W Polsce od kilku miesięcy działa nowe narzędzie do walki z przestępczością w branży ubezpieczeniowej. System FOTO to platforma oparta na sztucznej inteligencji, która wykrywa próby wyłudzeń w przypadku szkód komunikacyjnych. Nowe rozwiązanie już przynosi konkretne efekty.
Oprócz tysięcy wypadków i kolizji każdego roku mamy również szkody komunikacyjne, które kierowcy zgłaszają do różnych firm ubezpieczeniowych. Okazuje się jednak, że przypadki zgłaszania tych samych szkód dość często są powszechne i wynikają z działalności przestępców. Eksperci alarmują, że przestępczość ubezpieczeniowa to rynkowy problem, który powoduje coroczne straty liczone w dziesiątkach milionów złotych. Stąd odpowiedź branży ubezpieczeniowej – System FOTO, który uruchomiono we współpracy Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz firmy ControlExpert.
Jak działa System FOTO? Rozpoznaje i porównuje zdjęcia
Tylko w 2023 roku zakłady ubezpieczeń wykryły niemal 40 tysięcy przypadków wyłudzeń odszkodowań. Z końcem 2024 roku uruchomione został nowoczesny projekt FOTO, który ma zapobiegać tego typu wyłudzeniom. Narzędzie to wykorzystuje algorytmy rozpoznawania obrazu, by porównywać zdjęcia uszkodzonych pojazdów zgłaszanych do różnych ubezpieczycieli.
Firmy ubezpieczeniowe mogą śledzić wykorzystanie konkretnego uszkodzonego elementu (np. zderzaka, drzwi, reflektora, pokrywy silnika, czy błotnik) w kolejnych szkodach, także w innym samochodzie zgłaszanym do tego samego i do innych ubezpieczycieli.
Celem jest oczywiście wykrycie przypadków, w których ten sam lub powiększony zakres szkód zgłaszany jest kilkukrotnie.
– Każdy z tych przypadków jest analizowany i oceniany przez człowieka. Skuteczność narzędzia wynika przede wszystkim z faktu, iż technologia pozwala w krótkim czasie i z zastosowaniem zaawansowanych i wysoce wydajnych rozwiązań informatycznych obsłużyć dużą liczbę danych, co byłoby niemożliwe w przypadku obsługi manualnej – przekazuje nam Patrycja Dudek z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Platforma FOTO opiera się na jednej z największych baz zdjęć uszkodzeń pojazdów w Unii Europejskiej. Obecnie obejmuje ponad 60 milionów plików graficznych, a docelowo ma ich być nawet 100 milionów. Dane te pochodzą z blisko 2,5 miliona szkód komunikacyjnych.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszych efektów funkcjonowania systemu, mamy już tysiące wytypowanych przypadków pokazujących, że działa on prawidłowo i dysponuje ogromnym potencjałem. Nie jest tajemnicą, że algorytmy sztucznej inteligencji poprawiają swoją efektywność wraz z dostarczaniem kolejnych danych i właściwym procesem uczenia, nad czym obecnie pracujemy – przekazuje Radosław Bedyński, wiceprezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który kieruje pracami grupy projektowej FOTO.
Okazuje się, że System FOTO, do tej pory zidentyfikował około 3,5 tysiąca przypadków powtarzających się uszkodzeń w różnych pojazdach.
– Ten projekt to odpowiedź na przestępczość ubezpieczeniową. Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przeprowadzenia postępowania dotyczącego ustalenia stanu faktycznego zdarzenia losowego i zasadności zgłoszonych roszczeń. System FOTO znacznie przyspiesza ten proces i daje więcej możliwości. Ubezpieczyciele będą w stanie szybciej i sprawniej likwidować szkody – mówi z kolei Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Dzięki nowoczesnemu systemowi można sprawdzić, jaka była ingerencja w fotografie za pomocą obróbki programu do zdjęć.
– Wysoki poziom skuteczności rozpoznawania tożsamych lub powiększonych uszkodzeń w różnych szkodach komunikacyjnych zaowocował uruchomieniem dalszych etapów projektu i rynkowymi wdrożeniami u kolejnych ubezpieczycieli – poinformował nas Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
I dodaje: Dla przykładu, w jednej z kolejnych faz testów algorytmy sztucznej inteligencji poddały analizie ponad 300 tysięcy szkód zgłoszonych w wybranych dwóch latach dla trzech marek pojazdów (próbka o objętości ponad 8 TB danych). Już dzisiaj liczba analizowanych szkód i danych jest wielokrotnie większa.
Podobne narzędzia mogą być wykorzystane także w innych rodzajach ubezpieczeń, np. majątkowych.
Przedstawicielka Polskiej Izby Ubezpieczeń przypomina, że w przypadku potwierdzenia wyłudzenia odszkodowania lub próby wyłudzenia sprawcy grożą konsekwencje karne.
– W uzasadnionych przypadkach mogą być kierowane zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, za które grozi odpowiedzialność karna – dodaje Patrycja Dudek.
Autor: Waldemar Radziewicz Foto: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Axalta ogłasza wprowadzenie na rynek najnowszej generacji produktów ze swojego opatentowanego systemu Fast Cure Low …
Polska firma HERKULES Auto-Technika zawarła strategiczne partnerstwo z włoskim gigantem Spanesi S.p.A. Wspólnie opracują kompleksową …
19 Maj 2025: Firma AkzoNobel Vehicle Refinishes wyrusza w trasę z inicjatywą Productivity Drive 2025, …