„Od rzemieślnika do technika” czyli TROTON wspiera kształcenie młodych lakierników

„Od rzemieślnika do technika” czyli TROTON wspiera kształcenie młodych lakierników

TROTON z wielkim zaangażowaniem podchodzi do działań, które wspierają młodzież w realizacji ciekawych pomysłów, związanych nie tylko z branżą blacharsko-lakierniczą. Mamy jednak świadomość, że wspieranie młodych, kształcących się w tym kierunku jest odpowiedzialnością, zadbaniem o przyszłość lakiernictwa na naszym rodzimym rynku. Jest to szczególnie ważne choćby dlatego, że w klasach lakierniczych w szkołach zawodowych kształci się mniej przyszłych specjalistów, niż kiedyś. Musimy mieć świadomość, że w przyszłości nie wszystko będzie dało się zastąpić komputerem. A zawód lakiernika samochodowego, czy lakiernika-technika jest dziś na wagę złota.

W kwietniu odwiedziliśmy imprezę ‘Od rzemieślnika do technika’, odbywającą się w Zespole Szkół nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie. Do rozmowy zaprosiliśmy Panią mgr inż. Małgorzatę Herman, nauczycielkę zawodu ‘lakiernik’.

Dlaczego, Pani zdaniem, organizowanie takich wydarzeń, jak ” Dzień Zawodowca- od rzemieślnika do technika” jest potrzebne i czemu służy?

Nasza szkoła od wielu lat organizuje Dzień Zawodowca. Jesteśmy największą szkołą zawodową w Lesznie. W tym roku Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu zorganizowała w 4 miastach w tym w Lesznie, Festiwal Rzemiosła. Jednocześnie w ramach Festiwalu, w naszej szkole odbył się Dzień Zawodowca pod hasłem „Od rzemieślnika do technika”.

Na kilkunastu stanowiskach prezentowaliśmy zawody: technik geodeta, cukiernik, kucharz, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik, technik automatyk, operator obrabiarek skrawających, technik usług fryzjerskich, fryzjer, tapicer, fotograf, technik inżynierii sanitarnej i instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, sprzedawca, stolarz, kowal/ślusarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, lakiernik, elektryk. To większość zawodów, których uczymy w naszej szkole.

Wydarzenie jest dedykowane uczniom ostatnich klas szkół podstawowych. Celem jest prezentacja potencjału i oferty edukacyjnej lokalnego rzemiosła, a także promowanie nauki zawodu.

zdjecie-whatsapp-2023-06-06-o-10-42-28-3

Ilu wystawców/potencjalnych pracodawców wzięło udział w Festiwalu Rzemiosła?

Oprócz stanowisk prezentujących zawody były również stanowiska firm współpracujących ze szkołą, jak np.;. Leszczyńska Fabryka Pomp oraz firma SPINKO (w obu jesteśmy szkołą zakładową), firma Ciesiółka Auto Group, gdzie mają praktyki nasi lakiernicy, blacharze i mechanicy samochodowi.

Ponadto:

Firma TROTON z Ząbrowa

Firma Eurocomfort

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

ELSETT- Zielone Technologie

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie

Wojskowe Centrum Rekrutacji

Powiatowy Urząd Pracy

Cech Rzemiosł Różnych

Ochotniczy Hufiec Pracy

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży

Firma CERBER- Alarmy

oraz punkt informacyjny

 

Jaką formę miało spotkanie z uczestnikami?

Na stanowiskach odbywała się prezentacja konkretnego zawodu. Uczniowie mogli porozmawiać z nauczycielami, innymi uczniami oraz z pracodawcami. Mogli zobaczyć specjalistyczne narzędzia i wykonane przedmioty. Na każdym stanowisku były też przygotowane zadania do wykonania przez uczniów szkół podstawowych.

zdjecie-whatsapp-2023-06-06-o-10-42-28-4

 

Jak zachęcono uczniów do odwiedzania kolejnych stanowisk z ciekawością?

 

Uczniowie przy wejściu otrzymali karnety. Ci, którzy wykonali 6 zadań na różnych stanowiskach brali udział w losowaniu nagród ufundowanych przez Szkołę i wspierające nas firmy. Dodatkowo odbywały się prezentacje sportowe, występy artystyczne, rozwiązywano zagadki humanistyczno-zawodowe. W tym samym czasie trwała gra miejska zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą, podczas której uczestnicy odwiedzali zakłady rzemieślnicze.

Czego Zespół Szkół nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie oczekuje od przedsiębiorstw biorących udział w wydarzeniu?

Obecność pracodawców i firm, z którymi współpracuje Szkoła jest dla nas bardzo ważne. Uczniowie, których zachęcamy do wybrania szkoły zawodowej mają okazję do spojrzenia na profesję z innej strony. Same foldery, prezentacje to nie to samo, co rozmowa ze starszym kolegą, który już uczy się zawodu czy z samym nauczycielem, a spotkanie z pracodawcą czy specjalistyczną firmą w Dniu Zawodowca często jest jedyną okazją do rozmowy z fachowcami. Wielu uczniów szkół podstawowych nie wie, którą szkołę wybrać. Prezentacje zawodów pomagają im podjąć decyzję o dalszym kształceniu.

zdjecie-whatsapp-2023-06-06-o-10-42-28-5

Podczas naszej imprezy uczniowie mieli też okazję do spotkań w temacie praktyk zawodowych. Dwóch kandydatów na lakierników po rozmowie z przedstawicielem jednej z firm będzie realizować praktyki. Firmę polecił im uczeń, który już tam praktyki odbywa.

W naszym Dniu Zawodowca wzięli uczniowie szkół z Leszna i okolic. Zapraszamy na nasz FB https://www.facebook.com/zsnr4leszno , gdzie można obejrzeć relację- zdjęcia i filmy video z całej imprezy.

Dziękujemy bardzo za rozmowę.

Zobacz również inne wątki z tej kategorii

Najnowszy numer czasopisma Lakiernik
Newsletter

Bądźmy w kontakcie Zapisz się do naszego Newslettera

Newsletter
Copyright (C) lakiernik.com.pl
Realizacja strony: Estymo
Wyjście
Przeiń na górę