dba o wszystkie auta. „Każdy samochód, który opuszcza nasz warsztat, musi wygladać tak samo jak w dniu produkcji” – mówi Uygur. Dotyczy to zwłaszcza lakieru. „Zawsze dążymy do tego, aby odtworzyć oryginalny kolor samochodu” – tłumaczy. „Nie zawsze jest to proste”. Zadanie utrudniają wyblakły lakier lub zniszczenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, odstępstwa od standardowego lakierowania fabrycznego czy próby odtworzenia oryginalnego lakieru. Zazwyczaj muzeum stara się dotrzeć do oryginalnej dokumentacji producenta.
Gdy nie uda się dotrzeć do wspomnianej dokumentacji, lakiernicy zwracają sie o pomoc do Standox. Dzięki obszernej bazie danych Standox ma do dyspozycji precyzyjne informacje na temat historycznych kolorów wielu klasycznych aut. W innych przypadkach lakiernicy wykorzystują możliwości nowoczesnej technologii. „Za każdym razem, gdy znajdziemy na zabytkowym samochodzie fragment oryginalnego lakieru, wzorujemy się na nim, aby odtworzyć kolor. W takiej sytuacji spektrofotometr Genius do marki Standox jest bardzo pomocnym narzędziem. Nawet w przypadku nowoczesnych lakierów, Genius jest absolutnie nieodzowny. W naszym warsztacie korzystamy wyłącznie z produktów marki Standox, takich jak wypełniacz VOC System Filler, lakier bazowy Standox Basecoat oraz lakier bezbarwny Standocryl VOC Xtra-Clear” – wyjaśnia Uygur. Decydującym czynnikiem jest nie tylko najwyższa jakość produktów, ale również usługi świadczone przez markę Standox. „Eksperci Standox wielokrotnie pomagali nam odtworzyć stary kolor” – mówi Uygur. „A gdy potrzebujemy pomocy podczas naprawy, są zawsze do dyspozycji”.
Więcej informacji o muzeum KEY oraz innych interesujących projektach marki Standox można znaleźć na stronie www.standox.pl/think-colour.
Standox, jedna z globalnych marek renowacyjnych systemów lakierniczych Axalta Coating Systems pomaga swoim klientom uzyskiwać najlepsze wyniki dzięki najwyższej jakości produktom i kompleksowemu doradztwu. Jako wiodąca europejska marka lakierów renowacyjnych z Wuppertalu, Niemcy, Standox oferuje innowacyjne systemy lakiernicze oraz doskonałe technologie doboru koloru. Aprobaty wszystkich głównych producentów pojazdów samochodowych
Ten motocykl to prawdziwa legenda. Chyba wszyscy kojarzą go ze słynnej komedii „Nie lubię poniedziałku”. MZ ES 250 Trophy w latach 70-tych królował na polskich drogach. Pojazd, który dziś wzbudza niemałe zainteresowanie wśród miłośników motoryzacji …
Suzuki LJ 80 (eljot) to samochód legenda. Kultowa terenówka produkowana w latach 1977-1983 kojarzona z wakacyjnym autem zapisała się w historii i do dziś budzi wśród wielu osób sentyment. Tak jest w przypadku Piotra Gacia …
Jak sam mówi jest w stanie namalować wszystko, od figur geometrycznych po czaszki i płomienie. Swoją pasję do aerografii nieustannie rozwija i cały czas eksperymentuje. Marcin Tatar Tatarczuk daje drugie życie motocyklom, a jego …
Malowanie kasku może być dość proste, ale dające satysfakcję lecz możemy też mieć bardziej skomplikowany wzór. Malujemy kask na kolor, dookoła szparunek, obwódka w postaci jednej lub dwóch linii, do tego logo i mamy naprawdę …
Tegoroczna edycja ugruntowała poznańskie wydarzenie jako największe w Polsce targi pojazdów zabytkowych. Na rekordowej powierzchni – w 5 halach na niemal 35 000 m2 – znalazło się 948 pojazdów. Zobaczyło je 26 742 zwiedzających. W …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …