Początkowa faza konkursu była dosyć ospała. Mieliśmy wrażenie, że uczestnicy czekają aż wpłyną pierwsze prace, aby móc porównać się i ocenić swoje możliwości. Gorący okres miał miejsce w końcowej fazie. Wpłynęło bardzo dużo, różnorodnych prac. Poziom artystyczny i techniczny były również zróżnicowane. Formuła naszego konkursu jest otwarta i każdy ma szansę na zwycięstwo. Ideą jaka nam przyświeca jest propagowanie malarstwa airbrush, zachęcanie amatorów do rozwijania swoich zdolności i promowanie nowych talentów. Zakończenie przyjmowania prac nastąpiło w październiku 2009 roku. Po długich naradach i dyskusjach organizatorzy i sponsorzy doszli do wniosku, że tym razem uroczyste zamknięcie drugej edycji będzie miało miejsce na stronie internetowej www.uchovangogha.pl , oraz na łamach niniejszego numeru LAKIERNIKA. Wszystkie nagrody, puchary i gadżety zostały wysłane uczestnikom drogą pocztową. Taka decyzja pozwoliła organizatorom i sponsorom, mimo trudniejszych czasów, na utrzymaniu wysokiego poziomu konkursu i przyznaniu uczestnikom wartościowych nagród. Mamy nadzieję, że kolejny finał będziemy mogli świętować podwójnie, a nasze spotkanie będzie jeszcze bardziej emocjonujące.
Po obejrzeniu wszystkich prac nastąpił trudny moment dla jury pod przewodnictwem Andrzeja Karpińskiego. Przy ocenie i klasyfikacji prac braliśmy pod uwagę walory artystyczne i techniczne; kompozycję, oryginalny pomysł, jakość wykonania, precyzję detali, nietypową lub trudną powierzchnię, itp. Uważamy, że większość nadesłanych prac było ciekawych i niepowtarzalnych. Staraliśmy się docenić każdego, adekwatnie do wkładu pracy. Przyznaliśmy trzy nagrody główne, sześć wyróżnień ogólnych, oraz dziewięć nagród tematycznych. Poniżej szczegółowa lista finalistów w poszczególnych kategoriach, wraz z komentarzem na temat wyróżnionej pracy.
1 MIEJSCE
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Jakub Okoń – Bielsko-Biała,
portret kobiety na płótnie o wymiarach 20cm x 30cm. Akademizm w czystej postaci, jest aerograf, ale właściwie go nie ma, malarstwo z duszą, spojrzenie wstecz, wspomnienia, rzeźba twarzy, siła przetrwania, świadoma rezygnacja z koloru, przestrzeń, widać, że autor może zrobić to samo ołówkiem, a gdy użyje aerografu, może namalować wszystko!
2 MIEJSCE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Szymon Kowalewski – Grudziądz,
karoseria skutera wodnego, mroczna scena rodzajowa. Autor jest mistrzem „drugiego planu”. Kolejny raz praca Pana Szymona zrobiła wrażenie, za pomocą tego co znajduje się poza centrum kompozycji. Im dalej od środka tym więcej treści, barw, słowem więcej Pana Szymona. Postaci i formy niczym z „Autobusu” Wojciecha Linke. Przerażenie i mrok osiągnięte za pomocą koloru, a nie czarnych, a następnie „kolorowanych”, płaskich rysunków. Jest szablon, ale tylko tam, gdzie musi być. Trochę za duże kontrasty. Może być zagrożenie rutyną, ale na razie jest pięknie!
3 MIEJSCE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Krzysztof Zielonka – Szczecin,
maska samochodu osobowego, postać i portret Michaela Jacksona. Mimo „farbowanych” czerni osiągnięto cel. Jest dominująca postać i mniej ważny, ale wielki zoom, twarz w skali makro. Ciekawa jest asymetria kolorystyczna kompozycji i hierarchia elementów. Najpierw oglądamy mniejszą twarz a potem tę w tle. Swobodne posługiwanie się aerografem. Poprawne cieniowania, kontrasty i światła. Dużo malarstwa fotograficznego, momentami za dużo!
1 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Arkadiusz Szurnicki – Dylewo,
samochód osobowy, kompozycja z portretów. Ciekawa gama kolorystyczna kontrastująca z czarnym lakierem pojazdu, dopasowana do felg. Monumentalne portrety, jak odlewy z mosiądzu, świetnie współgrają z mglistym tłem. Ożywienie w przenośni i dosłownie wnoszą oczy postaci.
2 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Sebastian Tkaczyk – Bydgoszcz,
blacha 61cm x 66cm, portret dziewczyny. Bardzo poprawny portret, namalowany w skalach szarości z uwzględnieniem anatomii i światłocienia.
3 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Mateusz Zabłocki – Wołczyn,
płótno 50cm x 70cm, portrety dzieci. Kolejne portrety konkursowe w skalach szarości. Podjęto bardzo trudny temat i prawie się udało. Nieznaczne błędy anatomiczne, asymetria, korekty za pomocą bieli.
4 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Szymon Chwalisz – Ostrzeszów,
karoseria motocykla, cytaty z obrazów Hieronima Boscha. Świetne dopasowanie tematyki i kolorystyki do sylwetki i funkcji pojazdu. Ciekawa zamiana techniki olejnej na airbrush, przy zachowaniu klimatu oryginału. Praca daje do myślenia o właścicielu pojazdu!
5 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Piotr Parczewski – Elbląg,
karoseria motocykla. Mroczna kompozycja w szarościach, sepiach i błękitach. Połączenie liternictwa z grafiką liniową i malarstwem z wolnej ręki. Dzięki zaplanowanemu maskowaniu, osiągnięto interesujące, trzy plany obrazu.
6 WYRÓŻNIENIE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Arkadiusz Tarnowski – Brwinów,
karoseria motocykla. Historia motocykla Harley Davidson przedstawiona na klatkach kliszy fotograficznej. Dopracowane maskowania pozytywowe i negatywowe. Estetyczne liternictwo i perforacje kliszy. Taką pracę świetnie się ogląda.
nagroda – PIERWSZE ZGŁOSZENIE
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Łukasz Łukasik – Słupsk,
praca zgłoszona 5 czerwca 2009r. Nagroda za refleks i odwagę. Dzięki pierwszemu uczestnikowi, pozostali chętniej przesyłali prace.
nagroda – AEROGRAFISTKA
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Agnieszka Majewska – Kobylnica,
samochód osobowy. Pani Agnieszka była pierwszą kobietą zgłaszającą pracę w naszym konkursie. Przesłała jeszcze „ciepłe” zdjęcia z kabiny lakierniczej.
nagroda – ŚCIANA
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Grzegorz Grzesiuk – Koszalin,
ściana garażowa 2,5 m x 20 m. Rewelacyjne opanowanie dużego formatu. Umiejętne przeniesienie proporcji ze zdjęć na elewację budynku. Ciekawe ułożenie elementów kompozycji, rzucających własne cienie na tynk. Dbałość o szczegóły, świetne efekty specjalne w postaci uszkodzeń ściany. A gdyby zastąpić motywy amerykańskie własnymi zdjęciami z Koszalina?
nagroda – PRZEDMIOT
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Piotr Skrzypek – Nowy Tomyśl,
deska snowboardowa. Dowcipne potraktowanie tematu (jak deska, to deska) z jednoczesnym poprawnym wykonaniem. Autor nie stara się namalować realistycznego drewna, tylko maluje fakturę w konwencji filmu animowanego. Ciekawe zastosowanie techniki airbrush na sprzęcie sportowym.
nagroda – WIELKI FORMAT
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Grzegorz Małomiejski – Gdańsk,
samochód dostawczy z przyczepą, ok. 40 m2. Niewątpliwie największa, pomalowana powierzchnia przesłana na konkurs. Realizacja na miarę Hollywood, gdzie ważne są; wielkość, rozmach i efekt.
nagroda – TECHNIKA MIESZANA
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Robert Adukis – Lubin,
płyta pilśniowa 70cm x 50cm, Papugi. Sympatyczna ilustracja w technice mieszanej. Połączenie techniki topowania z aerografem dało efekt różnorodnej faktury ptasiego upierzenia. Dobry rysunek, oraz gra światła i cienia.
nagroda – ORYGINALNY POMYSŁ
kategoria: airbrush poza motoryzacją
Monika Kołodziej – Jejkowice,
obudowy słuchawek, średnica 7 cm, portret Van Gogha. Pani Monika zaskoczyła jury pomysłem. Świetne skojarzenie słuchawek z uchem, a potem z autoportretem patrona naszego konkursu po amputacji ucha. Na pochwałę zasługuje wykorzystanie niewielkiej powierzchni słuchawek, oraz możliwie wierne skopiowanie autoportretu Vincenta. Zmieścił się nawet napis z tytułem konkursu. Brawo!
nagroda – TECHNIKA WYKONANIA
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Julian Nowicki – Bydgoszcz,
karoseria motocykla. Niezwykle bogaty motyw ornamentalny, połączony ze scenami rodzajowymi. Piękna kolorystyka i zaskakujące faktury. Efekt nadpalenia karoserii lub patyny czasu. Obraz zawiera skojarzenia ze średniowieczem, zmusza do refleksji. Połączenie wijących się ciał ze starymi napisami. Aż ciarki przechodzą!
nagroda – ESTETYKA WYKONANIA
kategoria: airbrush dla motoryzacji
Oleg Sokolenko – Ukraina,
samochód osobowy. Umiejętne wykorzystanie błękitnego, fabrycznego lakieru samochodu i „domalowanie” w tej samej gamie motywu sportowego. Kompozycja zgodna z kierunkiem ruchu pojazdu. Ciężar fali i spadochronu dopasowany do karoserii. Dobra lokalizacja składników obrazu, z ominięciem klamek, lusterek, i lamp.
Sponsorzy konkursu ufundowali ciekawe i cenne nagrody. Główną nagrodę, za zdobycie pierwszego miejsca otrzymał Jakub Okoń. Nagrodę ufundowała firma Multichem. Jest to system lakierów wodorozcieńczalnych AquaLine wraz z mieszalnikiem. Pozostałe nagrody przyznano i wysłano wszystkim finalistom.
Nagrody:
Troton – komplet pucharów, nawigacja samochodowa Garmin, gadżety firmowe
MotipDupli – nawigacja samochodowa Garmin, odtwarzacz DVD, bluza polarowa, gadżety firmowe
Multichem – system lakierów wodorozcieńczalnych AquaLine wraz z mieszalnikiem, zestaw past polerskich
Fachowiec – aerografy Star
Urban – gąbki polerskie
Andrzej Karpiński
(współorganizator i główny juror konkursu)
Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Serwisów Naprawczych w Uniejowie zainaugurowano działalność nowego narzędzia, stworzonego przez sekcję blacharsko-lakierniczą …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …