• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

SZACH-MAT

Fantazja ludzka nie zna granic. Naszą pracownię często odwiedzają ludzie z nietypowymi oczekiwaniami. Posiadanie dobrego samochodu już nie wystarcza, szukają czegoś więcej. Najlepiej pracy, której nie wykonała maszyna, coś wyjątkowego, wykonanego ręcznie. Nasze zadanie  polegało na zaprojektowaniu grafiki przeznaczonej dla kobiety-kierowcy i naniesionej na karoserię BMW X1. Jak to połączyć? Postanowiliśmy „położyć” na masce samochodu zwiewną chustę,

Draperia_2015

która miała sprawiać wrażenie, że za chwilę zsunie się z samochodu. Chusta miała wzór szachownicy. To motyw znany z branży motoryzacyjnej. W celu przygotowania odpowiednich szablonów i ustalenia rozmiaru szachownicy, wykonaliśmy papierową makietę w skali 1:1.

Draperia_2015

Makieta została ukształtowana bezpośrednio na samochodzie. Szkaliśmy najlepszego ułożenia fałdek, naturalnego udrapowania. Jeden z narożników celowo zsuwał się z maski na nadkole, sprawiając wrażenie, jakby chusta miała za chwilę upaść na ulicę. Wykonano serię zdjęć i na ich podstawie powstał rysunek wektorowy w komputerze. Szablon od samego początku uwzględniał pofałdowane linie i już na tym, „płaskim” etapie widoczny był przestrzenny efekt. Szablon został wycięty z folii szablonowej i przeniesiony za pomocą papieru transferowego na uprzednio zmatowioną i odtłuszczoną karoserię.

Draperia_2015

Rozpoczęły się prace malarskie. Obszar wyłączony z grafiki został zakryty papierem maskującym.

Draperia_2015

Czarne pola szachownicy stanowiły oryginalny kolor karoserii. Dlatego praca była malowana głównie bielą. Najpierw, po demontażu odpowiednich prostokątów, zostały pomalowane lakierem bazowym pola szachownicy.

Draperia_2015

Po wyschnięciu białej bazy zdemontowano folię z czarnych kratek. Powoli zaczęła się wyłaniać pofałdowana tkanina. Teraz, z wolnej ręki, należało zaakcentować bielą najbardziej wypukłe miejsca. Natomiast czernią, delikatnie wycieniować boki fałd, uzyskać iluzję światła i cienia.

Draperia_2015

Na tym etapie należy bardzo uważać, aby nie przyciemnić obrazu. Lepiej stosować zasadę, że dodać farby można w każdej chwili, ale odjąć już nie. Klient zażyczył sobie dodatkowo, aby na chuście wkomponować datę, inicjały, logo BMW X1 oraz… logo swojej firmy. Powstał pomysł, aby wszelkie napisy ukryć w kodzie kreskowym, logo wtopić niejako w szachownicę chusty, a logo firmowe będzie naniesione na „wszywkę” producenta. W ten sposób udało się rozmieścić wiele informacji, nie naruszając głównej koncepcji.

Otaczający papier maskujący i folia szablonowa zostały zdemontowane.

Draperia_2015

Kolejnym krokiem było uzyskanie efektu, że chusta „leży”, a miejscami wręcz unosi się nad karoserią. W tym celu należało na karoserii namalować lekki cień od chusty. Ale jak namalować cień na czarnej karoserii? Należało lekko rozjaśnić tło w miejscu, gdzie chusta z nim sąsiaduje. W tym celu cały obszar wykonanej dotąd grafiki należało zamaskować.

Draperia_2015

Najpierw, delikatnie przecieniowano białą bazą obszar wzdłuż krawędzi i następnie czernią został pomalowany cień. Ten etap należy wykonywać ostrożnie, aby nie przesadzić z efektem światła i cienia. Teraz wystarczyło zdjąć maskowanie i dopracować szczegóły kompozycji. Następnie, po delikatnym usunięciu odkurzu malarskiego i przeglądu krawędzi maskowanych miejsc, nałożono dwie warstwy lakieru bezbarwnego. Polerowanie całej powierzchni jeszcze bardziej uprzestrzennilo grafikę, a kolory stały się bardziej soczyste.

Draperia_2015

Dodatkowo, na klapie bagażnika, motyw został powtórzony w postaci wystającego narożnika tkaniny. Na zdjęciu jest pokazany etap przed lakierem bezbarwnym.

Draperia_2015

Pojazd, po ukończeniu pracy graficznej, robił duże wrażenie w ruchu miejskim.

Marzena i Andrzej Karpińscy

Zobacz również
  • Opowieść o Dywizjonie 303 na bardzo dobrym motocyklu

    Szymon Orzeszko, który od dwudziestu lat maluje aerografem po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą, tym razem opowiada jak malował motocykl, którego głównym tematem przewodnim była osoba generała Witolda Urbanowicza dowódcy dywizjonu 303 …

    Opowieść o Dywizjonie 303 na bardzo dobrym motocyklu
  • Powietrzem rysowane

    Na platformach społecznościowych, wystawach czy prezentując prace występuje pod nazwą Patisson Art. Pierwsza część tego miana kojarzy się bardziej z warzywami i trudno się domyślić, że chodzi o tworzenie indywidualnych wizji motocykli, samochodów czy kasków. …

    Powietrzem rysowane
  • Jak to robią w Japonii, czyli Yokohama Hot Rod Custom Show

    Patrycjusz Gaj, jeden z liderów lakiernictwa customowego w Polsce, podzielił się z Czytelnikami Lakiernika swoimi wrażeniami z Japonii, gdzie odbywa się Yokohama Hot Rod Custom Show. Japonia i jej motoryzacja, to bardzo ciekawy temat, nie …

    Jak to robią w Japonii, czyli Yokohama Hot Rod Custom Show
  • Warsztaty z aerografii zawędrowały do szkoły

    Szymon Orzeszko z Nysy, właściciel Orzech Custom Painting po raz kolejny dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie lubi mówić o sobie „artysta”: – Staram się być dłońmi kogoś, kto sam nie potrafi …

    Warsztaty z aerografii zawędrowały do szkoły
  • Pełnia życia z kolorami

    W Wodzisławiu Śląskim jest firma Lepian Custom Painting: sklep z lakierami, artykułami około lakierniczymi, narzędziami oraz mieszalnia lakierów. W Polsce to miejsce bardziej jednak jest znane ze sprzedaży lakierów Custom oraz sztuki lakierowania motocykli. Z …

    Pełnia życia z kolorami

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x