Przez kilkanaście dni grupa uczniów z kołobrzeskiego Zespołu Szkół Nr 2 konstruowała unikatowy model samochodu. Volkswagen Golf II, który zbudowali w jednym z garaży to pełnowymiarowa replika wykonana z… odpadów.
Kilka tysięcy drobnych elementów, plastykowe zaciski, siatka przemysłowa, metalowy stelaż a przede wszystkim olbrzymia dawka pomysłowości. To wszystko sprawiło, że Zespół Szkół Nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego przy ul. Piastowskiej w Kołobrzegu zyskał nową, jedyną tego rodzaju w Polsce wizytówkę. Jak mówi inicjatorka przedsięwzięcia, nauczycielka języka niemieckiego, Dominika Pfeif, oprócz wielogodzinnej zabawy i pasji tworzenia młodzież przekonuje, że z przedmiotów pozornie bezużytecznych może powstać coś interesującego.
Pomysł budowy proekologicznej konstrukcji narodził się w czasie tegorocznej wycieczki wakacyjnej do Włoch i wizyty w Muzeum Leonarda da Vinci w Mediolanie. – Moją uwagę przykuł tam manekin wykonany metodą tzw. upcyklingu, czyli ponownego wykorzystania produktów wcześniej przetworzonych – mówi Dominika Pfeif. Ideę szybko przeniosła na grunt kołobrzeski, znajdując sojusznika między innymi w propagatorce przyjaznego dla środowiska stylu życia, Katarzynie Koperkiewicz. W błyskawicznym czasie stała się ona dobrym duchem przedsięwzięcia i motorem jego dalszej realizacji.
Kłopot dotyczący tego, jaką proekologiczną instalację stworzyć rozwiali już sami uczniowie popularnej, kołobrzeskiej „Piastowskiej”. – Zrobiliśmy szybkie głosowanie. Rzecz jasna padło na samochód, z marką też nie było większego problemu – niemal od razu zaproponowaliśmy Volkswagena. Model? To jasne – jedyny, kultowy – Golf – informuje Krzysztof Domański, uczeń III klasy mechanicznej ZS Nr 2. Ostatecznie wybrano drugą generację słynnej osobówki; zaważyła prostota konstrukcji oraz fakt, że wielu uczniów miała z nim styczność.
Kolejny etap prac stanowiło wyłonienie właściwego zespołu konstruktorów. Choć w akcję zbierania zużytych zabawek, które posłużyły za tworzywo karoserii, przez 3 miesiące zaangażowana była niemal cała szkoła, skład brygady budującej pojazd zamknął się w 13 osobach. Większość stanowili przyszli mechanicy, ale nie brakowało też przedstawicieli innych zawód, w tym dwóch dziewcząt, przyszłych cukierniczek.
Z pomocą budowniczym przyszedł także Troton. Za sprawą firmy uczniowie otrzymali materiał, z którego powstała kratownica samochodu. W budowę stelaża zaangażował się również koncern Volkswagen Group. Jak w oficjalnym komunikacie poinformował PR Manager tego producenta samochodów, Tomasz Tender, pomysł kołobrzeżan wpisał się w ekologiczną ideę „Think Blue”.
Kołobrzeski Golf II to pierwszy w naszym kraju przykład wykorzystania zużytych zabawek do budowy przypominającej o ochronie środowiska instalacji. Do tej pory jako tworzywo w działaniach upcyklingowych wykorzystywano głównie aluminiowe puszki.
Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Serwisów Naprawczych w Uniejowie zainaugurowano działalność nowego narzędzia, stworzonego przez sekcję blacharsko-lakierniczą …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …