Na świecie funkcjonuje wiele urządzeń do napraw powypadkowych pojazdów. Na przestrzeni lat powstało bardzo dużo firm produkujących oprzyrządowanie dla warsztatów prowadzących naprawy uszkodzonych w wyniku kolizji samochodów. Wiele z tych firm już dawno nie działa na rynku, a niektóre powstały niedawno. Są i takie, które są na rynku już prawie sto lat. Wszystkie spotykane do tej pory ramy naprawcze, te do samochodów osobowych i ciężarowych ma możliwość stosowania systemów pomiarowych. Są to urządzenia kontrolne mechaniczne, optyczne lub elektroniczne.
Urządzenie CAB-MAX hybrid jest pierwszym systemem, w którym połączono naprawę blacharską ze wspomaganiem elektronicznym. Ten nowatorski projekt powstał w 2024 roku i został wdrożony w polskiej firmie HERKULES AUTO-TECHNIKA.
Opis działania
Uradzenie podzielone jest na dwa współpracujące ze sobą segmenty:
-ramę naprawczą z mocowaniem do części przedniej kabiny,
-belkę z systemem mocowania części tylnej kabiny.
Tak zwane „pływające belki”, na których zamocowane są platformy do przykręcania adapterów, przygotowanych dla konkretnych modeli i marek kabin, wyposażone są w układ kontrolno-pomiarowy. System nadzoru położenia naprawianej strefy chassic od punktu referencyjnego wskazywany jest przez panel świetlny zamocowany w ramie. System w bardzo czytelny sposób sygnalizuje odległość od punktu referencyjnego, a odbywa się to w dwóch osiach (kartezjański układ odniesienia). Kolor czerwony oznacza dystans ponad 50 milimetrów od zadanej wartości, kolor pomarańczowy od 6 do 50 milimetrów, a zielony wskazuje strefę referencyjną.
Ten sposób umożliwia pracownikom prowadzącym proces ciągnięcia i pchania przy pomocy systemów hydrauliki siłowej na kontrole be konieczności zbliżania się do naprawianej kabiny, co pozwala na zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy. System kontrolny jest znacznym ułatwieniem dla osób prowadzących naprawy i zapewne zostanie bardzo doceniony przez warsztaty naprawcze.
Wraz ze wzrostem rozwoju motoryzacji, wzrasta zagrożenie dla środowiska naturalnego. A szczególnie jeżeli chodzi o ilość wyrzucanych, zużytych i uszkodzonych elementów z tworzyw sztucznych. Elementy metalowe są przerabiane powtórnie przez huty, ogumienie przez zakłady chemiczne, …
Jak dobrać spoter? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Z wyposażeniem dodatkowym czy bez? Warto przeanalizować urządzenia do napraw uszkodzonych poszyć zwane wyciągarkami lub pulerami, czy też spoterami. Przy okazji warto dodać, że spotter to …
Te słowa można bardzo często usłyszeć od właścicieli serwisów blacharsko-lakierniczych, blacharzy, a czasami i tzw. rzeczoznawców. O laikach nie wspomnę, ale ich zdanie w tej kwestii raczej nas nie interesuje. O czym mowa? Drzwi samochodu …
Zorganizowana w dniach 4-5 czerwca 2024 roku przez Katedrę Eksploatacji Maszyn i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i oraz Instytut Technologii Karoserii konferencja wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno wśród przedstawicieli …
Pomimo tego, że transport drogowy stanowi podstawę większości działań logistycznych dotyczących zarówno przewożenia towarów, jak i pasażerów, problematyka związana z naprawami ram pojazdów użytkowych jest bardzo słabo opisana w literaturze technicznej. Poszukując informacji w opracowaniach …
W przyszłym roku firma PHU Auto Piotra Jaworowskiego z Konstantynowa Łódzkiego, będzie świętować 30 – lecie istnienia. Jednak początki jego aktywności w branży sięgają jeszcze końca lat 80-tych. – Kiedyś sprzedawał ten kto miał, a …
. O tym, że amerykańska motoryzacja była z innej planety niż europejska, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę samochodami się interesują. O ile globalne modele światowych producentów samochodów wypchnęły z dróg krążowniki szos, to amerykańska …
– Wolę mieć cel i go realizować niż marzyć – mówi Sławomir Gołąb, właściciel Serwisu Blacharsko – Lakierniczego AACOLOR w Myślenicach. Firma powstała w 2020 roku. Widok Astona Martina, Maserati, Maclarena czy Porsche czekających tu …
Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …