W lakierowaniu powłok przyspieszenie procesu pracy to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale często wymóg technologiczny. Nabiera to szczególnego znaczenia w przemyśle. W takim przypadku trudno o komfort wielowarstwowo nakładania powłoki. Koszty takiej operacji stawiają bowiem pod znakiem zapytania opłacalność produkcji. Z drugiej strony producent musi gwarantować jakość i wygląd powłoki na wytwarzanym elemencie czy maszynie. To stawia wysokie wymagania przed producentami lakierów nawierzchniowych.
Wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe, obudowy maszyn czy instalacje wymagają szybkiego i wysokojakościowego lakierowania. Taka powłoka powinna nie tylko zapewniać estetyczny, wyróżniający wygląd, ale co ważne powinna chronić te przedmioty przed korozją mimo upływu lat i narażenia na uszkodzenia mechaniczne.
Grunt to dobry lakier
Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie wszelkiego rodzaju gruntoemalii. To połączenie lakierów nawierzchniowych z funkcja gruntów antykorozyjnych. Mamy tutaj jednak kilka ważnych ograniczeń. Jeśli dysponujemy lakierami jednokomponentowymi to dla zachowania trwałości powłoki powinniśmy zadbać o odpowiednie utwardzenie powłoki – co zazwyczaj gwarantują nam wysokie temperatury. Trudno nam osiągnąć takie warunki, szczególnie w małym przemyśle lub przy lakierowaniu dużych elementów.
Rozwiązaniem jest zastosowanie lakierów dwukomponentowych. Tutaj jednak pamiętać należy o ograniczeniach co czasu zużycia mieszanki gotowej do natrysku oraz że niewykorzystana mieszanka musi zostać zutylizowana. Mamy za to wysokiej jakości powłokę odporną nie tylko na czynniki atmosferyczne, chemiczne, ale i mechaniczne.
Kolejnym ograniczeniem o którym warto wspomnieć jest kolorystyka. Gruntoemalie to zazwyczaj gotowe produkty w określonej gamie kolorów.
A gdyby połączyć akryl z gruntoemalią?
Istnieją rozbudowane systemy mieszalnikowe lakierów dwukomponentowych oferujące wręcz nieograniczoną gamę kolorów (daleko szerszej niż paleta barw RAL) i wysoką trwałość powłoki. Lakiery takie nie posiadają jednak właściwości które pozwalały by na aplikację ich bezpośrednio na metal.
Również na to producenci lakierów znaleźli sposób. Oferują oni specjalnego rodzaju dodatki pozwalające przekształcić lakier akrylowy dwukomponentowy w gruntoemalię z właściwościami antykorozyjnymi. Przykładem takiego produktu jest produkt DTM (CP 370 marki Profix). Dodanie specyfiku do lakieru akrylowego (Acryl) pozwala na lakierowanie bezpośrednio na metal.
Dzięki temu mamy połączcie zalet dwóch produktów. Wysokiej jakości lakieru akrylowego o dużej wydajności z możliwości aplikacji na powierzchnię bez konieczności dodatkowego nakładania powłok antykorozyjnych.
Co wyróżnia zastosowanie takiego produktu?
Przede wszystkim łatwość nakładania na dowolną powierzchnie stalową, galwanizowaną. Procedura przygotowanie powierzchni przed nałożeniem jest prosta. Do zadań jakie nas czekają przed aplikacją warstwy ochronnej należy oczyścić powierzchnie z substancji chemicznych czy pyłu. Pamiętajmy, aby powierzchnia była w miarę równa, ponieważ wpłynie to na strukturę końcowej powłoki. Z doborem koloru jest banalnie prosto, ponieważ mamy całą gamę kolorów akrylowych (Acryl marki Profix) którą dobieramy na podstawie dokumentacji kolorystycznej. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskujemy czas poprzez mniejszą ilość warstw nakładanego lakieru mając przy tym powtarzalny, szeroki wachlarz kolorów.
Jak to działa?
Podstawą istnienia takiego rozwiązania jest dodatek, który ma nadać indywidualne właściwości akrylowi. Dzięki konwerterowi (np. DTM marki Profix) możliwe jest połączenie z utwardzaczem dając trwałą ochronę. Połączone produkty po wyschnięciu tworzą jednolitą powierzchnię, która charakteryzuje się dużą przyczepnością do podłoża. Powstająca struktura jest połączona przez mocne wiązania chemiczne co skutkuje odizolowaniem od czynników zewnętrznych. Ciekawy efekt jaki możemy uzyskać jest struktura matu, którego intensywność zależy od nas dzięki odpowiedniemu dodatkowi (np. żywica matująca 003 marki Profix). Stosując żywice matująca uzyskujemy niebagatelną strukturę, która jest niedostępna w konwencjonalnych gruntoemaliach.
Jak aplikować?
Do aplikacji nie potrzebujemy specjalnych narzędzi wystarczy pistolet natryskowy z popularnymi rozmiarami dysz 1,2-1,5 mm. Żywotność tego produktu po przygotowaniu jest długa, wynosi aż cztery godziny od chwili dodania DTM, dzięki czemu spokojnie możemy pokryć duże powierzchnie nie martwiąc się o szybkie zagęszczenie lakieru. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy do malowania wielkie powierzchnie.
Podsumowując mając całe technologie możemy stworzyć grunt emalie o odpowiednim kolorze i strukturze. Dzięki ograniczeniu ilości stosowanych warstw i łatwości aplikacji oszczędzamy czas. Teraz tylko od nas zależy co zabezpieczymy gruntemalią.
Artur Burda
Specjalista ds. receptur kolorów
Multichem Sp. z o. o. producent
lakierów marki Profix
Wykończenie karoserii samochodowej lakierem bezbarwnym upowszechniło się w motoryzacji pod koniec ubiegłego wieku. Zastosowanie tej …
Cromax ponownie dowodzi innowacyjności za sprawą pigmentu ChromaHybrid do lakierów bazowych Cromax® Pro Basecoat. To …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …