• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Po prostu: kolor Przyszłość jest cyfrowa

Po prostu: kolor Przyszłość jest cyfrowa

Szybki wzrost liczby nowych kolorów, wariantów i rodzajów wykończeń powłok lakierowych sprawia, że sięganie po nowoczesne cyfrowe narzędzia kolorystyczne staje się koniecznością.
Tradycyjne metody dopasowywania kolorów nie nadążają za tempem zmian. Obecnie dokładne dopasowanie kolorów i szybki serwis to największe wymagania klientów.
Czy cyfrowa precyzja i szybkość są kluczem do sukcesu?
Producenci samochodów coraz częściej poszukują bardziej wyrafinowanych rozwiązań kolorystycznych celem zwiększenia atrakcyjności oferty sprzedawanych pojazdów. Wśród codziennych użytkowników liczba osób, które chcą zachować indywidualność ciągle rośnie i ten sektor klientów również jest dużym udziałem nowych pojazdów oferowanych przez producentów. Na rynku mamy coraz więcej tzw. Kolorów „candy”, trójwarstwowych, kolorów z ograniczonym poziomem połysku, a pigmenty perłowe i xyraliczne cieszą się coraz większym powodzeniem. Tego typu rozwiązania stanowią jeszcze większe wyzwanie w procesie doboru koloru towarzyszącemu naprawie lakierniczej.
Aby zapewnić właściwy dobór kolorystyczny i uzyskać najlepszy efekt niezbędne jest zastosowanie najnowszych rozwiązań dedykowanych dla takiego procesu.
Dzisiaj połączenie tradycyjnej dokumentacji kolorystycznej oraz ludzkiego oka okazuje się niewystarczające, aby właściwie przeprowadzić proces pozyskania koloru nawierzchniowego.
Jednym z najlepszych rozwiązań powszechnie stosowanych jest użycie spektrofotometru –Automatchic Vision, który pozwala nie tylko na szybki i precyzyjny pomiar koloru, ale dodatkowo na wykonanie kroku korekcyjnego, jeżeli pierwszy pomiar nie spełnia założonych oczekiwań. Automatchic Vision to kompaktowe urządzenie które nie wymaga specjalnych szkoleń, intuicyjne w obsłudze sprawia, że używanie go w codziennej pracy wydaje się naturalne. Co więcej, tego rodzaju cyfrowe rozwiązanie wymusza na pracownikach przestrzeganie pełnego procesu oceny koloru nie wydłużając jego czasu.

Bardzo często w warsztatach lakierniczych i centrach kolorystycznych pomijany jest krok związany z prawidłowym przygotowaniem próbki lakieru do pomiaru. Istniejącą powłokę lakierniczą należy bezwzględnie wypolerować w celu przywrócenia oryginalnego koloru i uzyskania odpowiedniego poziomu połysku, w innym wypadku pomiar wykonany spektrofotometrem będzie niepoprawny. Do tej pory w mieszalniach była stosowana praktyka aplikacji rozpuszczalnika organicznego na istniejącą powłokę w celu zapewnienia chwilowego wyższego poziomu połysku pozwalającego na ocenę koloru powłoki lakierniczej, biorąc pod uwagę fakt, iż tego typu substancje bardzo szybko odparowują, ocena koloru mogła być wykonana błędnie, zwłaszcza że na ocenę wpływa również otoczenie: kolory pomieszczenia, otaczających elementów i kolor światła.
Wykorzystując spektrofotometr tego typu ryzyka są praktycznie w 100% wykluczone. AMV w trakcie pomiaru zapewnia obojętne otoczenie pozwalające na wykonanie poprawnego pomiaru. Proces pomiaru koloru jest stabilny i powtarzalny. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomnień cechy AMV zauważamy, że dynamika pomiaru koloru jest znacznie wyższa i skuteczniejsza.

amv
Kolejnym istotnym elementem wyżej wspomnianym jest postrzeganie kolorów. Przyjmując założenie, że środowisko oraz parametry natężenia i koloru światła w trakcie pomiaru są odpowiednio neutralne, niezbędna jest prawidłowa ocena koloru przez ludzkie oko. Patrząc na codzienne zmagania pracowników mieszalni można przyjąć założenie, że jest to jeden z ważniejszych elementów w procesie doboru koloru. Funkcjonowanie ludzkich zmysłów jest uzależnione od wielu czynników, na sposób postrzegania wpływa również zmęczenie lub warunki pracy. Automatchic Vision może wykonać nieograniczoną ilość pomiarów w ramach dostępności czasowych bez uszczerbku na jakości. Przy zastosowaniu rekomendowanych korków proces pomiaru koloru jest bardzo szybki i zapewnia oczekiwany efekt, niemniej jednak konieczne jest wykonanie następujących kroków, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego narzędzia.
Rekomendowane kroki pomiaru spektrofotometrem:
– wypolerowanie powierzchni; usunięcie rys i uzyskanie realnego poziomu połysku
– skalibrowanie urządzenia w zależności potrzeb
– dokonanie pomiaru zgodnie ze wskazaniami spektrofotmetru
– przesłanie pomiaru – odczytanie rekomendowanej formuły kolorystycznej

 

Dowiedz się więcej na: www.colorvation.com

amv-1

 

Zobacz również
  • Cieniowanie – czy to trudny proces?

      Zanim przejdziemy do oceny trudności procesu cieniowania – parę słów wstępu. Z koniecznością cieniowania najczęściej spotykamy się w sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia lakierowanych elementów poszycia zewnętrznego (np. zderzaków, błotników przednich, drzwi przednich, drzwi …

    Cieniowanie – czy to trudny proces?
  • Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach

    Z uwagi na obchodzony w  dniu 22 kwietnia 2024 r. Dzień Ziemi pozwoliłam sobie na prawną analizę tematu, który choć z nazwy sugeruje inicjatywę proekologiczną, to w rzeczywistości stał się kolejnym argumentem ubezpieczycieli do pomniejszania …

    Obniżenie wynagrodzenia serwisu poprzez korektę odszkodowania o wartość zdemontowanych części czyli ile „ekologii” jest w Green Partsach
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych
  • Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

    Wśród samochodów zasługujących na miano kultowych jedno z ważniejszych miejsc zajmuje brytyjski Mini. Zaprojektowany w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku produkowany był do końca stulecia. Dziś ten ceniony przez kolekcjonerów klasyk w Wielkiej Brytanii …

    Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x