Rozmowa z Włodzimierzem Paszyńskim, Zastępcą Prezydenta m.st.Warszawy
Panie Prezydencie, co siódmy zdolny do pracy mieszkaniec Warszawy nie ma potwierdzonych kwalifikacji zawodowych (Raport Urzędu Pracy m.st. Warszawy).
Jakie propozycje miałby Pan dla takich osób?
Z myślą o nich stworzyliśmy warszawski projekt potwierdzania kwalifikacji zawodowych (współfinansowany przez Unię Europejską). Na początek wybraliśmy pięć zawodów: mechanik, lakiernik, blacharz samochodowy oraz cukiernik i piekarz. Każdy mieszkaniec Warszawy, , który spełni wymagania stawiane w projekcie będzie mógł uzyskać certyfikat, potwierdzający kwalifikacje.
Kto może uczestniczyć w takim projekcie?
Projekt adresowany jest do mieszkańców Warszawy: nieuczącej się młodzieży w wieku 18 – 24 lata oraz osób w wieku 25-64 lat, pracujących w miniprzedsiębiorstwach i bezrobotnych. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie co najmniej szkoły podstawowej oraz posiadanie stosownych umiejętności. Na przykład jeśli ktoś potrafi naprawiać samochody, a nie uczęszczał do szkoły samochodowej i nie ma potwierdzonych formalnie kwalifikacji może dzięki uczestnictwu w projekcie Jak będzie wyglądać program szkoleń?
Do końca maja rekrutujemy uczestników. Trzeba spełnić wymogi formalne zawarte w regulaminie projektu dostępnego na stronie www.zawodowiec.um.warszawa.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej liczby chętnych zostanie utworzona lista rezerwowa. W trzecim tygodniu czerwca zbadamy jakich kompetencji brakuje uczestnikom i stworzymy taki program szkolenia, który pozwoli je opanować. Od drugiej połowy sierpnia, przez około cztery tygodnie, program ten będziemy realizować (w podziale na pięć zawodów). Po zakończeniu szkolenia wszystkim uczestnikom umożliwimy bezpłatne przystąpienie do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego.
Jakie korzyści będzie miał uczestnik z takiego projektu?
Uczestnik uzyska certyfikat potwierdzający jego umiejętności – dzięki temu wzrośnie jego atrakcyjność i konkurencyjność na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają pracowników z potwierdzającymi ich zawodowe umiejętności certyfikatami, bowiem mają w takim wypadku lepszą gwarancję dobrego, rzetelnego wywiązywania się z obowiązków.
Dziękuję za rozmowę uzyskać certyfikat – co niewątpliwie zwiększy szanse zatrudnienia
Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Serwisów Naprawczych w Uniejowie zainaugurowano działalność nowego narzędzia, stworzonego przez sekcję blacharsko-lakierniczą …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …