Lakiernictwo to rodzinne przedsiębiorstwo z bogatymi tradycjami malowania na mokro, której historia sięga 1965 roku, kiedy to firma została założona przez Czesława i Mariannę Sierakowskich.
Firma specjalizuje się w lakiernictwie przemysłowym – świadczone usługi dotyczą kompleksowego procesu lakierowania elementów, części, podzespołów czy urządzeń przeznaczonych do różnego zastosowania (branża kolejowa, motoryzacyjna, przemysł). Firma dysponuje wysokiej jakości i wyposażeniem (profesjonalne kabiny, urządzenia do wysokowydajnego i specjalistycznego natrysku, itp.)
W zależności od potrzeb końcowego klienta są stosowane różnego typu procesy lakierowania (od pojedynczych warstw do skomplikowanych technologii).
W 2018 roku firma Sierakowski Czesław Lakiernictwo wzięła udział i ubiegała się o dofinansowanie w projekcie „Stworzenie infrastruktury badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwie Lakiernictwo Sierakowski Czesław” nr RPWP.01.02.00-30-0015/17 organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Szczegóły programu to:
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020
Działanie 1.2. Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski
Inwestycje w infrastrukturę, zdolności i wyposażenie w MŚP, związane bezpośrednio z działaniami badawczymi i innowacyjnymi
W ramach projektu w firmie stworzono niezbędną infrastrukturę oraz zakupiono specjalistyczną aparaturę badawczo naukową, w tym:
zakup oczyszczarki kabinowej do aluminium
zakup oczyszczarki kabinowej do stali
zakup myjki natryskowej
przyrząd do mierzenia chropowatości
przyrząd do badania stopnia odtłuszczania
komputer i specjalistyczne oprogramowanie
infrastruktura do prowadzenia prac (kontener, meble)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki realizacji prac B+R (badawczo rozwojowych), które zostały zrealizowane w firmie Sierakowski Czesław Lakiernictwo których celem było dobór optymalnej technologii przygotowania do procesu lakierowania i tym samym unowocześnienie oferowanych usług i wprowadzenie innowacji przemysłowej.
W procesie badawczym analizowano wpływ
środków do odtłuszczania powierzchni
środków do śrutowania powierzchni
parametrów procesu śrutowania
dla materiałów powszechnie stosowanych w przemyśle tj. aluminium oraz stal.
Opis procesu badawczego:
Do procesu badawczego przyjęto założenia przebadania próbek wykonanych ze stopu aluminium i stali.
Proces przygotowania próbek był wykonywany na:
śrutowanie alum. – Oczyszczarka KFC 225 S
lakierowanie stal – kabina lakiernicza SAIMA
Badania wykonywano z użyciem sprzętu badawczego:
B1 stopień odtłuszczenia – przyrząd do badania stopnia odtłuszczenia powierzchni (Goniometr przenośny MSA KRUSS) badanie stopnia odtłuszczenia wykonano wg oprogramowania dostępnego z poziomu przyrządu (kąt badania kropli) – Mean CA(m) [°].
B2 chropowatość – przyrząd do badania chropowatości: chropowatościomierz POWERSURF; badanie chropowatości wykonano dla parametru Ra który w większości klientów firmy jest oczekiwany na poziomie 3,2 – 12,5 Ra (ocena wg klas PN-EN ISO 1302:2004).
B3 przyczepność – przyrząd do badania przyczepności metodą siatki nacięć ALCOMETER 107 (przyrząd nacinający wieloostrzowy); badanie przyczepności wykonano wg: PN-EN ISO 2409:2013 – Farby i lakiery. Badanie metodą siatki nacięć (klasyfikacja wyników badania min. 0 – maks. 5 gdzie:
0 – brzegi nacięć są całkowicie gładkie; brak oderwań kwadratów siatki i nacięć
5 – każdy stopień złuszczenia, którego nie można sklasyfikować
Przebieg procesu:
Badaniom poddano próbki wykonane ze stali i aluminium Rodzaje zastosowanych środków odtłuszczających oraz ścierniwa, parametrów przedstawia tabela 1 oraz 2.
Tabela 1 – parametry procesu próbek wykonanych ze stal
Wyniki badań: Po każdej z wykonanych operacji wykonano badania parametrów charakterystycznych na danym etapie z zastosowaniem przedstawionego sprzętu badawczego. Kolejność wykonywanych operacji oraz badania wykonywane po każdej z nich przedstawia schemat:
Tabela 2 – parametry procesu próbek wykonanych z aluminium
Wnioski końcowe: Odpowiednie przygotowanie powierzchni w procesach lakierniczych jest istotnym determinantem w zapewnieniu trwałej i przyczepnej powłoki lakierniczej. Badania wykonane w firmie Sierakowski Czesław Lakiernictwo pokazują, iż przy zachowaniu reżimu technologicznego oraz zalecanych parametrów procesów technologicznych, badane próbki spełniają kryteria klienta jak i potrzeb samej firmy. W zależności od stosowanych kryteriów (ekologia, cena używanych materiałów, oszczędności energii) można dobierać optymalne i innowacyjne parametry realizowanej usługi lakierniczej przy założeniu, iż mieszczą się one również w wymaganiach narzucanych przez końcowego klienta.
Sierakowski Czesław Lakiernictwo
www.lakiernictwo-sierakowski.pl
mail: kontakt@lakiernictwo-sierakowski.
Wykończenie karoserii samochodowej lakierem bezbarwnym upowszechniło się w motoryzacji pod koniec ubiegłego wieku. Zastosowanie tej …
Cromax ponownie dowodzi innowacyjności za sprawą pigmentu ChromaHybrid do lakierów bazowych Cromax® Pro Basecoat. To …
Z ogromnym entuzjazmem ogłoszono zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Lakierników. Wydarzenie, które …