Spontaniczna i samoczynna naprawa
Niezwykły materiał należy do poliuretanów, a konkretnie polimocznikouretanów, i opracowany został przez badaczy z ośrodka CIDETEC w San Sebastian w Hiszpanii. Choć może się to wydawać nieprawdopodobnie, do odtworzenia zerwanych wiązań nie wymaga on ani światła, ani ciepła, ani żadnego związku chemicznego. Reakcja metatezy disulfidów aromatycznych, która jest podstawą procesu naprawy w tym materiale, zachodzi spontanicznie już w temperaturze pokojowej.
Namacalne dowody
Dowodem na to są wyniki przeprowadzonych badań. W pierwszym teście blok cylindryczny materiału przecięto na pół, a następnie ściśnięto, utrzymując obydwie połowy blisko siebie. Po dwóch godzinach polimer zdołał się niemal całkowicie zregenerować – blok znowu tworzył integralną całość, której nie dało się tak po prostu rozdzielić.
W drugim teście cięto materiał bardzo powoli cienkim drucikiem miedzianymi z przymocowanymi ciężarkami. Pod wpływem siły grawitacji drut wbijał się stopniowo w materiał. Zanim przeszedł przez cały blok, wiązania w części, która przecięta została najwcześniej, zdążyły się już odtworzyć.
Praktyczne zastosowania
To bardzo ważne odkrycie. Po raz pierwszy doniesiono o materiale, który potrafi się spontanicznie zregenerować. Ponieważ zaś polimery o zbliżonym składzie i właściwościach mechanicznych są już wykorzystywane w przemyśle, istnieje szansa, że ta technologiczna nowinka szybko trafi na rynek i znajdzie praktyczne zastosowania. Na pewno zostanie ciepło przyjęta w dziedzinie farb samochodowych, gdzie samonaprawiające się lakiery ceni się, nie noszą bowiem śladów zarysowań. Również w branży meblarskiej oraz sprzętów AGD tego typu powłoki staną się hitem – odeślą rysy do lamusa raz na zawsze.
Jeśli chodzi o kierunek przyszłych badań naukowców, zamierzają oni teraz tak zmodyfikować formułę polimeru, by uczynić go twardszym i bardziej wytrzymałym. W ten sposób sprostać będzie mógł wszystkim wyzwaniom przemysłu.
Źródło: european-coatings.com
Firmy 3M i Axalta ogłosiły dziś rozpoczęcie współpracy nad cyklem szkoleń dla samochodowej branży napraw lakierniczych. Będzie on składał się z 5 modułów – każdy będzie w praktyczny sposób pomagał zarówno lakiernikom, jak i serwisom poznawać najlepsze praktyki oraz …
Cromax® poszerza linię ChromaHybrid o nowy pigment ChromaHybrid WH1729 Magma Red, którego można używać zarówno z systemami lakierów bazowych Cromax Pro, jak i Chromax EZ+. Produkt jest już dostępny w sprzedaży. Stanowi on odpowiedź firmy na rosnącą popularność …
Konferencja ma na celu zgromadzenie ekspertów z różnych obszarów związanych z likwidacją szkód komunikacyjnych oraz zapewnienie im dostępu do najnowszych narzędzi i informacji. Uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat efektywnych metod pracy, …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …