Jak naprawić wypaloną tapicerkę? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak naprawić wypaloną tapicerkę? Praktyczny poradnik krok po kroku

Niektóre tapicerki wykończone są kolorowymi wzorami w postaci kresek lub prążków. Do takiego odwzorowania w niektórych zestawach naprawczych oferowane są wodoodporne kredki w 48 kolorach. Poniżej opis naprawy na przykładzie przepalonej papierosem tapicerki welurowej:

  • Wyrównujemy dziurę wypaloną papierosem usuwając twardą obwódkę wokół krawędzi.
  • W czasie mieszania kolorów należy zwrócić szczególną uwagę na dobranie właściwego koloru podstawowego i jeżeli jest to konieczne dodatnie dodatkowych kolorów w celu uzyskania dokładnie takiego koloru, jaki jest na tapicerce. Dobieranie koloru najlepiej wykonywać przy świetle dziennym. Zawsze mieszajmy odpowiednią ilość produktu i sprawdzajmy poprzez umiejscawianie włókien wokół uszkodzonego obszaru.
  • Dobrane kolorystycznie włókna mieszamy i przesiewamy przez metalowe sitko – to pomaga rozdzielić włókna i zredukować ich elektryzowanie się. W tym celu stosuje się specjalną butelkę z sitkiem metalowym.
  • Często można znaleźć wypalone mniejsze otworki wokół głównego uszkodzenia. Także i te trzeba uwzględnić w naprawie.
  • Przycinamy tkaninę podkładową do rozmiaru trochę większego niż naprawa. Jeżeli uszkodzenie jest tak poważne, że pianka siedzenia także została przypalona, konieczne jest wypełnienie ubytków nową pianką albo kilkoma warstwami tkaniny podkładowej.
  • Wypełnienie odbudowujemy do wysokości poniżej 2-3 mm od powierzchni naprawy.

Fot 1. Kleje do naprawy tapicerki

W wielu przypadkach uszkodzenie nie będzie przechodzić na wylot przez materiał. W takiej sytuacji tylko czyścimy uszkodzony obszar i zaczynamy naprawę bez tkaniny podkładowej.
Kolejny krok to przejście do właściwej naprawy powierzchni materiału lub weluru. Mogą tu zostać użyte następujące metody:

Metoda przy użyciu kleju do materiału (Soft Base Glue)

  • Wpychamy tkaninę podkładową pomiędzy wierzchnią warstwę materiału, a piankę fotela. Dobrze jest użyć do tego celu pęsety do podnoszenia materiału. Przy większych uszkodzeniach przyklejamy tkaninę podkładową do odwrotnej strony materiału przy pomocy elastycznego kleju do materiału (Soft Base Glue). Klej pozostawiamy do utwardzenia się przez minimum 5 minut.

Uwaga: w przypadku dużych ubytków gąbki pod materiałem, uzupełniamy wolne miejsca gąbką lub klejem nakładanym na gorąco – typu Hot Melt

fot

Fot. 2. Przygotowanie uszkodzonego miejsca do naprawy.

  • Wypełniamy 2/3 objętości uszkodzenia przy pomocy kleju Soft Base Glue i pozostawiamy do utwardzenia się. Utwardzanie się kleju możemy przyspieszyć nadmuchując gorące powietrze.
  • Nakładamy następną warstwę kleju, a na klej odpowiednie kolorystycznie włókna i delikatnie, punktowo przyciskamy twardym pędzelkiem, aby uformować powierzchnię naprawy. Miejsce naprawy powinno być teraz wypełnione, aż do powierzchni materiału. Czasami włókna będą wystawać, ponieważ nie wiążą się wystarczająco dokładnie z klejem, wówczas delikatnie sczesujemy nadmiar włókien. Jeżeli wypełnienie jest niższe niż poziom materiału, ponownie wypełniamy klejem do tkanin i nakładamy włókna. Kiedy powierzchnia jest wyrównana, oczyszczamy obszar otaczający miejsce naprawy z nadmiaru włókien. W celu uzyskania wymaganego efektu, należy używać tylko małej ilości włókien za jednym razem i powtarzać kilkakrotnie kolejne czynności – warstwa kleju, warstwa włókien.
  • Na miejsce naprawy i jego okolice natryskujemy cienką warstwę kleju w aerozolu. Na warstwę kleju nadmuchujemy cienką warstwę włókien i pozostawiamy do wyschnięcia. Czynności powtarzamy 2-3 razy w celu uzyskania idealnego odtworzenia powłoki materiału i złudzenia optycznego co do jego odcienia.

Wiesław Wielgołaski
Koniec części drugiej

Zobacz również inne wątki z tej kategorii

Najnowszy numer czasopisma Lakiernik
Newsletter

Bądźmy w kontakcie Zapisz się do naszego Newslettera

Newsletter
Copyright (C) lakiernik.com.pl
Realizacja strony: Estymo
Wyjście
Przeiń na górę