• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Sieć naprawcza – czy to się opłaca?

Sieć naprawcza – czy to się opłaca?

Sieci naprawcze to temat, który budzi wiele emocji. Zwolennicy i przeciwnicy tej formy współpracy z ubezpieczycielami prześcigają się w argumentach za i przeciw. Temperatura dyskusji często jest tak gorąca, że niełatwo wychwycić te, które pozwalają na wyciągnięcie wniosków pozwalających na rzeczową ocenę sieci.
Pokusiliśmy się o zabranie kilku argumentów przemawiających za przystępowaniem do sieci naprawczych. I wcale nie zamierzamy koncentrować się na kierowalności napraw.
Prowizja, optymalizacja i samochody zastępcze
Standardy obowiązujące w sieciach naprawczych są znane od długiego czasu. Warsztat decydujący się na współpracę z ubezpieczycielem lub pośrednikiem musi zgodzić się na umowną stawkę wynagrodzenia za roboczogodzinę. Ale na tym wymagania się nie kończą. Często ubezpieczyciele wymagają także dodatkowej prowizji, stosowania części alternatywnych oraz bezpłatnych samochodów zastępczych. Wymagania te w oczywisty sposób wpływają na rentowność warsztatu blacharsko-lakierniczego. Czy warto się na nie godzić? Tak, ale pod pewnymi warunkami.
W grupie siła, czyli rabaty
Nie od dzisiaj wiadomo, że rabaty są znaczącym źródłem dochodów warsztatu blacharsko- lakierniczego. Dotyczy to zarówno części i materiału lakierniczego, jak również samochodów zastępczych.
Czy przystąpienie do sieci naprawczej może mieć pozytywny wpływ na koszty działalności? Oczywiście, że tak. Sieci naprawcze tworzą bowiem grupy zakupowe o dużym potencjale i dzięki temu są w stanie negocjować wyższe rabaty niż działające w pojedynkę warsztaty. Uczestnictwo w grupie zakupowej pozwala zatem warsztatom na osiągnięcie wyższej rentowności wszystkich napraw. Oszczędności, w zależności o skali działalności, mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Sieć naprawcza czy własny handlowiec
Utrzymanie pracowników kosztuje. I nic chodzi tu tylko i wyłącznie o wykwalifikowanych blacharzy i lakierników. Chodzi także o handlowców i pracowników obsługi klienta. W czasie, gdy wynagrodzenia rosną w galopującym tempie, a o wykwalifikowanych pracowników coraz trudniej, temat ten jest niezwykle aktualny. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że utrzymanie dobrych sprzedawców nie dość, że stanowi poważną pozycję kosztową to dodatkowo obciążone jest ryzykiem. W końcu pracownikom trzeba płacić nawet wtedy, gdy nie osiągają oczekiwanych celów sprzedażowych.
Jednym z rozwiązań pozwalających zarówno na ograniczanie kosztów jak i minimalizację ryzyka jest „zatrudnienie” sieci naprawczej i traktowanie pośrednika jako „pracownika działu sprzedaży”. Co ważne, pracownikowi takiemu wypłacana jest wyłącznie premia za sukces. W przypadku braku sprzedaży koszty są zerowe.
Omawiając koszty osobowe nie sposób nie wspomnieć o szkoleniach. Sieci naprawcze oferują programy szkoleniowe nie tylko dla blacharzy i lakierników. Często w ich ofercie znajdują się warsztaty pozwalające podnosić kompetencje w zakresie pozyskania i utrzymania klienta. Zakres i cena szkoleń sprawiają, że jest to atrakcyjna oferta dla warsztatów blacharsko- lakierniczych.

Niższe koszty marketingowe
Warsztat naprawczy jest firmą usługową działającą na konkurencyjnym rynku. W związku z tym, jak zdecydowana większość firm, ponoszą koszty reklamy. Dobrze przygotowane i prawidłowo prowadzone strony internetowe, profesjonalne profile w mediach społecznościowych oraz tradycyjne nośniki reklamowe to pozycje kosztowe. Profesjonalna obsługa wszystkich tych kanałów marketingowych również może być sporym obciążeniem.
Sieci naprawcze prowadzą własne programy marketingowe, dzięki którym możliwe jest ograniczenie tych kosztów ponoszonych przez warsztat. Usługi reklamowe są także włączane do programów zakupowych, co pozwala na dalsze obniżanie niezbędnych nakładów.
Przystąpienie do sieci naprawczej to decyzja wymagająca dogłębnej analizy. Aby podjąć najlepszą możliwą decyzję konieczne jest nie tylko określenie kondycji własnego biznesu, ale również badanie lokalnego rynku. Ważne jest również uwzględnienie wszystkich argumentów za i przeciw. Również tych mniej oczywistych jak poziom kosztów osobowych lub wydatki na marketing.

Łukasz Łobodziński (Innovation Group Poland)
(opracował: Bogusław Raatz)

Zobacz również
 • O czym warto pamiętać przed otwarciem własnego serwisu usług napraw pojazdów?

  Decyzja o rozpoczęciu działalności w sferze świadczenia usług napraw pojazdów to nie tylko budowa obiektu. Zanim serwis zacznie zarabiać na usługach w nim świadczonych musi być przeprowadzony wieloetapowy proces wymagający ogromnego nakładu pracy doświadczonych ekip …

  O czym warto pamiętać przed otwarciem własnego serwisu usług napraw pojazdów?
 • Sąd Najwyższy po stronie warsztatów przyjmujących cesje

  Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 maja 2019 roku, sygn. akt III CZP 68/18 wydanej w składzie siedmiu sędziów uznał prawo podmiotów skupujących wierzytelności o odszkodowanie za szkodę komunikacyjną do żądania pokrywania z OC …

  Sąd Najwyższy po stronie warsztatów przyjmujących cesje
 • Kontrole w firmie

  Działalność gospodarcza podlega regulacjom zawartym w wielu aktach prawnych – nad przestrzeganiem obowiązujących przepisów czuwa w naszym kraju wiele różnego rodzaju inspekcji i urzędów. Niektóre z nich mają odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania kontroli podmiotów gospodarczych. …

  Kontrole w firmie
 • Automatyzacja marketingu …nie trać czasu na to co może robić się samo

  Większość firm posiada własne strony internetowe. Internet jest w tej chwili jednym z najlepszych kanałów promocji produktów i usług. Mimo tego część z firm – głównie małych – nie prowadzi jednak aktywnych działań promocyjnych w …

  Automatyzacja marketingu …nie trać czasu na to co może robić się samo
 • „Zakaz cesji” wisi nad branżą warsztatową

  Na początku 2019 roku do Sejmu został skierowany senacki projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego (druk nr 3136). Projekt zawierał zapis wyłączający możliwość zbycia roszczeń pochodzących z …

  „Zakaz cesji” wisi nad branżą warsztatową

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie