Przez cztery dni trwania targów stoiska wystawców odwiedziło blisko 12 000 profesjonalnych zwiedzających z branży motoryzacyjnej. Cały teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie w sobotę i niedzielę odbywało się także Motor Show – blisko 60 000 osób.
Atmosfera sprzyjała nawiązywaniu biznesowych kontaktów i prowadzeniu negocjacji. Wszystkie cztery pawilony, w których znajdowała się ekspozycja, tętniły życiem i rozmowami handlowymi prowadzonymi w różnych językach – Poznań jak zwykle otwarty był na cały świat i na wszystkich, którzy inwestują w przyszłość, a Targi Techniki Motoryzacyjnej po raz kolejny udowodniły, że odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu wizji nowoczesnej motoryzacji polskiej.
OFERTA LIDERÓW BRANŻY ORAZ INNOWACYJNE NOWOŚCI
Zwiedzający jak zwykle docenili rolę Targów Techniki Motoryzacyjnej, jako łącznika pomiędzy firmami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi a przedstawicielami zawodów związanych z naprawami, diagnostyką i kosmetyką pojazdów. Dziś, gdy wszyscy wiedzą, jak ważna jest konkurencyjność, coraz więcej profesjonalistów dostrzega, że zależy ona między innymi od znajomości rynku i funkcjonujących na nim urządzeń, części oraz technologii. Wśród tegorocznych nowości, przedstawianych przez wystawców w ramach ekspozycji targowej, znalazło się wiele innowacyjnych produktów, które nie tylko usprawniają pracę mechaników, blacharzy, lakierników czy wulkanizatorów, ale których obecność w warsztacie jest wręcz nieodzowna, jeśli jego właściciel myśli przyszłościowo i dba o rozwój swojej firmy. Przyjazd na TTM daje fachowcom możliwość dokładnego obejrzenia najnowszego sprzętu, często wręcz własnoręcznego go wypróbowania, co z kolei, wśród ogromnej oferty dostępnych na rynku urządzeń, ułatwia wybór produktu najbardziej odpowiadającego wymaganiom danego punktu usługowego. Branża motoryzacyjna, w mniejszym stopniu niż inne branże, musi obawiać się recesji, ale aby móc patrzeć w przyszłość bez obaw, właściciele warsztatów powinni być na bieżąco. Targi Techniki Motoryzacyjnej po raz kolejny ugruntowują swoją pozycję przedsięwzięcia w sposób znaczący ułatwiającego swoim klientom to „bycie na czasie” Zyskują wszyscy, zarówno wystawcy, którzy spotykając się z profesjonalistami z branży mają lepszy wgląd w rzeczywiste zapotrzebowanie rynku, jak i zwiedzający, którzy w jednym miejscu mogą zapoznać się z ofertą najbardziej liczących się w świecie motoryzacji firm.
SZKOLENIA, KONFERENCJE I RADY PROFESJONALISTÓW
Podczas tegorocznej edycji ogromny nacisk położony został na takie ułożenie programu wydarzeń towarzyszących, by każdy profesjonalista odwiedzający targi mógł nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego, ale także w lepszym świetle dostrzec potencjał rozwoju, jaki kryje w sobie branża motoryzacyjna. Ambicją organizatorów było uwypuklenie roli targów jako siły inspirującej inwestorów oraz dającej im praktyczną wiedzę dotyczącą zarówno funkcjonowania zakładów w obrębie napraw i kosmetyki pojazdów, jak i zasad zakładania działalności i porad dotyczących wszystkich istotnych aspektów przedsięwzięcia. Na zewnątrz pawilonów wystawowych, w sektorze otwartym można było porozmawiać z fachowcami na temat myjni samochodowych. Każdy mógł także zobaczyć działający zakład tego typu. Wewnątrz pawilonów działały ekspozycje interaktywne „Żywego Warsztatu”, organizowane przez patrona medialnego targów – redakcję Nowoczesnego Warsztatu, gdzie każdy mógł własnoręcznie wypróbować najnowocześniejszy sprzęt. Nowością tegorocznej edycji była działająca w ramach „Żywego Warsztatu” ekspozycja naprawy zabytkowych pojazdów, która w obliczu rosnącego popytu na usługi związane z oldtimerami, oprócz swej pokazowej roli, miała także na celu inspirowanie osób szukających dla siebie niszy w obrębie napraw samochodowych w Polsce.
Organizatorzy nie zapomnieli także o przyszłości branży motoryzacyjnej, czyli o uczniach szkół o profilu mechanicznym. Zarówno oni, jak i przedstawiciele placówek dydaktycznych, czyli nauczyciele i dyrektorzy w przestrzeni specjalnej Wzorcowej Szkoły mogli zobaczyć, jak powinny wyglądać stanowiska do nauki zawodu. Po raz pierwszy Targi Techniki Motoryzacyjnej były także gospodarzem Turnieju Wiedzy Samochodowej, w którym udział wzięło blisko 250 uczestników.
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznych targów była „Debata o polskiej motoryzacji”, podczas której na jednej scenie spotkało się siedmiu prezesów najważniejszych polskich izb i stowarzyszeń, w tym SAMAR-u, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Związku Polskiego Leasingu, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, Związku Dealerów Samochodowych, Stowarzyszenia FORS oraz Polskiej Izby Motoryzacji. Poruszali oni tematy związane z kształtem polskiego rynku samochodowego, z sytuacją przemysłu, ekologią oraz obowiązującymi przepisami.
Tym ostatnim poświęcone było także szkolenie dla diagnostów, które organizowane było przez Polski Związek Motoryzacyjny, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie Podczas szkolenia skierowanego do pracowników Stacji Kontroli Pojazdów interpretowane było najnowsze prawo.
PRESTIŻOWE NAGRODY
Pierwszego dnia targów odbyła się uroczysta gala otwarcia, podczas której wręczone zostały jedne z najbardziej rozpoznawalnych nagród polskiego biznesu – Złote Medale MTP. Otrzymały je produkty charakteryzujące się najwyższą jakością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Statuetki wręczył przewodniczący Sądu Konkursowego, pan prof. dr hab.inż. Wiesław Zwierzycki oraz Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, doktor Andrzej Byrt. Kapituła za godne tego odznaczenia uznała 9 produktów:
1.Edukacyjne zespoły napędowe z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
MECHATRONIKA Wyposażenie Dydaktyczne sp. z o.o., Poznań
2.Stanowisko probiercze systemów Diesla – EPS 708
Robert Bosch sp. z o.o., Warszawa
3.Lampa zespolona obrysowa W75.1
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” Józef i Leszek Waś sp.j. Godzikowice
4.Lampa zespolona obrysowa W 21.2solar, W21. 3solar, W21.5solar, W21.6solar, W21.7solar, W21.8solar, W77.1solar, W77.3solar
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” Józef i Leszek Waś sp.j. Godzikowice
5.Lampa tylna zespolona W18UD, WE549DLiP, WE551DLiP, W072UD,
Lampa przednia zespolona W06DL, W07DL
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” Józef i Leszek Waś sp.j. Godzikowice
6.Lampa zespolona pozycyjna boczna, obrysowa tylna i obrysowa przednia W47.WW
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „WAŚ” Józef i Leszek Waś, sp.j. Godzikowice
7.Tester diagnostyczny X-431 Diagun
LAUNCH Polska sp. z o.o., Bydgoszcz
8.STACJA.SQL
IT. NORCOM sp. z o.o., Poznań
9.Terminal do ładowania – TERRA
ABB sp. z o.o., Warszawa
Zgłaszający: Z.U.H. „SOSNOWSKI” Rafał Sosnowski, Gdańsk
Z wszystkimi nagrodzonymi produktami zwiedzający mogli zapoznać się nie tylko na stoiskach firm, ale także w Strefie Mistrzów, gdzie za pomocą ekranów dotykowych można było oddawać głosy na najbardziej odpowiadający konsumentom produkt – Złoty Medal „Wybór Konsumentów”. Głosowanie kontynuowane jest na stronie internetowej www.ttm.mtp.pl i potrwa do 12 maja, kiedy ogłoszony zostanie wynik.
Podczas uroczystej gali otwarcia targów wręczone zostały także nagrody dla wystawców, których stoiska najlepiej odzwierciedlały strategię marketingową firm. Statuetką Acanthus Aureus uhonorowane zostały następujące firmy:
1. TUBES INTERNATIONAL z Poznania
2. Dometic Poland z Warszawy
3. BOSCH – Robert Bosch z Warszawy
4. Volkswagen, Audi, Skoda, Volkswagen Samochody Użytkowe
WIZYTA WICEPREMIERA WALDEMARA PAWLAKA
14 kwietnia, objęte patronatem Ministra Gospodarki targi, zaszczycone zostały wizytą samego ministra, wicepremiera Waldemara Pawlaka, który odwiedził ekspozycję i spotkał się z wystawcami oraz z prezesami MTP i STM.
Kształt branży motoryzacyjnej, jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki polskiej, zależy w dużej mierze od nacisku, jaki zostanie położony na jakość sprzętu i części samochodowych obecnych na polskim rynku. Dlatego Targi Techniki Motoryzacyjnej są tak ważnym wydarzeniem dla branży. Obecność premiera potwierdza rangę imprezy i jej udział w rozpowszechnianiu wiedzy na temat techniki motoryzacyjnej i najnowszego sprzętu, dzięki którym nasza gospodarka w mniejszym stopniu odczuwa kryzys, a nasze drogi są bezpieczniejsze.
KONKURS DLA ZWIEDZAJĄCYCH
W tym roku, podobnie jak podczas poprzedniej edycji, zwiedzający mieli szansę wzięcia udziału w wielkim konkursie, w którym nagrodą główną był najnowszej klasy samochód – volkswagen up. Uczestnikiem mógł być każdy, kto posiadał ważny bilet na targi. Wśród zbieranych każdego dnia kuponów, podczas finału dnia losowani byli półfinaliści biorący następnie udział w konkurencji wymiany koła na czas. W wielkim finale, który miał miejsce w niedzielę 15 kwietnia o godzinie 13 zmierzyło się 4 finalistów, z których największym refleksem wykazał się Pan Andrzej, mechanik z Sandomierza, od lat przyjeżdżający na TTM. Nagrodę wręczył prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, pan Rafał Sosnowski oraz pan Bartosz Zeidler, dyrektor grupy produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich.
NASTĘPNA EDYCJA DOPIERO W 2014 ROKU!
Tegoroczne Targi Techniki Motoryzacyjnej są jak zwykle okazją do zweryfikowania programu pod kątem jego atrakcyjności dla zwiedzających i wystawców oraz inspiracją do nowych działań i szukania jeszcze bardziej interesujących pomysłów. Choć następna edycja TTM przewidziana jest dopiero na rok 2014, już teraz startują prace, by była ona jeszcze bardziej owocna dla wszystkich, którzy wezmą w niej udział i przyczyniła się do jeszcze szybszego rozwoju branży motoryzacyjnej w Polsce.
Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Serwisów Naprawczych w Uniejowie zainaugurowano działalność nowego narzędzia, stworzonego przez sekcję blacharsko-lakierniczą …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …