Siła napędowa motoryzacji – Targi Techniki Motoryzacyjnej TTM

Siła napędowa motoryzacji – Targi Techniki Motoryzacyjnej TTM

Aż dwa lata musieliśmy czekać na jedno z najważniejszych targowych wydarzeń „zaplecza” motoryzacji. Warto było czekać? Kto był, ten wie. Kto nie mógł dotrzeć do Poznania niech żałuje i już planuje przyjazd w 2016 roku! Dlaczego? TTM zaskoczył nie tylko liczbą wystawców, których w Poznaniu było aż 296 z 14 krajów z całego świata, ale przede wszystkim ilością nowości rynkowych, wśród których aż 14 zdobyło prestiżowy tytuł Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich! Czymże jednak byłyby targi bez zwiedzających? I tu padł kolejny rekord frekwencji – przez cztery targowe dni, ekspozycję w pawilonach i na terenie otwartym zobaczyło 14 701 zwiedzających!

Targi Techniki Motoryzacyjnej TTM już od wielu lat służą jako łącznik pomiędzy firmami produkcyjnymi
i dystrybucyjnymi, a przedstawicielami związanymi z naprawą, diagnostyką i kosmetyką pojazdów. To właśnie
w Poznaniu w swoisty sposób przedstawiany jest trend rozwoju branży, przedstawiane są nowe technologie
i urządzenia mające na celu ułatwienie i usprawnienie pracy warsztatów, stacji kontroli pojazdów czy też myjni samochodowych. Tym bardziej należy docenić starania wystawców, którzy w tegorocznej odsłonie Targów przedstawili niezwykle ciekawe propozycje produktowe i rozwiązania technologiczne. Warto od razu nadmienić, że już od drugiego dnia targów na wielu eksponowanych produktach pojawiała się znacząca kartka „sprzedane”! Na szczególną uwagę zasługiwały produkty wyróżnione przez eksperckie jury za nowoczesność
i wysoką jakość nagrodą Złotego Medalu MTP:

CDIF/3 system diagnostyczny
Axes System sp. z o.o., Gdańsk

Stanowisko testowania pomp i pompowtryskiwaczy STP-4
Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia”, Poznań

Stół testowy VINCI
EMMETEC SRL, Włochy
Zgłaszający F.A. Polska sp. z o.o., Gdynia

Elektroniczny tester ustawienia reflektorów z systemem kamerowym typ MLT 3000
MAHA Maschinenbau Haldenwang GmbH & CO. KG, Niemcy
Zgłaszający: MAHA Polska sp. z o.o., Tarnowskie Góry

TachoDrive 4
MATT R.P. Trączyńscy sp.j. Kościan

ilteQ System
NOIDSS sp. z o.o., Katowice

Program- AUTODATA ONLINE 3
Autodata Limited, Anglia
Zgłaszający : Precyzja -Service, Bydgoszcz

GeoTruck – komputerowy przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu o dmc powyżej 3,5t
Precyzja –Technik sp. z o.o., Bydgoszcz

Lampy diodowe zespolone tylne serii „HAMBURGER” ( ultra –płaskie)
W91, W92, W93. W 94, W 95
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych ”WAŚ” Józef i Leszek Waś sp.j., Godzikowice

Zestaw narzędzi do testowania systemów; Denoxtronic 1-0986610800,
Denoxtronic 2- 0986610450, Denoxtronic 3.1-0986610500
Robert Bosch GmbH – Dział Techniki Motoryzacyjnej ( DIVISION AUTOMOTIVE AFTERMARKET), Niemcy
Zgłaszający: Robert Bosch sp. z o.o., Warszawa

Linia diagnostyczna CERTUS Race Line EVO2
W.S.O.P. sp. z o.o., Gliwice

Integra Car 7.5.3.mobile
Integra Software sp. z o.o., Koszalin

Integra Webshop 4.0
Integra Software sp. z o.o., Koszalin

ATMX 6000 – system ruchu o 6 stopniach swobody (platforma Stewarta, Hexapod)
ODIUTAUTOMEX Sp. z o.o.. Gdańsk

Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne. Opis nagrodzonych produktów dostępny na stronie www.ttm.mtp.pl.

Spróbuj sam…
Pod takim motto zaprezentowana została przestrzeń specjalna Żywy Warsztat, organizowania przez wydawcę miesięcznika Nowoczesny Warsztat. To tutaj, na powierzchni blisko 300 m.kw. wszyscy zwiedzający mogli własnoręcznie wypróbować bądź zobaczyć pracę specjalistów na najnowszej generacji urządzeniach. Żywy Warsztat zaprezentował 4 w pełni wyposażone stanowiska warsztatowe przygotowane do prac blacharskich, diagnostycznych, naprawy ogumienia, a także, po raz pierwszy, naprawy skomplikowanych systemów wtryskowych silników Diesla.

Ucz się, ucz…
Ile razy zdarzało nam się w życiu słyszeć te słowa powtarzane jak mantra? Widocznie dopiero teraz nabierają one większego znaczenia. Targowy piątek był bowiem przeznaczony na wizyty szkół profilowanych, a te nie tylko nie zawiodły co wręcz zaskoczyły frekwencją! W poznaniu „zameldowały” się szkoły z niemal całego kraju, przywożąc rzeszę młodych adeptów techniki motoryzacyjnych! Tego dnia nie zabrakło też wielu atrakcji skierowanych właśnie ku młodzieży szkolnej. Najlepsi uczniowie szkół zasadniczych i technikum o profilu mechanicznym walczyli o indywidualne nagrody i prestiż dla reprezentowanych szkół w XX Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej, organizowanym przez Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, a których pomysłodawcami są nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii szkół zasadniczych – Tomasz Chylewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, w kategorii technikum – Jakub Gaworczyk z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, który dodatkowo otrzymał nagrodę główną konkursu – indeks Politechniki Poznańskiej! Obie reprezentowane placówki wygrały również tegoroczny Ranking Szkół.
Równolegle odbywały się także III Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników, które po raz pierwszy zagościły w Poznaniu. Ciekawe, wymagające niezwykłej precyzji pod presją czasu zadania wykonywało
20 zespołów szkolnych z blisko 300 zgłoszonych, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Najlepszymi młodymi mechanikami okazali się Krzysztof Lewandowski i Łukasz Witczak z Zespołu Szkół Samochodowych
z Bydgoszczy.
Na uczniów, ale również grono pedagogiczne, czekała jeszcze jedna atrakcja – przestrzeń specjalna Wzorcowa Szkoła gdzie, do dyspozycji wszystkich zainteresowanych nauczaniem bądź zdobywaniem wiedzy w szkole samochodowej, oddane zostały stanowiska prezentujące najnowsze urządzenia diagnostyczne
i technodydaktyczne. W pełni wyposażone stanowiska szkoleniowe, na jakich odbywają się zajęcia praktyczne były doskonałą okazją aby zobaczyć jak powinna wyglądać szkoła idealna. Ideą przestrzeni organizowanej przez STM oraz MTP jest promocja nowoczesnych programów nauczania. Sądząc po zainteresowaniu strefą Wzorcowa Szkoła mamy nadzieję, że już wkrótce prezentowane w niej urządzenia i stanowiska będą dostępne dla uczniów na co dzień.

Polska ma nowego Mistrza Mechaników!
III Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników dzieliły się na dwa etapy – o pierwszym, dla uczniów, mówiliśmy nieco wcześniej. W sobotę 29 marca na arenie zmagań stanęli natomiast zawodowcy. Z 200 mechaników, którzy wzięli udział w eliminacjach do finału, do Poznania przyjechało 30 doświadczonych mechaników, specjalizujących się między innymi w serwisowaniu samochodów ciężarowych. Na zawodowców czekały
te same konkurencje, lecz tutaj wieloletnia specjalizacja powodowała czasami rezygnację z pojedynczych konkurencji, bowiem na przykład nigdy nie regulowali geometrii pojazdu. Z drugiej strony ogromne doświadczenie i własne techniki warsztatowe pozwalały im podczas rywalizacji zamieniać się w prawdziwe demony prędkości i precyzji. Tegoroczną edycję z najlepszym wynikiem ukończył Maciej Kubisiak zyskując tytuł Mistrza Mechaników! Zawody poprowadził znany i ceniony dziennikarz motoryzacyjny, Włodzimierz Zientarski. Na kolejną odsłonę zmagań zapraszamy już w przyszłym roku, tym razem podczas targów Motor Show 2015.

Co w branży piszczy?
Nowe przepisy, technologie, praktyczne problemy, z którymi w codziennej pracy spotykają się mechanicy, diagności czy również właściciele warsztatów bądź stacji kontroli pojazdów były przedmiotem rozmów podczas licznych konferencji, seminariów i spotkań w trakcie Targów TTM. Już po raz 12, firma Best Products przeprowadziła dwudniową konferencję dotyczącą nowoczesnych technik warsztatowych. Z kolei na stoisku Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów porad prawnych udzielał radca prawny, Dyrektor Biura PISK, Marcin Barankiewicz poruszając kwestie związane z funkcjonowaniem stacji kontroli pojazdów, przeprowadzaniem badań technicznych, a także wykonywaniem zawodu uprawnionego diagnosty.
O badaniach technicznych w stacjach kontroli pojazdów mogliśmy dowiedzieć się więcej w trakcie I Konferencji Technicznej organizowanej przez Wydział Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, skierowanej do uprawnionych diagnostów, przedsiębiorców oraz wszystkich osób zainteresowanych badaniami technicznymi pojazdów. Konferencja poruszyła istotne zagadnienia w tematyce zmian w prawie o ruchu drogowym, warunków technicznych pojazdów oraz zmian w zakresie sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów.

TTM Truck – Salon Wielkich Możliwości
Ekspozycja wiodących firm i marek z całego świata to nielada gratka dla właścicieli flot, przedstawicieli firm transportowych, mechaników, przewoźników i kierowców. Aby sprostać ich oczekiwaniom, w ramach znanej już formuły Targów TTM, po raz pierwszy przedstawiony został Salon Transportu Drogowego TTM Truck. Tym razem oferta wystawców obejmująca m.in. wyposażenie warsztatów oraz stacji diagnostycznych
dla samochodów ciężarowych była jeszcze bardziej widoczna. Dzięki specjalnie oznaczonym stoiskom wystawców z łatwością można było odnaleźć najnowsze propozycje produktowe dla pojazdów wielkogabarytowych.
W ramach Salonu Transportu Drogowego TTM Truck odbyły się także dwie niezwykle ciekawe konferencje przedstawiając najbardziej aktualne zagadnienia branży. Centrum Szkoleniowe HERKULES wraz z MTP zorganizowało I Konferencję Profesjonalistów Branży Serwisowej Pojazdów Użytkowych, podczas której mogliśmy dowiedzieć się m.in. o aktualnej sytuacji na rynku napraw pojazdów pojazdów użytkowych czy także o podgrzewaniu indukcyjnym konstrukcji w trakcie napraw.
Z kolei Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce zorganizowało konferencję pt. „Tnij koszty w transporcie – optymalizacja zarządzania finansami”. W trakcie konferencji poruszono niezwykle istotne dla branży zagadnienia jakimi są dbałość o koszty prowadzenia działalności gospodarczej i efektywne zarządzanie tymi kosztami.

Motor Show 2014, czyli spełniona obietnica
Równocześnie z Targami TTM odbywała się największe i jedyne w Polsce motoryzacyjne show, tworząc razem Swięto Motoryzacji. Motor Show postawił przed organizatorami bardzo ciężkie zadanie, przekonywali oni bowiem, że poziom wydarzenia będzie bardzo wysoki, a dzięki skali a dzięki skali wydarzenia uda się usatysfakcjonować zwiedzających z całego kraju. Czy cel został osiągnięty? Niech za odpowiedź posłużą liczby: 10 pawilonów wystawienniczych oraz teren otwarty, dając łącznie ok. 50 000 m.kw. ekspozycji, liczniki bramek zatrzymały się na oszałamiającej liczbie 96 013 zwiedzających (zabrakło zatem naprawdę niewiele
do spodziewanych 100 000), a do tego niezliczona ilość dodatkowych atrakcji, jak choćby VIP Day – prezentacja polskich premier samochodów użytkowych czy też niecodzienny, ekstremalny przejazd Skodą Yeti oraz Jeepem na specjalnie przygotowanych torach offroadowych. Warty zauważenia był także zlot Audi Quattro czy custom festiwal, gdzie wyobraźnia konstruktorów pojazdów przekraczała wszelkie granice.
Kobiety w męskim świecie
Targi Motor Show zadbały także, aby żony, partnerki, dziewczyny, jednym słowem kobiety, dla których motoryzacja nie jest priorytetem, równie miło spędziły czas jak mężczyźni. To właśnie dla nich powstało Miasto Kobiet, gdzie mogły podziwiać m.in. metamorfozy prowadzone przez Maję Sablewską oraz Dorotę Gardias, korzystać z porad stylistów, dietetyków oraz wizażystów. Wśród wystawców tej przestrzeni znaleźli się także producenci wyrafinowanej biżuterii i designerskich mebli. Kobiety znaleźć mogły także coś dla ciała – salon fryzjerski i odzieżowy – oraz dla ducha – świeżo wyciskane soki i ręcznie robione lizaki. W Mieście Kobiet
nie mogło jednak zabraknąć elementów motoryzacji: samochodów, skuterów i rowerów, których design przygotowywany był ze szczególną myślą o kobietach. Projekt z całą pewnością będzie kontynuowany, bowiem zainteresowanie Miastem Kobiet przekroczyło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Spotkajmy się ponownie…
Kolejna okazja do spotkania się z motoryzacją już za rok w ramach Targów Motor Show, które odbędą się
9-12 kwietnia 2015. Następne spotkanie z profesjonalistami z branży, mechaników, właścicieli warsztatów, właścicieli flot pojazdów, właścicieli myjni samochodowych, stacji obsługi i kontroli pojazdów, sklepów motoryzacyjnych, dealerów samochodowych czy też każdego amatora naprawy i dbania o swoje „cztery kółka” dopiero w 2016 roku. Cykl dwuletni pozwoli jednak na przygotowanie nowej palety urządzeń i sprzętu przez wystawców, a tu możemy ponownie spodziewać się, tak jak i w tym roku, wielu ciekawostek.

Informacje dla mediów:
Miłosz Zagórski

Zobacz również inne wątki z tej kategorii

Najnowszy numer czasopisma Lakiernik
Newsletter

Bądźmy w kontakcie Zapisz się do naszego Newslettera

Newsletter
Copyright (C) lakiernik.com.pl
Realizacja strony: Estymo
Wyjście
Przeiń na górę