Romuald Koperski, podróżnik, pisarz, dziennikarz, pianista, rekordzista Guinnesa, zakochany w Syberii, człowiek, któremu nigdy za wiele wyzwań, ma już nowy, niezwykły plan. Tym razem, w dwa i pół roku po pokonaniu Atlantyku łodzią wiosłową, chce uczcić 100 – lecie polskiego lotnictwa. Z tej okazji, w sierpniu przyszłego roku chce polecieć z Warszawy do Tokio i z powrotem. Podróżnik, który niezmiennie imponuje nie tylko niezwykłą odwagą ale i fantazją, planuje polecieć do Japonii ponad 40 – letnim Antkiem, czyli samolotem AN – 2, największym na świecie, produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem.
Zaplanowana trasa nie jest przypadkowa. W 1926 r. pokonali ją: Bolesław Orliński i Leonard Kubiak, pilot i mechanik. Przelecieli dystans 10, 3 tys. km maszyną, która przez większą część trasy leciała z uszkodzonym śmigłem, dolnym płatem i bardzo zużytym silnikiem.
Wielbiciele Romualda Koperskiego dobrze wiedzą, że jego pomysły nigdy nie są banalne, a ich realizacja na tyle trudna, że tzw. zwykły śmiertelnik, nawet wyjątkowo ambitny, z dużym prawdopodobieństwem „odpuściłby” po drodze śmiałe plany. W tym wypadku nie chodzi po prostu o lot maszyną w zaawansowanym wieku. By Antek wzbił się w niebo musi przejść kapitalny remont, od śmigła, przez silnik, po poszycie samolotu.
Remont już trwa. Odbywa się w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu. Podróżnikowi pomagają uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu, współpracującego z Akademią Novol. To nie pierwsze wyzwanie uczniów samochodówki – w ubiegłym roku uczniowie brali udział w Turnieju Młodego Lakiernika i w ramach Szkoły Renowacji na Retro Motor Show w Poznaniu odrestaurowali motorower z kolekcji znanego kolekcjonera pojazdów pamiętających czasy PRL-u, Zbyszka Koprasa.
– W tym roku szkoła zaprezentuje się z projektem polegającym na polakierowaniu pod naszą opieką samolotu Romualda Koperskiego – mówi Adam Niedżwiedzki z Akademii Novol. – Ma to na celu nie tylko przysporzyć szkole reklamy jako placówce kształcącej w zawodzie lakiernika. Chodzi także o przyswojenie przez młodzież nowych umiejętności, nowej wiedzy, a także frajdę z udziału w tak niezwykłym przedsięwzięciu. Atrakcją samą w sobie jest dla tych młodych ludzi możliwość bezpośredniego kontaktu z Romualdem Koperskim, człowiekiem o tak imponujących osiągnięciach.
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …
Targi SEMA 2024, które odbyły się w dniach 5–8 listopada w Las Vegas, po raz …
Zakończyła się 27. edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. Podczas Wielkiej Gali Finałowej 29 listopada br. …