• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Bezpieczeństwo w pracy wymaga profesjonalnej ochrony

Bezpieczeństwo w pracy wymaga profesjonalnej ochrony

Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. To najlepiej dowodzi, że kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w przypadku zawodów najbardziej narażonych na ryzyko urazów. Przedstawiciele firm dostarczających profesjonalne środki ochrony zauważają jednak, że wśród odbiorców rośnie świadomość tego, że akcesoria BHP powinny być najwyższej jakości. Oferta rynkowa jest dziś niezwykle bogata, a dostępne produkty są nie tylko bezpieczne i przetestowane, ale też coraz bardziej innowacyjne.

Jak podaje GUS, tylko w pierwszym kwartale br. zgłoszono ponad 15 tysięcy osób, które miały jakiś rodzaj wypadku przy pracy. To niemal 8 proc. więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2023. Dane za cały ubiegły rok mówią, że zgłaszane urazy dotyczyły najczęściej kończyn górnych i dolnych oraz głowy, które łącznie odpowiadały za ok. 90 proc. wszystkich obrażeń w trakcie pracy. Choć przyczyną większości wypadków było nieprawidłowe zachowanie pracownika, to wielu z ich negatywnych skutków można by było uniknąć, dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków ochrony.

Liczba wypadków w pracy niestety nie maleje, ale niemal na każde zagrożenie znajduje się odpowiedź w postaci odpowiedniego środka ochrony. Mamy więc profesjonalne kaski i hełmy chroniące głowę, okulary, gogle i przyłbice zabezpieczające przed urazami wzroku, odzież roboczą, rękawice czy nakolanniki chroniące kończyny i całe ciało, a nawet ochronniki słuchu dopasowujące się do poziomu hałasu. Zestaw środków ochrony można dobrać pod kątem zagrożeń typowych dla pracy w konkretnych zawodach, takich jak spawacz, stolarz czy leśnik. Takie profesjonalne, a wręcz spersonalizowane rozwiązania są coraz częściej poszukiwane przez odbiorców, którzy doceniają wartość produktów wysokiej jakości – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Wielokierunkowa ochrona głowy

Według statystyk GUS, ponad 10 proc. poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2023 roku zgłaszało urazy głowy. Choć zdecydowanie częściej dochodziło do obrażeń kończyn, to właśnie te związane z głową są potencjalnie najbardziej niebezpieczne. Narażone są na nie szczególnie osoby pracujące na budowach, w magazynach, przy pracach leśnych, a w końcu górnicy. Największe ryzyko stanowią tam przedmioty spadające z wysokości, ale też zderzenia z obiektami znajdującymi się w miejscu pracy. Skutkiem może być wstrząśnienie mózgu, urazy mechaniczne, ale także uszkodzenie wzroku czy słuchu.

Podstawową formą zabezpieczenia głowy są przemysłowe hełmy i kaski, które powinny chronić przed urazami mechanicznymi, odpryskami metali, być odporne na wysoką temperaturę. Dobrze jeśli są również certyfikowane do pracy na wysokości. Zazwyczaj kaski testowane są pod kątem pionowych uderzeń z góry, tymczasem uderzenie może zdarzyć się także z boku lub z tyłu. W takich przypadkach doskonale sprawdza się system MIPS, w który wyposażone są nasze najnowsze hełmy serii SH3000. System ten stanowi specjalna wewnętrzna wkładka, dzięki której wstrząsy spowodowane uderzeniem nie są przenoszone ze skorupy hełmu na głowę i mózg – komentuje Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

wurth-polska_kask

Innowacje w ochronie słuchu

Zabezpieczenie słuchu konieczne jest wszędzie tam, gdzie przy pracy występuje podwyższony poziom hałasu. Operatorzy młotów pneumatycznych, ciężkiego sprzętu czy pił mechanicznych z pewnością należą do tych, którzy na hałas w pracy narażeni są najbardziej. Zgodnie z przepisami, o ochronę słuchu pracownika należy zadbać obowiązkowo, kiedy hałas wynosi powyżej 85 dB. Najczęściej stosowanymi metodami są wtedy ochronniki słuchu i stopery. Często mają one jednak stały poziom tłumienia hałasu – tylko do określonej wartości. Dostępne na rynku nowości produktowe oferują jednak znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania.

Przykładem mogą być aktywne ochronniki słuchu znajdujące się w najnowszej ofercie Würth Polska. Dzięki zastosowanym z nich innowacyjnym rozwiązaniom są one w stanie aktywnie wyłapywać poziom hałasu na zewnątrz i redukować go do pożądanego poziomu. Poza swoimi właściwościami ochronnymi, produkt ten zapewnia także wysoki komfort pracy. Ochronniki mają zintegrowane mikrofony dźwięku przestrzennego oraz klawisze funkcyjne, łatwe do wyczucia nawet w rękawiczkach. Co więcej, dzięki systemowi Bluetooth umożliwiają połączenie z telefonem lub radiem. Podobne właściwości cechują również kolejną nowość Würth Polska, którą są aktywne stopery ISOtunes FREE AWARE EN352.

wurth-polska_stopery

BHP wysokich lotów

Myśląc o ochronie ciała w czasie pracy w niebezpiecznych warunkach nie można zapomnieć o żadnej jego części. Kombinezony chroniące przed pyłem i płynami, rękawice ułatwiające pewny, bezpieczny chwyt i zabezpieczające przed rozpuszczalnikami i smarami czy profesjonalne obuwie robocze to często podstawowe akcesoria. Przy wyborze najlepszych środków ochrony w miejscu pracy należy kierować się przede wszystkim ich niezawodnością i wysoką jakością. Ważny jest jednak także komfort pracownika. Odpowiednio dobrane ubrania i akcesoria mogą bowiem poprawić nie tylko bezpieczeństwo, ale też zwiększyć efektywność pracy.

Produkty BHP są dostępne w e-sklepie: www.wurth.pl, sklepach stacjonarnych oraz u przedstawicieli handlowych Würth Polska.

Zobacz również
  • Sądy zaczynają czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia AutoCasco jak umowy kredytowe i … doszukują się nieważności ich zapisów!

    Od jakiegoś czasu dostrzec można w orzecznictwie sądów powszechnych w sprawach roszczeń serwisów naprawczych z umów Autocasco przeciwko Towarzystwom Ubezpieczeń wnikliwą analizę zapisów OWU AC. Być może spowodowane to zostało lawiną spraw przeciwko bankom o …

    Sądy zaczynają czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia AutoCasco jak umowy kredytowe i … doszukują się nieważności ich zapisów!
  • Otwierasz warsztat samochodowy? Pamiętaj o przepisach BHP

      Otwierając warsztat samochodowy, jego właściciel jest zobowiązany do dostosowania miejsca wykonywania działalności, do minimalnych wymagań związanych z bezpieczeństwem pracy. Pozwoli to uniknąć kar związanych z późniejszymi, możliwymi kontrolami z różnych instytucji, a w przypadku …

    Otwierasz warsztat samochodowy? Pamiętaj o przepisach BHP
  • Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach

    Z uwagi na obchodzony w  dniu 22 kwietnia 2024 r. Dzień Ziemi pozwoliłam sobie na prawną analizę tematu, który choć z nazwy sugeruje inicjatywę proekologiczną, to w rzeczywistości stał się kolejnym argumentem ubezpieczycieli do pomniejszania …

    Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach
  • Czy szkolenia są potrzebne?

    Sporadycznie co prawda, ale spotyka się opinie , że szkolenie to niepotrzebne zawracanie głowy, a w książkach o blacharstwie i lakiernictwie to ” nic nie ma”. Wystarczy jednak poczytać na forach internetowych, o co pytają …

    Czy szkolenia są potrzebne?
  • Czy zaniżanie kosztów roboczogodziny i korekty kosztorysów naprawy to jedyne problemy warsztatów w kontaktach z Ubezpieczycielami?

    Serwisy blacharsko – lakiernicze, choć z zasady powołane do wykonywania napraw, coraz większą część swojej działalności poświęcają windykacji należnych im środków z tytułu napraw powypadkowych od towarzystw ubezpieczeń. Rosnący poziom kosztów działalności niejako zmusza je …

    Czy zaniżanie kosztów roboczogodziny i korekty kosztorysów naprawy to jedyne problemy warsztatów w kontaktach z Ubezpieczycielami?

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x