Polska znana jest w Europie z dobrych i zaangażowanych pracowników, którzy zwykle doskonale radzą sobie w konkurowaniu z pracownikami pochodzącymi z innych państw świata. Dotyczy to również zawodów związanych z naprawami karoserii czyli blacharzy i lakierników. Czy to znaczy, że są oni na tak wysokim poziomie nie wymagającym uzupełnienia wiedzy i umiejętności?
Niestety aż tak dobrze nie jest, ale to nie jest oczywiście specyfika żadnej nacji, że jej przedstawiciele nie są absolutnie doskonali w tym co robią. Polscy, ale i nie tylko polscy fachowcy często ewentualne braki wiedzy i umiejętności nadrabiają ponadprzeciętnym zaangażowaniem i inwencją. Prawda jest taka, że gdy tego typu osoby uzupełnią nieco swoje umiejętności stają się zwykle absolutnie bezkonkurencyjne w swoich zawodach. Kwalifikacje formalne jak i nieformalne można podnosić na wiele sposobów:
-literatura fachowa,
-filmy w internecie,
-wymiana doświadczeń,
-szkolenia.
Ten ostatni punkt, czyli szkolenia, bywa coraz częściej brany przez uwagę podczas poszukiwania źródeł wiedzy fachowej i to jest bardzo dobry kierunek. Problem jednak w tym, że nie dość, że na polskim rynku nie ma zbyt bogatej oferty szkoleń dla blacharzy samochodowych to zwykle nie są one na odpowiednim poziomie. W przypadku szkoleń dla lakierników samochodowych, oferta szkoleniowa wygląda znacznie ciekawiej. Praktycznie każdy producent oraz większy dystrybutor posiada swoje własne centrum szkoleniowe.
Aktualnie trwa certyfikacja serwisów współpracujących z niektórymi sieciami naprawczymi. Jedną z firm certyfikujących jest DEKRA, która poza odpowiednim wyposażeniem serwisu blacharsko-lakierniczego, wdrożonymi technologiami i poziomem wykonywanych usług, dodatkowo wymaga odbycie odpowiednich szkoleń przez pracowników. W przypadku szkoleń dla blacharzy samochodowych warto zwrócić uwagę na umiejętności związane z tzw. naprawami panelowymi oraz zgrzewaniem i lutospawaniem. Osobna sprawą jest technologia napraw karoserii wykonanej ze stopów aluminium. To trudny i nadal mało popularny temat, ale rozwojowy.
Warto poszukać odpowiednie miejsce, w którym poza wiedzą teoretyczną dotyczącą najnowszych trendów w konstrukcji karoserii można zapoznać się z odpowiednimi technologiami naprawczymi. Należy też sprawdzić czy firma szkoleniowa oferuje również podnoszenie umiejętności praktycznych. Zdarza się, że na szkoleniach głównie ogląda się filmy lub zdjęcia. To można znaleźć w internecie w dowolnym momencie.
BR
Na świecie funkcjonuje wiele urządzeń do napraw powypadkowych pojazdów. Na przestrzeni lat powstało bardzo dużo …
Wraz ze wzrostem rozwoju motoryzacji, wzrasta zagrożenie dla środowiska naturalnego. A szczególnie jeżeli chodzi o …
Jak dobrać spoter? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Z wyposażeniem dodatkowym czy bez? Warto …