Targi Techniki Motoryzacyjnej 2018 – rewolucja w myśleniu, działaniu i produkcji

Targi Techniki Motoryzacyjnej 2018 – rewolucja w myśleniu, działaniu i produkcji

Za nami 4 dni spotkań biznesowych, wydarzeń, pokazów i rywalizacji. Blisko 300 wystawców zaprezentowało najnowszy dorobek technologiczny, który jest wynikiem zmieniającego się rynku. Na stoiskach wybrzmiewały tematy związane ze zmianami w zakresie elektroniki pojazdów, źródła ich napędu, a także rozmowy o wzroście wymagań klientów co do jakości usług i części.

 

Uczestnicy rewolucji

„Motoryzacja to jest jeden z tych sektorów, który zmienia się na naszych oczach” – mówił podczas targów Poznań Motor Show, odbywających się równolegle  z targami Techniki Motoryzacyjnej, Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii. „Dzisiaj jesteśmy świadkami przełomu. Z samochodu spalinowego idziemy w kierunku paliw alternatywnych. A spośród paliw alternatywnych najciekawszą jest energia elektryczna. Elektryczne samochody są nadzieją na czystsze ulice, na mniej hałasu, ale też na nowy przemysł. Elektromobilność jest takim sektorem, który jest jedną nogą zakorzeniony w sektorze motoryzacyjnym, a drugą w energetycznym. To dopiero współpraca pomiędzy pojazdem i możliwością jego ładowania (stacjami ładowania) daje kompletny efekt. To stawia nowe wyzwania, dlatego że musimy być w stanie konstruować regulacje (być w stanie budować prawo) w taki sposób, który wykracza poza tradycyjne bariery. To jest transport, który jest coraz bardziej cyfrowy. To jest transport, który jest coraz bardziej współdzielony. To jest transport, który na horyzoncie będzie coraz bardziej autonomiczny. To są rewolucje, którym poddany jest dzisiaj przemysł motoryzacyjny. Bardzo ważne jest żebyśmy my jako Polska wzięli w tej rewolucji swój pozytywny udział.”

„Otwartość Polaków na innowacje jest niesamowita. Widać to w każdej dziedzinie. Społeczeństwo się bogaci, gospodarka rośnie doskonale, mamy coraz więcej pieniędzy, możemy wydawać na jakość, na innowacje, a nie tylko patrzeć na samą cenę i wybierać najtańsze. Wszyscy mamy plany, że będzie milion (elektrycznych) aut na polskich drogach w 2025 roku” – mówił podczas targów Poznań Motor Show Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Profesjonaliści młodej generacji

Targi TTM to kolebka młodych talentów. Dla szkół o profilu samochodowym odbył się organizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Techniki Motoryzacyjnej 24 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej oceniający wiedzę uczestników zarówno w pisemnym teście, jak i w praktyce. Swój finał miały VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników Samochodowych, organizowane przez V8 TEAM, Fundację Cooperatio oraz MTP, a także IV Ogólnopolski Turniej Młodych Lakierników Akademii NOVOL. Swoje podwoje otworzył również „Żywy Warsztat” – eksperci, serwisanci, nowoczesne urządzenia – zwiedzający targi mieli kolejna szansę na zasięgnięcie opinii oraz wypróbowanie na żywo poszczególnych składowych nowoczesnego warsztatu.

 

Manager w kombinezonie

Dzisiejsi zwiedzający targi to już nie tylko faceci w kombinezonach. To świadomi menagerowie, którzy poszukują zarówno korzystnej oferty, jak i chcą się szkolić, nawiązywać trwałe relacje, rozwijać sieć warsztatów lub myjni. To śledzący aktualne trendy aktywni uczestnicy rynku, na którym toczy się gra nie tylko o jednorazowe zlecenia, ale o lojalność i zaufane grono klientów. Świadomość szkoleń wzrasta, nowe technologie wymuszają zmiany, jesteśmy blisko naszych klientów – to tylko niektóre ze spostrzeżeń, jakimi podzielili się wystawcy i partnerzy Targów Techniki Motoryzacyjnej z organizatorami.

„Większość warsztatów naprawczych z uwagi na dużą konkurencję dokłada wszelkich starań w zakresie jakości wykonywanych czynności, natomiast jeśli chodzi o stacje diagnostyczne” – bardzo dużo pomogła zmiana w prawie, która uporządkowała pracę diagnosty – ocenia Leszek Turek, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. „Jeśli chodzi o kwestie podnoszenia  kwalifikacji, my również, jako Izba, bardzo dużo wykonujemy na rzecz diagnostów. Robimy szkolenia, cykliczne spotkania, żeby ta świadomość cały czas rosła”- dodaje.

„Widzimy bardzo duże zmiany w zakresie elektroniki pojazdów, sterowania samochodów elektrycznych, samochodów, które będę a niedługim czasie jeździć bez kierowców. Bardzo duża zmiana, która czeka nas niedługo, to jest na pewno zmiana źródła napędu z silnika spalinowego na silnik elektryczny, ale może będzie jeszcze inne rozwiązanie – wodór – zobaczymy” – prognozuje Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej.

„Stawiamy na jakość produktu i bardzo dobry serwis. Jesteśmy blisko klientów” – tak do zapoznania się z ofertą na targach zachęca prezes MAHA Polska, Peter Surray. Zmieniający się rynek wymusza zmiany na producentach i dystrybutorach sprzętu. „Wiemy, że w Polsce będą nowe regulacje od czerwca. Jesteśmy przygotowani”- zapewnia.

Nowe technologie wymuszają u producentów maszyn zmiany. „Na przykład turbosprężarki samochodowe są coraz mniejsze, ponieważ silniki są coraz mniejsze. Więc turbiny kręcą się coraz szybciej. Zatem maszyny do wyważania, które służą do regeneracji, muszą być bardziej czułe i bardziej dokładne „– tłumaczy Piotr Cimr, dyrektor oddziału/ dyrektor sprzedaży SCHENCK RoTec Polska. „TTM to prestiż. Musimy być, musimy się pokazywać.” A co dają firmie targi? Piotr Cimr odpowiada: „Poznajemy nowych klientów, ale mamy też okazję spotkać się z naszymi klientami. Lubimy rozmawiać z naszymi klientami na targach.”

„Motoryzacja nie stoi w miejscu. Przygotowujemy się do wielkiej ery elektromobilności i rozwijania technologii układów wtryskowych, do rozwijania całej techniki, która pojawia się w samochodach” – mówił Łukasz Ryś, kierownik działu szkoleń w PROFIAUTO SERWIS.

Poznań Motor Show największe w Polsce i czwarte w Europie targi motoryzacyjne

Poznań Motor Show to wydarzenie, które odbyło się w tym roku pod hasłem „Motoryzacja jutra”. Czy użytkownicy dróg przekonają się do pojazdów elektrycznych, hybryd plug-in? Odpowiedź na te i inne pytania związane z tematyką nowych napędów padły podczas pierewszego kongresu MOVE – Mobility & Vehicles. Śledzący trendy jutra mogli wziąć udział w dwudniowym  wydarzeniu, podczas którego twórcy internetowi swoją motoryzacyjną pasją inspirowali tysiące widzów: w legendarnym pawilonie z iglicą zaaranżowano Strefę Videoblogerów Motoryzacyjnych. Swoja publiczność spotkali m.in.: Kickster, Lolek Motopasje, Pertyn Ględzi, Saturday Car Fever, Marek Drives, Pojechani.tv, Kameralnie, Ścigacz.pl, Motogen, Jednoślad.pl, Dzikuska, Motobanda, Isamu czy Artur Włodarski.

 

Więcej informacji: www.ttm.mtp.pl, www.motorshow.pl

Zobacz również inne wątki z tej kategorii

Najnowszy numer czasopisma Lakiernik
Newsletter

Bądźmy w kontakcie Zapisz się do naszego Newslettera

Newsletter
Copyright (C) lakiernik.com.pl
Realizacja strony: Estymo
Wyjście
Przeiń na górę