Proces glinkowania ma na celu oczyszczenie powłoki z zanieczyszczeń eksploatacyjnych, z procesu lakierniczego (odkurz), żywicy ,drzew itd.
Glinowanie nie usuwa większych zanieczyszczeń organicznych – tu konieczne jest użycie specjalnych preparatów czyszczących.
Musimy również pamiętać, że glinka najlepiej i najefektywniej pracuje po ogrzaniu w ciepłej wodzie lub temperaturą dłoni ( wcześniejsze jej „ugniecenie”).
Do glinkowania wykorzystujemy roztwór mydlany na bazie szarego mydła. Roztwór ten wspomaga bardzo skutecznie proces glinkowania. Na początku pracy daje się odczuć opór glinki w kontakcie z czyszczoną powierzchnią. Oznacza to, że glinka rozpoczęła proces zbierania zanieczyszczeń. W trakcie glinkowania powierzchnia czyszczona powinna się wygładzić i praca z glinką nie powinna sprawiać trudności. Oznaczać to będzie, że zabrudzony element został wyczyszczony. Proszę nie obawiać się używania lubrykantu ( roztworu mydlanego) – lepiej jest zaaplikować go więcej niż doprowadzić do pracy glinki „na sucho”.
Po zakończeniu procesu glinowania powierzchnia oczyszczona staje się delikatna, dająca się dużo łatwiej i lepiej polerować . Jest również przygotowana do nakładania preparatów zabezpieczających.
Taki sam efekt możemy uzyskać z pomocą krążka neoprenowego wykorzystując również roztwór mydlany.
Krążkiem możemy pracować ręcznie i mechanicznie z wykorzystaniem szlifierki oscylacyjnej, natomiast glinką tylko ręcznie. Proces glinkowania krążkiem przebiega w analogiczny sposób do tradycjonalnego użycia glinki, niemniej jest on bardziej efektywny i mniej czasochłonny.
Proces czyszczenia przy użyciu tradycyjniej glinki BRAYT
Czy wiesz, ile CO₂ emituje Twój warsztat przy każdej naprawie? Dzięki współpracy AkzoNobel z firmą …
Naprawa uszkodzonych materiałów tapicerskich, zwłaszcza w przypadku siedzeń, może wydawać się trudnym zadaniem, ale dzięki …
Trójmiejska impreza przyciągnęła kilkanaście tysięcy odwiedzających, prezentując nie tylko nowinki ze świata detailingu, ale i …