Ogólnopolska inauguracja 20. edycji Święta Drzewa odbyła się 10 października na terenie Służewskiego Dom Kultury w Warszawie. To jedno ze sztandarowych wydarzeń ekologicznego Klubu Gaja z Bielska Białej. Oprócz prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka wzięli w nim udział m.in.: Jurek Owsiak oraz aktorki: Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska i Dagmara Bąk. Była tam również reprezentacja nasze redakcji, ponieważ Klub Gaja od wielu lat współpracuje z firmą TROTON z Ząbrowa.
Święto Drzewa, to program Klub Gaja, który od dwóch dziesięcioleci krzewi ideę ochrony drzew, sadzenia nowych, a także podejmowania wielu działań dla środowiska i klimatu. Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tysięcy uczestników programu posadzono ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryto ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności – finalistów konkursu Drzewo Roku, zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy, zebrano ponad 5700 ton makulatury – to 96 900 uratowanych drzew przed wycinką.
Pierwsze obchody Święta Drzewa w Bielsku-Białej miały miejsce 10 października 2003 roku. Klub Gaja sadził już drzewa m.in. z wieloma znakomitościami świata kultury, a do programu przyłączyło się ponad 1000 szkół z całego kraju. Od tego czasu Święto Drzewa organizują m.in. przedszkola, szkoły, biblioteki, placówki kultury, samorządy i firmy. Do programu przyłączyły się m.in. zakłady karne, parafie i związki wyznaniowe. Co roku Klub Gaja nagradza organizatorów lokalnych inicjatyw Święta Drzewa za ilość posadzonych drzew, kreatywność i współpracę. Każdy może dołączyć do Święta Drzewa, posadzić drzewo czy krzew i dopisać je do licznika na www.swietodrzewa.pl
Zdjęcie: Od lewej Jacek Bożek ( Klub Gaja) oraz Jan Wołejszo Prezes Troton Sp. z o.o.
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, mówi: – Od dwudziestu lat wokół drzew tworzymy społeczność ludzi i instytucji, która wspiera działania Klubu Gaja i program Święto Drzewa. Jego wielowymiarowość daje uczestnikom możliwości znalezienia miejsca dla własnej aktywności. Sadzenie roślin, zbiórka makulatury, wykłady i konkursy, ochrona drzew przed wycinką, budowa schronień dla owadów i ptaków nie byłyby możliwe bez wsparcia i aktywności różnych wspólnot. To ludzie sprawili, że Święto Drzewa stało się radosnym przeżywaniem pracy dla przyrody i przyszłych pokoleń. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego, społecznego i ekologicznego dzieła.
W rozmowie z nami powiedział również: –Ludzie, firmy, instytucje lubią liczby, więc są one bardzo istotne, a milion zasadzonych drzew i krzewów działa na wyobraźnię. Ale najistotniejsze dla mnie jest budowanie kapitału społecznego wokół drzew i przyrody. Dzieje się to na wielu poziomach, począwszy od edukacyjnego. W wielu miastach Polski odbywają się lokalne Święta Drzewa z nazwą miasta w tytule konkursu, np. warszawskie, katowickie itd. To dla mnie bardzo istotne, że ta idea przyjęła się i toczy własnym torem, że ludzie podkreślają niezwykłą wartość drzew w swoich małych ojczyznach. Nadal też wspieramy ludzi w ochronie drzew, w walce o ich ocalBo nadal nadal wycina się wiele starych drzew: – Zbyt wiele – podkreśla Jacek Bożek. – Gdzie tylko możemy pomóc, pomagamy. Obejmujemy zagrożone drzewa patronatem. Piszę wtedy do urzędów miast i gmin, że Klub Gaja w ramach Święta Drzewa objął patronatem to drzewo. To konkretne, bardzo wymierne rzeczy. Rośnie świadomość wagi drzew. Ale ludzie zaczynają też zauważać, że jest mało miejsca do ich sadzenia. Ubywa miejsc do tzw. nasadzeń zastępczych, które nie są żadnym aktem dobrej woli, a obowiązkiem. Na szczęście rośnie świadomość, że drzewo zasadzone w miejsce wyciętego, to 50 lat czekania na to, żeby osiągnęło rozmiary i walory tego, które padło pod piłami tylko dlatego, bo np. ktoś wolał zabudować jego miejsce.
Ale Klub Gaja współpracuje też z biznesem, z firmami, które angażują się w ochronę środowiska. Jednym z partnerów jest właśnie TROTON. – Nasza współpraca z Trotonem przebiega na różnych poziomach – tłumaczy Jacek Bożek. – Nie tylko przy Święcie Drzewa, ale i na przykład w ramach programu Zaadoptuj rzekę. Bo TROTON jest – co bardzo istotne – naturalnym, lokalnym liderem. Nie tylko daje pracę ludziom z lokalnej społeczności. Ma też wpływ na lokalną rzeczywistość – pomaga potrzebującym, wspiera młodych ludzi itd. Angażuje się też bardzo mocno w ochronę środowiska. I tworzy w ten sposób doskonałe wzorce. I zmienia świadomość, a na tym tak bardzo nam przecież zależy.
Autor: Iwona Kalinowska Zdjęcia: Karol Skiba , Klub Gaja
Firma TROTON po raz 21. z rzędu została wyróżniona prestiżowym tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To …
Targi SEMA 2024, które odbyły się w dniach 5–8 listopada w Las Vegas, po raz …
Zakończyła się 27. edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. Podczas Wielkiej Gali Finałowej 29 listopada br. …