• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Pomiary karoserii cz.1

Pomiary karoserii cz.1

Podstawowym warunkiem dokonania prawidłowej naprawy karoserii samochodu powypadkowego jest zastosowanie ramy naprawczej oraz urządzenia do pomiaru karoserii wraz z bazą danych wzorcowych. Próby przywrócenia właściwej geometrii powypadkowej płycie podłogowej bez szybkiego oraz pewnego zdiagnozowania uszkodzeń, ich zakresu oraz kierunków są zwykle albo nieudane, albo nieopłacalne.

 

Pomiary to podstawa

Niepodważalną zasadą jest, że aby dobrze wykonać naprawę, trzeba zmierzyć płytę podłogową przed naprawą, w trakcie oraz po jej zakończeniu. Metody mogą być różne. Można co prawda mierzyć tzw. „miarką” lecz jeżeli naprawa ma być wykonana poprawnie to dokonanie pomiaru trójwymiarowego tą metodą (np. przy uszkodzeniach górnych punktów mocowania Mc Pherson’a) jest albo niemożliwe albo pochłonie bardzo wiele czasu, stawiając pod znakiem zapytania zarówno dokładność jak i opłacalność całego przedsięwzięcia.

Mechanician with insurance adjuster checking on auto repair

 

Fot. Metoda pomiaru wybierana jest w zależności od wymagań technicznych mierzonego elementu. Bywa, że wystarczy miara zwijana, a niekiedy konieczne jest stosowanie urządzeń 3D. (Shutterstock)

 

 

 

 

Wszyscy obecni użytkownicy ram oraz systemów pomiaru karoserii przyznają, że od chwili gdy zaczęli stosować te urządzenia w swoich warsztatach to odmieniło ich pracę i nie wyobrażają sobie powrotu do starych metod. Prawidłowa technologia napraw powypadkowych to naprawa z wykorzystaniem następującego wyposażenia:

 

1.Urządzeń pomiarowych.

2.Urządzeń naprawczych.

 

Kolejność zaprezentowana powyżej nie jest pomyłką. Metody usuwania uszkodzeń powypadkowych mogą być różne w zależności od wyposażenia warsztatu blacharskiego, możliwości ekonomicznych, a nawet umiejętności czy też przyzwyczajeń blacharza. Nie ma jednak sensu naprawa uszkodzeń bez dokładnej wiedzy o ich zakresie oraz bez możliwości sprawdzenia efektów przeprowadzonych czynności przed wykonaniem zabezpieczeń antykorozyjnych i powłok lakierniczych.

 

Dlaczego pomiary są ważne

Skuteczna i opłacalna naprawa powypadkowa, przeprowadzona pod kontrolą pomiaru trójwymiarowego wsparta porównaniem położenia punktów bazowych z danymi porównawczymi pozwala uniknąć dodatkowych operacji i poprawek. Naprawa w oparciu o pomiary daje bardzo duże szanse wyeliminowania błędów kształtu naprawianego nadwozia, co jest szczególnie ważne w trefach mocowaniach elementów zawieszenia kół. Najtrudniejsze do naprawy powypadkowej jest nadwozie samonośne, gdzie bez technologii pomiaru trójwymiarowego niemożliwe jest stwierdzenie nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na geometrię układu jezdnego albo dopasowanie do innych elementów karoserii. W naprawie samochodu, podobnie jak w leczeniu, najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Bez tego trudno dobrać odpowiednie czynności i technologie naprawcze.

Systemy pomiarowe

Wybór rodzaju i typu systemu pomiaru karoserii uzależniony jest zwykle od typu urządzenia naprawczego jak i możliwości serwisu. Optymalne jest zawsze zastosowanie urządzeń trójwymiarowych przy wsparciu bazy danych według której można porównać zmierzone wartości.

img_1604

 

 

Fot. Niektóre systemy pomiarowe mogą być stosowane bez konieczności mocowania pojazdu na ramie naprawczej. (Spanesi)

 

 

 

Dlaczego bazy danych porównawczych, a nie fabrycznych? Bo nie zawsze dane znajdujące się w oferowanych bazach danych są danymi fabrycznymi autoryzowanymi przez producentów samochodów. Raczej warto założyć, ze są to dane zbierane przez twórców bazy. Warto rozważyć korzystanie z danych zawartych w instrukcjach napraw poszczególnych modeli pojazdów opracowanych przez producentów. Da to gwarancję autentyczności wymiarów.

karta-art-karoseriaq-8

 

 

Fot. Karta pomiarowa powinna zawierać co najmniej punkty charakterystyczne płyty podłogowej wraz z mocowaniem Mc Phersona. (BR)

 

Niezależnie od rodzaju bazy danych pomiary można wykonywać stosując zasadę symetrii określonych punków charakterystycznych. Diagnostyka taka wymaga jednak zachowania daleko idącej ostrożności i najlepiej sprawdza się kontro „wielowarstwowa” czyli połączenie wymiennie kilku metod. Tak na prawdę każdy sposób pomiaru pozwalający na określenie położenia punktów karoserii jest lepszy niż nie wykonywanie pomiarów w ogóle.

 

 

Bogusław Raatz

 

Zobacz również
 • STAL, ALUMINIUM, MATERIAŁY HYBRYDOWE

  Karoseria samonośna to najdroższy element samochodu. Pełni rolę estetyczną, ochrony dla pasażerów oraz decyduje o sztywności pojazdu, a w dodatku musi być na tyle precyzyjnie wykonana aby zamocowane do niej elementy zawieszenia pozwalały na uzyskanie …

  STAL, ALUMINIUM, MATERIAŁY HYBRYDOWE
 • Niebezpieczne ciężarówki

    Wypadki z udziałem pojazdów użytkowych a zwłaszcza ciągników siodłowych z naczepami lub cysternami to niestety codzienność w ruchu drogowym. Najbardziej niebezpieczne są wszelkie zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów o dużej masie przy znacznym natężeniu …

  Niebezpieczne ciężarówki
 • Jak bez pozwolenia na broń

  Wyobraźmy sobie obywatela, który nie musi posiadać pozwolenia na posiadanie i używanie broni palnej… Może w każdej chwili ją zakupić, pożyczyć, wykonać samodzielnie i nie tłumacząc się nikomu dysponować nią według własnego uznania. Abstrakcja? Może …

  Jak bez pozwolenia na broń
 • Proces naprawy uszkodzonego elementu ściany bocznej karoserii

  Zwykle omawiana są nowoczesne technologie naprawcze lub łączenia i rozłączania jako osobne procesy składające się na naprawę karoserii jako całkowitego procesu likwidacji szkody. Warto zatem przedstawić naprawę w ujęciu całościowym. Mowa tutaj o naprawie elementów …

  Proces naprawy uszkodzonego elementu ściany bocznej karoserii
 • Aluminium w karoserii

  Pierwiastek oznaczany symbolem Al zwany kiedyś również glinem, którego nazwa pochodzi bezpośrednio z języka łacińskiego jest najczęściej występującym metalem na Ziemi i stanowi on aż 8% wszystkich pierwiastków występujących na naszej planecie. Aluminium produkowane jest …

  Aluminium w karoserii

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie