• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Karoseria a bezpieczeństwo

Karoseria a bezpieczeństwo

Wypadek lub kolizja drogowa to przypadki, kiedy konstrukcja karoserii poddana jest szczególnemu testowi. Zachowanie karoserii samochodu podczas kolizji drogowej jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na przyjęcie właściwych założeń podczas jej projektowania.

 

Konstruktorzy biorą pod uwagę nie tylko wielkości fizyczne dotyczące przenoszonych sił podczas kolizji, lecz także dane statystyczne opisujące częstotliwość występowania różnych rodzajów kolizji oraz ich skutków. Nadwozie samochodu osobowego, oprócz funkcji estetycznej ma za zadanie ochronę kierowcy, pasażerów, jak i poszczególnych zespołów pojazdu. Jest to podstawowa funkcja, która w obecnym czasie zajmuje inżynierom najwięcej czasu na etapie projektowania.

opel-astra-sports-tourer

Rys. Nowoczesna lekka karoseria hybrydowa (Fot. GM

 

Jednym z kluczowych problemów z jakim muszą się zmierzyć konstruktorzy to pogodzenie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa z tendencją ciągłego obniżania masy. Potencjalny użytkownik coraz częściej wymaga, aby jego pojazd był przede wszystkim bezpieczny i oszczędny. Wobec wzrostu takiej tendencji wśród odbiorców konstruktorzy koncernów samochodowych skupiają się głównie na dwóch tematach: bezpieczeństwie czynnym oraz biernym. W zakresie bezpieczeństwa czynnego konstrukcja nadwozia musi umożliwiać:

 

  • prawidłowy rozkład obciążenia, zapewniający możliwie jak najniższe położenie środka ciężkości samochodu wraz z pełnym ładunkiem,
  • wygodę prowadzenia, z czym wiąże się zapewnienie kierowcy maksimum komfortu jazdy,
  • dobre warunki wentylacyjne,
  • dobrą widoczność,
  • szczelność,
  • dobre wytłumienie szumów zewnętrznych,
  • aerodynamiczny kształt, co bezpośrednio wiąże się z oporami ruchu, a więc cechami trakcyjnymi pojazdu.

wykres-zderzenia

 

 

Rys. Statystyka kolizji drogowych (BR)

Dodatkowo o bezpieczeństwie czynnym decydują takie cechy techniczne samochodu, które zapewniają kierowcy pewne i niezawodne kierowanie nim. Należą do nich: układ hamulcowy, system ABS/ASR, system ESP, asystent pasa ruchu, układ kierowniczy, zawieszenie, układ napędowy, ogumienie, oświetlenie itp. Gdy jednak mimo wszystko dojdzie do wypadku, wówczas zdrowie i życie pasażerów zależy od stopnia bezpieczeństwa biernego, na które w decydującej mierze wpływa struktura nadwozia. Podstawową funkcją bezpieczeństwa biernego jest minimalizacja obrażeń doznanych przez podróżujących w razie zaistnienia wypadku. Pod względem strukturalnym funkcja ta powinna być realizowana przez dwa uzupełniające się sposoby:

 

1.Zapobieganie przeciążeniom dynamicznym działającym na organizm kierowcy i pasażerów. Realizowane jest to za pośrednictwem środków ochrony indywidualnej takich jak: pasy bezpieczeństwa wraz z systemami ich napinania, poduszki powietrzne, aktywne zagłówki itp.

2.Zapobieganie urazom ciała na skutek deformacji pojazdu. To działanie sprowadza się do stworzenia bezpiecznej konstrukcji pojazdu.

 

Realizacja punktu 2. polega na wprowadzeniu odkształcalnej części przedniej i tylnej nadwozia, która pochłania największą część energii uderzenia, zamieniając ją na pracę odkształcenia plastycznego, czyli strefy kontrolowanego zgniotu. Zmniejsza to również przeciążenia dynamiczne działające na pasażerów.

 

karoseria-strefy

 

Rys. Nadwozie samochodu osobowego: 1 – strefa nieodkształ­calna, 2 – strefa o dużej deformacji przy zderzeniu (BR)

 

The new Audi A8

 

 

Fot. Klatka bezpieczeństwa (Fot. Audi)

Autor: Bogusław Raatz

 

 

 

 

 

 

Zobacz również
  • Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha

    – Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …

    Ferrari, Aston Martin i składak Wigry – Sławomir Gołąb swój biznes stworzył od zera i robi to co kocha
  • Efektywna naprawa pojazdów użytkowych cz.2

      Systemy do napraw kabin Zwykle montowane są one do kratownicy podobnie jak w przypadku naprawy ram. Kabina mocowana jest na części nośnej z uchwytami pośrednimi, do których zainstalowane są uchwyty specjalizowane do montażu kabin …

    Efektywna naprawa pojazdów użytkowych cz.2
  • Efektywna naprawa pojazdów użytkowych cz.1

      Kluczowe dla opłacalności usług związanych z naprawami konstrukcji pojazdów użytkowych jest umiejętny dobór technologii, urządzeń oraz odpowiednie wdrożenie całego systemu w serwisie. O ile coraz częściej właściciele warsztatów i kadra zarządzająca doskonale rozumie konieczność …

    Efektywna naprawa pojazdów użytkowych cz.1
  • Naprawa a technologia

      Rozwój konstrukcji pojazdów jest widoczny zarówno w ewolucji systemów napędowych, układów elektronicznej kontroli trakcji oraz bezpieczeństwa jazdy ale i konstrukcji karoserii. Dla rynku napraw karoserii to właśnie zmiany w tym zakresie są najbardziej istotne …

    Naprawa a technologia
  • Problemy z korozją cz.2

      Korozja nadwozia samochodu to nie tylko korozja szczelinowa i korozja perforacyjna czy pod powłokowa. To także korozja powstała od czynników eksploatacyjnych: mechanicznych i chemicznych. Konieczne jest zatem zweryfikowanie dotychczasowego myślenia o korodowaniu nadwozi samochodów …

    Problemy z korozją cz.2

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x