We wrześniu Gdańsk był gospodarzem 8. edycji EuroSkills – Mistrzostw Europy Młodych Profesjonalistów. To największy europejski konkurs edukacyjny, związany z doskonaleniem umiejętności zawodowych. Odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy zagościł w Polsce.
Jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia, konkurs jest organizowany przez WorldSkills Europe wraz z 32 krajami członkowskimi. EuroSkills gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o szansę zostania najlepszym w Europie w wybranej przez siebie umiejętności.
Na imprezę przyjechało około 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, aby wziąć udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach. Spodziewano się około 100 000 gości i obserwatorów tego wydarzenia z całej Polski i zagranicy.
Zawodnicy reprezentujący swoich rówieśników z kraju byli wybierani do rywalizacji w EuroSkills po wzięciu udziału w krajowych konkursach organizowanych w krajach członkowskich WorldSkills Europe.
Podczas EuroSkills zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zbiorowo, wykonując konkretne zadania w swojej konkurencji.
Zawodnicy EuroSkills mieli za zadanie wykonać projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych w ciągu trzech dni. Projekty wymagały złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie studiów i szkoleń w miejscu pracy.
Zwycięzców ogłoszono w sobotni wieczór, 9 września, na Polsat Plus Arenie. Reprezentanci Polski wywalczyli 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale.
Jednym z zadań było malowanie samochodu. Wyznaczono sześć konkurencji: lakierowanie elementu z uszkodzoną powłoką, naprawa miejscowa spot repair, dobór właściwego odcienia lakieru, lakierowanie elementy z efektem lakieru matowego, polerowanie elementu, lakierowanie maski z elementem wymalowania linii w innym kolorze oraz lakierowaniem napisu Euroskills
Swoimi wrażeniami z imprezy podzielił się z naszą redakcją Adam Niedzwiedzki, Jak opisywał, na każdą z konkurencji wyznaczono ściśle określony czas. Do dyspozycji uczestników były 4 komory oraz specjalne stanowiska do przygotowywania materiałów lakierniczych.
Procesy opierały się na technologiach BASF i odbywały się z wykorzystaniem najlepszych ich produktów włącznie z technologią UV. Wszystkie polecenia wydawano w języku angielskim. Podobnie było z dokumentacją. Zawodnicy nie mogli korzystać z pomocy tłumacza, co było sporym utrudnieniem. Liczył się czas, dokładność maskowania od spodu maski lakierowanej, zużycie materiału , jakość powłoki itd.
Podczas konkursu zawodnik miał wyznaczoną strefę w której nikt nie miał prawa przebywać. Publiczność mogła przyglądać się z daleka poczynaniom zawodników. Jak zauważył Niedzwiedzki imprezę przygotowano z rozmachem, ale liczba młodych ludzi obserwujących działania rówieśników, nauczycieli, doradców zawodowych czy przyszłych pracodawców, mogła być zdecydowanie większa.
Portfolio AkzoNobel Car Refinishes Polska, którego jest Pan przedstawicielem, jest niezwykle bogate. Czy może Pan …
Axalta ogłosiła dziś przejęcie trzech dystrybutorów w Europie oraz włączenie ich do sieci Axalta Axcess. Axalta …
Jakie są największe wyzwania rynku lakierniczego? W jakim kierunku zmierza branża? Jakie zagrożenia dostrzegają specjaliści? …