HERKULES AUTO-TECHNIKA – to już 30 lat

HERKULES AUTO-TECHNIKA – to już 30 lat

Początek trzeciej dekady naszego wieku to czas, kiedy przypada sporo trzydziestych rocznic założenia firm w Polsce. Przyczyna jest oczywista. Początek lat dziewięćdziesiątych to czas otwarcia gospodarki i możliwość startu z własnymi pomysłami. Do tego momentu było bardzo wiele ograniczeń prowadzenia własnej działalności, co skutecznie zniechęcało do zakładania swoich biznesów albo wręcz to uniemożliwiało.

Geneza
Wszystko zaczęło się w roku 1993. Przodująca obecnie na rynku polskim firma zajmująca się produkcją urządzeń oraz wdrażaniem technologii naprawczo-pomiarowych, HERKULES AUTO-TECHNIKA WARSZTATOWA została zarejestrowana pod nazwą HERKULES S.C. Rejestracja miała miejsce 25 marca 1993 roku w Bydgoszczy. Pomysłodawcami stworzenia HERKULKESA byli Stefan Wyrobek, Leszek Szarkiewicz oraz Bogusław Raatz. Wszyscy to dawni pracownicy działu konstrukcyjno-technologicznego firmy będącej najbardziej liczącym się producentem urządzeń do diagnostyki samochodowej w Europie Wschodniej. Pomysł skonstruowania całkowicie polskiego urządzenia do pomiaru punktów bazowych karoserii stał się zaczątkiem działalności HERKULESA. Prototyp takiego urządzenia o nazwie HERKULES 4000 przetestowany został już latem 1993 roku.

pierwszy-folder-reklamowy-1993

Fot. Pierwszy folder reklamowy urządzenia naprawczo-pomiarowego HERKULES 4000 SYSTEM.


Rozszerzanie oferty
Początkowo celem nowopowstałej firmy była wyłącznie produkcja systemów pomiarowych, ale niebawem okazało się, że rynek oczekuje również oferty na rodzimej produkcji urządzenia naprawcze. Już pod koniec pierwszego roku oficjalnej działalności skonstruowano urządzenie naprawcze o nazwie HERKULES 1200. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane zarówno w systemie pomiarowym, jak i naprawczym zostały zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP. Były to czasy, kiedy nie wystarczyły chęci i pomysłowość w projektowaniu i konstrukcji. Nadal barierą była słaba dostępność odpowiedniej jakości materiałów, komponentów i technologii wykonawczych. Po zaledwie roku współpracy z firmą pożegnał się jeden ze wspólników.

Oferta dla serwisów pojazdów użytkowych
Herkules od samego początku swej aktywność uczestniczył w we wszystkich najważniejszych imprezach targowych w Polsce. Jak wiadomo początek lat dziewięćdziesiątych to czasy bez internetu i dotarcie do potencjalnych klientów wymagało wystawiania się na targach w różnych regionach Polski. Drugim ważnym narzędziem było wysyłanie ofert pocztą. Duża aktywność marketingowa zaowocowała coraz większą liczbą zamówień na urządzenia do samochodów osobowych, ale udało się również, nawiązać kontakty z firmami zajmującymi się naprawi pojazdów użytkowych. Latem 1995 roku rozpoczęły się prace nad systemem do naprawy kabin pojazdów ciężarowych i tak niebawem powstał TRUCK SYSTEM. Wdrożenie pierwszego egzemplarza zakończyło się sukcesem i zaczęły wpływać zamówienia z całego kraju. W kolejnym roku podjęto również pierwsze pracy koncepcyjno-konstrukcyjne nad systemem napraw do ram pojazdów użytkowych. W jego projektowaniu uczestniczyli także pracownicy bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej.

zlota-kier-1995

Fot. Wręczenie „Złotej Kierownicy” podczas targów AUTOSALON 95 w Katowicach. Nagroda za kompleksowa ofertę, która HERKULES otrzymał wraz z PROWESTEM oraz METAMEDEM.

Wejście na wyższy poziom
W kolejnym roku rozpoczęły się prace koncepcyjne nad stworzeniem własnego komputerowego systemu pomiarowego z bazą danych. Patrząc na polskie realia tamtych lat, było to nie lada wyzwanie. Co prawda polepszyła się dostępność materiałów, ale niektóre technologie i możliwości produkcyjne nadal pozostawały poza zasięgiem małych polskich firm. Po pokonaniu szeregu trudności już po rocznych wzmaganiach włączony został do oferty system MASTER LINER, a po dokonaniu pewnych modyfikacji, MASTER LINER 2. Ze względu na niewprowadzenie odpowiednich przepisów związanych z obowiązkowymi badaniami położenia punktów bazowych w pojazdach powypadkowych na SKP, zaprzestano produkcji komputerowych systemów MASTER LINER.

Nowa era
W roku 2006 zaczęła się współpraca z niemieckim przedstawicielem dystrybutora technologii blacharskich Andreasem Scheckiem. Powstał wspólny projekt systemu do napraw panelowych o nazwie EZ DENT oraz szereg działań szkoleniowo-wdrożeniowych dotyczących urządzeń naprawczych, wtedy mało jeszcze znanej, francuskiej firmy GYS. Współpraca z firmą GYS trwa do dzisiaj. Obecnie HERKULES AUTO-TECHNIKA jest dilerem premium GYS-a w Polsce. Początek nowej ery w HERKULESIE to również moment odejścia z firmy jednego ze wspólników. Od tej pory firma prowadzona jest przez Bogusława Raatza. W 2010 roku siedziba zlokalizowana została w Białych Błotach pod Bydgoszczą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

imgp0341

Fot. Kolejne targi w Poznaniu. W ofercie GYS oraz EZ DENT. Po prawej: Andreas Scheck w rozmowie z klientami.

ttm2009www

Fot. Targi w Poznaniu. Pokazom napraw panelowych zawsze towarzyszyło ogromne zainteresowanie.


Dla przemysłu
Profesjonalizm oraz ciekawa oferta HERKULESA została dostrzeżona również przez przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego, co zaowocowało pierwszymi kontaktami z producentem autobusów MAN BUS POLSKA. Wdrożono wspólnie kilka nowoczesnych technologii usprawniających produkcję podzespołów, ale najważniejszym dokonaniem było stworzenie całkowicie autorskiej koncepcji i zaprojektowanie urządzeń i systemów kontroli oraz korekcji korpusów autobusowych. Pierwsze wdrożenia to 2014 rok, a współpraca trwa do dzisiaj. Ostatni duży wspólny projekt został wdrożony w 2022 roku. MAN BUS POLSKA to nie jedyna firma, która zainteresowała się możliwościami i wiedza konstruktorów z HERKULESA. Od kilku lat rozwijane są kontakty i tworzone wspólne przedsięwzięcia projektowo-wdrożeniowe z polskim producentem autobusów firmą SOLARIS BUS & COACH.

Szkolenia i sieci naprawcze
Pierwsze stacjonarne szkolenia dotyczące nowoczesnych technologii naprawczych zorganizowane zostały w roku 2009. W kolejnym roku powstało w Białych Błotach nowe Centrum Szkoleniowe HERKULES, które działa dotąd. Odbyły się w nim dziesiątki szkoleń dla pracowników serwisów blacharskich, likwidatorów szkód firm ubezpieczeniowych, rzeczoznawców motoryzacyjnych, szkół, oraz sieci naprawczych. Bardzo ważnym wydarzeniem było nawiązanie współpracy z międzynarodową firmą INNOVATION GROUP. Podpisano umowę o współpracy szkoleniowej oraz audytowej podczas tworzenia i certyfikacji sieci naprawczej INNOVATION GROUP POLSKA. Choć przeniesiona na nieco inne pola aktywności, rozpoczęta wtedy współpraca, trwa do dzisiaj.

hestia2

hestia1

Fot. Szkolenia likwidatorów mobilnych w siedzibie ERGO HESTIA. Po lewej część teoretyczna, po prawej praktyczna.

Kierunek: użytkowe
Kolejne lata to dystrybucja i wdrażanie technologii oferowanych między innymi przez francuską firmę GYS oraz rozwój urządzeń własnej konstrukcji. HERKULES był już wtedy głównym dostawcą technologii naprawczych dla wielu serwisów pojazdów użytkowych i podjęto strategiczną decyzję o zaprojektowaniu i włączeniu do oferty urządzeń do diagnostyki układu jezdnego oraz kształtu ram. Tak powstała kompletna linia naprawczo-pomiarowa HERKULES TRUCK SYTEM. Zarówno TRUCK EXAM jak RAM EMAM to doskonałe uzupełnienie urządzeń naprawczych i szybko zdobyły sobie uznanie klientów nie tylko w Polsce. Obecnie HERKULES dostarcza technologie naprawczo-pomiarowe do wielu serwisów poza granicami Polski. Systemy HERKULES TRUCK dotarły nawet do serwisów w Azji. Ostatnim ważnym osiągnięciem jest wdrożenie nowych rozwiązań w urządzeniach do naprawy pojazdów użytkowych. Polegają one głównie na wprowadzeniu materiałów lekkich do produkcji niektórych elementów istotnych dla ergonomii obsługi. W ten sposób powstała owa linia urządzeń o nazwie TRUCK HYBRID.

zloty-medal-exam

Fot. Za zaprojektowanie urządzenia do diagnostyki pojazdów użytkowych HERKULES otrzymał Złoty Medal Targów Poznańskich

img_4779_1

Fot. Nowa prasa pozioma MAXPOWER HYBRID.


Kierunki rozwoju
Projektowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i oferowanie coraz to lepszych propozycji dla serwisów samochodowych, to niezmiennie najważniejszy cel firmy z Białych Błot, od kilku lat z powodzeniem, eksportuje swoje systemy napraw pojazdów użytkowych HERKULES TRUCK SYSTEM do krajów położonych na różnych kontynentach: od Europy po Azję. Poza Polską funkcjonują punkty dilerskie oraz zainstalowane systemy naprawczo-pomiarowe w MALEZJI, AUSTRALII, INDIACH, NORWEGII, HISZPANII, CZECHACH oraz UKRAINIE. Wyroby i oferta HERKULESA prezentowana była na targach zagranicznych, między innymi w Kijowie, Dubaju oraz Las Vegas. Zapewne wysiłki do rozszerzania eksportu będą nadal kontynuowane.

(Red.)

materiały prasowe firmy HERKULES AUTO-TECHNIKA

Zobacz również inne wątki z tej kategorii

Najnowszy numer czasopisma Lakiernik
Newsletter

Bądźmy w kontakcie Zapisz się do naszego Newslettera

Newsletter
Copyright (C) lakiernik.com.pl
Realizacja strony: Estymo
Wyjście
Przeiń na górę