System Standoblue zapewnia warsztatom idealne dopasowanie koloru. Dbając o prawidłowy przebieg prac w warunkach o wysokiej wilgotności Standox zaleca stosowanie się do kilku rad. Zbyt mokra warstwa bazy może doprowadzić do powstania różnic kolorystycznych, na przykład: ciemniejszy odcień lub grubsze ziarno. Może pojawić się także efekt chmurzenia, ponieważ cząsteczki brązu i aluminium nie będą w stanie równomiernie się rozłożyć. Marcin Masikowski, Doradca Techniczny marki Standox, przedstawia kilka wskazówek dotyczących renowacji w warunkach o dużej wilgotności.
Porada 1: Zwróć uwagę na strukturę powierzchni
Jedno-etapową aplikację produktów Standoblue wykonuje się przy zastosowaniu warstwy aplikowanej równomiernie z odległości od 20 do 25 centymetrów. Następnie, na jeszcze mokrą powłokę lakieru bazowego aplikujemy warstwę z efektem. Przy czym zwiększamy odległość do 30, a nawet 35 centymetrów. Jeśli aplikacja przebiega właściwie lakier Standoblue będzie miał drobną i równą strukturę. Natomiast, jeśli baza będzie nałożona zbyt mokro prawdopodobnie będzie to miało negatywny wpływ na efekt końcowy. Uzyskanie drobnej struktury gwarantuje otrzymanie gładkiej powierzchni stanowiącej odpowiednie podłoże do aplikacji warstwy lakieru bezbarwnego.
Porada 2: Starannie przygotuj pistolet i ustaw ciśnienie natrysku
Wybór odpowiedniego pistoletu oraz zalecanej wielkości dyszy ma bardzo istotne znaczenie. Podczas aplikacji bazy w warunkach o wysokiej wilgotności nie należy stosować większych dysz, ponieważ może to doprowadzić do aplikacji zbyt grubych warstw lakieru bazowego. Ciśnienie należy dostosować do poziomu zalecanego w metryczkach technicznych. Jeśli ciśnienie natrysku jest zbyt niskie, warstwa lakieru może okazać się zbyt mokra.
Standox zaleca stosowanie poprawnie działającego wskaźnika ciśnienia powietrza – manometru w celu precyzyjnego ustawienia urządzenia. Wadliwe lub uszkodzone wskaźniki ciśnienia powietrza powinny zostać natychmiast wymienione.
Porada 3: Dostosuj produkt do panujących warunków
Regulatory lepkości Standoblue Viscosity Adjuster oraz Standoblue Viscosity Adjuster Slow, pozwolą dostosować bazę Standoblue do lokalnych warunków klimatycznych. Bieżącą wilgotność względną oraz temperaturę w kabinie lakierniczej należy mierzyć wilgotnościomierzem. W zależności od wyników pomiaru dobieramy odpowiedni dodatek. Jeśli poziom wilgotności jest wysoki, nie należy stosować regulatora Standoblue Viscosity Adjuster Slow. Zbyt mokra warstwa może doprowadzić do powstania niepożądanej grubości lakieru, szczególnie na brzegach elementu oraz w jego załamaniach.
Porada 4: Gdy wilgotność przekracza 65%
Jeśli wilgotność względna w kabinie przekracza 65 procent, pierwszą warstwę należy nałożyć ostrożnie, a następnie przed aplikacją warstwy lakieru z efektem wydłużyć czas odparowania międzywarstwowego. Dla większego bezpieczeństwa oraz w celu poprawienia stabilności kolorystycznej w takich warunkach można dodać 30 procent regulatora lepkości Standoblue Viscosity Adjuster do lakierów metalicznych oraz lakierów z efektem.
W celu uzyskania dodatkowych informacji warsztaty lakiernicze powinny kontaktować się ze swoimi lokalnymi przedstawicielami marki Standox.
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …
Targi SEMA 2024, które odbyły się w dniach 5–8 listopada w Las Vegas, po raz …
Zakończyła się 27. edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. Podczas Wielkiej Gali Finałowej 29 listopada br. …