Rozmowa z Włodzimierzem Paszyńskim, Zastępcą Prezydenta m.st.Warszawy
Panie Prezydencie, co siódmy zdolny do pracy mieszkaniec Warszawy nie ma potwierdzonych kwalifikacji zawodowych (Raport Urzędu Pracy m.st. Warszawy).
Jakie propozycje miałby Pan dla takich osób?
Z myślą o nich stworzyliśmy warszawski projekt potwierdzania kwalifikacji zawodowych (współfinansowany przez Unię Europejską). Na początek wybraliśmy pięć zawodów: mechanik, lakiernik, blacharz samochodowy oraz cukiernik i piekarz. Każdy mieszkaniec Warszawy, , który spełni wymagania stawiane w projekcie będzie mógł uzyskać certyfikat, potwierdzający kwalifikacje.
Kto może uczestniczyć w takim projekcie?
Projekt adresowany jest do mieszkańców Warszawy: nieuczącej się młodzieży w wieku 18 – 24 lata oraz osób w wieku 25-64 lat, pracujących w miniprzedsiębiorstwach i bezrobotnych. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie co najmniej szkoły podstawowej oraz posiadanie stosownych umiejętności. Na przykład jeśli ktoś potrafi naprawiać samochody, a nie uczęszczał do szkoły samochodowej i nie ma potwierdzonych formalnie kwalifikacji może dzięki uczestnictwu w projekcie Jak będzie wyglądać program szkoleń?
Do końca maja rekrutujemy uczestników. Trzeba spełnić wymogi formalne zawarte w regulaminie projektu dostępnego na stronie www.zawodowiec.um.warszawa.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku dużej liczby chętnych zostanie utworzona lista rezerwowa. W trzecim tygodniu czerwca zbadamy jakich kompetencji brakuje uczestnikom i stworzymy taki program szkolenia, który pozwoli je opanować. Od drugiej połowy sierpnia, przez około cztery tygodnie, program ten będziemy realizować (w podziale na pięć zawodów). Po zakończeniu szkolenia wszystkim uczestnikom umożliwimy bezpłatne przystąpienie do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego.
Jakie korzyści będzie miał uczestnik z takiego projektu?
Uczestnik uzyska certyfikat potwierdzający jego umiejętności – dzięki temu wzrośnie jego atrakcyjność i konkurencyjność na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają pracowników z potwierdzającymi ich zawodowe umiejętności certyfikatami, bowiem mają w takim wypadku lepszą gwarancję dobrego, rzetelnego wywiązywania się z obowiązków.
Dziękuję za rozmowę uzyskać certyfikat – co niewątpliwie zwiększy szanse zatrudnienia
Firmy 3M i Axalta ogłosiły dziś rozpoczęcie współpracy nad cyklem szkoleń dla samochodowej branży napraw lakierniczych. Będzie on składał się z 5 modułów – każdy będzie w praktyczny sposób pomagał zarówno lakiernikom, jak i serwisom poznawać najlepsze praktyki oraz …
Cromax® poszerza linię ChromaHybrid o nowy pigment ChromaHybrid WH1729 Magma Red, którego można używać zarówno z systemami lakierów bazowych Cromax Pro, jak i Chromax EZ+. Produkt jest już dostępny w sprzedaży. Stanowi on odpowiedź firmy na rosnącą popularność …
Konferencja ma na celu zgromadzenie ekspertów z różnych obszarów związanych z likwidacją szkód komunikacyjnych oraz zapewnienie im dostępu do najnowszych narzędzi i informacji. Uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat efektywnych metod pracy, …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …