• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Komputer i oprogramowanie w lakiernictwie

Komputer i oprogramowanie w lakiernictwie

Czy jest niezbędne posiadanie systemu komputerowego wspierającego działania lakiernicze w małym warsztacie?

Digitalizacja czyli wykorzystanie wszystkich możliwości systemów komputerowych ma sens w firmach o dużej liczbie napraw, w której decyduje minimalizacja czasu pobytu w warsztacie podczas jego naprawy.

Digitalizacja, cyfryzacja, ucyfrowienie – korzystanie z pamięci oraz oprogramowania komputera i posługiwanie się potrzebnymi danymi w postaci danych cyfrowych.

W niedużej firmie komputer wykorzystywany jest w niewielkim stopniu. Jego rola w zasadzie ogranicza się do ułatwienia doboru koloru naprawianej powłoki lakieru – jeśli mieszanie odbywa się na miejscu. Znacznie bardziej potrzebny, wręcz niezbędny, jest w mieszalni przygotowującej różne lakiery dla klientów zewnętrznych i (lub) potrzeb własnych.

komputer_3292

Przyjrzyjmy się z zewnątrz w czym pomaga ucyfrowienie procesu naprawy. Komputer z systemem Windows lub Apple powinien mieć zainstalowany Open Office (lub zakupiony Microsoft Office), pracować z siecią przez Wi-Fi, dzięki czemu będzie możliwe korzystanie z wybranego wsparcia cyfrowego on line [ChromaWeb, R-M oprogramowanie (Color Software Update, Color Data, Color Explorer, Shop Master), Standowin IQ Cloud i inne)]. Niektóre firmy oferują oprogramowanie dostępne jedynie przez internet i korzystanie z aplikacji i bazy kolorów on-line. Oprogramowanie zainstalowane w komputerze również wykorzystuje receptury zapisane są „chmurze” (cloud).

Komputer musi współpracować ze spektrofotometrem, drukarką oraz wagą, na której przygotowuje się kolor według receptury z programu kolorystycznego. Program, na podstawie pomiarów wykonanych na elementach do lakierowania, podaje propozycję kilku wersji koloru najbliższych oryginałowi.

Dodatkowo tego typu programy rejestrują wszelkie działania na wadze i mogą wspomagać prowadzenie gospodarki materiałowej mieszalnika włącznie z zamówieniami brakujących produktów. Możliwa jest również analiza zużycia materiałów w porównaniu z kalkulacją naprawy z ubezpieczalni.

Co prawda udział przychodów materiałowych z lakierowania stanowi zaledwie 10-15% całości kosztów naprawy, lecz jest bardzo czuły na zmiany wynikające z niestaranności lub braku wiedzy. Dlatego dla warsztatu posiadającego mieszalnik cyfryzacja jest dużą pomocą w jego prowadzeniu.

komputer_7400

Zmiana dotychczasowego doboru lakieru.

Zamiast oka ludzkiego „okiem” analizującym lakier jest elektroniczny czytnik spektrofotometru rejestrujący w postaci cyfrowej światło odbite od powierzchni w trakcie dwóch pomiarów wykonanych obok siebie i, po uśrednieniu danych, zarejestrowaniu ich w pamięci. Dlatego też ważną czynnością będzie oczyszczenie z brudu i wypolerowanie miejsca w którym wykonujemy pomiar. W przypadkach zdecydowanego odbiegania wielkości ziarna od standardów, dodatkową opcją będzie wybranie wzorca odpowiedniego do ziarna na elemencie.

Po wykonaniu pomiaru dane ze spektrofotometru przesyłane są do komputera. Na ekranie pojawią się propozycje receptury koloru (z możliwością ich wizualizacji na ekranie) w kolejności od najlepszego dopasowania do słabszego . Możliwy jest też widok z oświetleniem słonecznym lub bez. Po wybraniu konkretnego koloru przystępujemy do wykonania porcji lakieru na podstawie receptury. Podczas procesu dozowania kolorantów do naczynia, system pokazuje na ekranie zmiany ze zwiększoną czułością podczas zbliżania się do końca dawki. Kolejnym ułatwieniem jest podpowiedź systemu w jakich proporcjach należy mieszać lakiery i podkłady z dodatkami, a nawet jaką ilość trzeba zmieszać odpowiednio do wielkości pojazdu i w sposobu lakierowania (element nowy, naprawiany, cieniowany, które części).

Kiedy brakuje oznaczenia fabrycznego pokrycia lakierowego, można w komputerze wybierać kryteria wyboru np. według marki, koloru, wielkości ziarna lub roku produkcji.

Cyfryzacja eliminuje konieczność samodzielnego tworzenia wachlarzy odcieni koloru, które są bardzo kosztowne w produkcji (wymagały natrysków na papier realnych próbek i ciągłego uzupełniania nowych wariantów w kolorystyce renowacji powłok). Dodatkową zaletą jest ciągłe uzupełnianie wariantów kolorów przez użytkowników z całego świata, gdyż ich dane trafiają do do banku kolorystyki dostępnego z każdego miejsca na świecie.

komputer_7394

Aby zarejestrować nowy wariant istotne jest wykonanie natrysku na standardowej płytce podczas lakierowania i opisanie ( marka, model, rok produkcji, kraj pochodzenia, nr koloru podstawowego), określenie wariantu (jasny, ciemny, różnica w stosunku do standardu). Natrysk zostaje w bibliotece, a recepturę wraz z opisem odpowiednim linkiem przesyłamy do chmury.

Dodatkowo aplikację można zainstalować w smartfonie pracującym w systemie iOS lub Android. Aplikacja, dzięki możliwości łączenia z chmurą, pozwala na szybkie określenie rodzaju lakieru, weryfikacji wcześniejszych napraw powłoki oraz wstępnego oszacowania naprawy.

Ważne jest okresowe wykonywanie backupu danych zapisanych na dysku – w razie awarii lub uszkodzenia komputera można będzie szybko wznowić prace i przygotowywać wcześniej opisane receptury.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Rutkowski i Mieczysław Sieczkowski

Zobacz również
  • Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha

    – Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …

    Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha
  • Opowieść o Dywizjonie 303 na bardzo dobrym motocyklu

    Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …

    Opowieść o Dywizjonie 303 na bardzo dobrym motocyklu
  • Czy szkolenia są potrzebne?

    Sporadycznie co prawda, ale spotyka się opinie , że szkolenie to niepotrzebne zawracanie głowy, a w książkach o blacharstwie i lakiernictwie to ” nic nie ma”. Wystarczy jednak poczytać na forach internetowych, o co pytają …

    Czy szkolenia są potrzebne?
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x