• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Czy pistolet lakierniczy powinien być jedynym narzędziem w warsztacie lakierniczym?

Czy pistolet lakierniczy powinien być jedynym narzędziem w warsztacie lakierniczym?

Aplikacja podkładu za pomocą wałka

Rynek napraw lakierniczych obfituje w szereg nowych produktów które pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Co jakiś czas ukazują się w mediach branżowych informacje o nowym lakierze bezbarwnym, podkładzie czy też szpachlówce. W przypadku lakierów jednowarstwowych lub bazowych rynek rozwija się troszkę wolniej ale jednak cały czas idzie do przodu.  Taka sytuacja pozwala na swobodny wybór produktu w zależności do warunków pracy, preferencji pracownika lakierni czy też rodzaju wykonywanej naprawy lub klasy naprawianego pojazdu.
Zdecydowanie mniej dzieje się w przestrzeni dotyczącej zastosowania i wykorzystania produktów – patrząc z perspektywy czasu –  system naprawy jako system nie zmienia się. Nowo wprowadzane produkty pozwalają na skrócenie czasów schnięcia czy odparowania, łatwiejszą aplikacje i rozlewność czy zapewnienie wyższego poziomu połysku.

Z drugiej strony wszytko co nie jest aplikowane za pomocą pistoletu lakierniczego nie jest traktowane jako produkt profesjonalny, czy tak jest wszędzie?
Wielu doświadczonych lakierników miało okazję pracować również UK, a ilu z nas zna i wprowadza do życia bądź co bądź nie najnowsze rozwiązania jednak w pełni użyteczne i praktyczne w przypadku wielu napraw.

Czemu? Jak? Co zapewnia ?

Jedną z ciekawszych metod stosowanych na wyspach brytyjskich, która w Europie nie została wprowadzona na szerszą skalę to technika nakładania produktów wałkiem malarskim.

Tak , tak, to wcale nie żart, a jedynie praktyczne zastosowanie wałka malarskiego do aplikacji podkładów w procesie naprawy lakierniczej. Oczywiście technika nakładania jest zdecydowanie inna jak w przypadku malowania ścian ale jednocześnie zapewniająca inne podejście do napraw lakierniczych  niż w zachodniej Europie.

Skąd pomysł takiego rozwiązania?  Często w warsztacie lakierniczym pojawia się sytuacja, że wraz z potrzebą zapodłkłaowania pojazdu musimy zabezpieczyć pojazdy naprawiane w najbliższym sąsiedztwie, metod jest kilka, możemy je przestawić – jeżeli nie wymaga to zbyt wielkiego wysiłku, można je zamaskować  – wymaga dodatkowej pracy i dbałości  – w innym przypadku stracimy wiele czasu na usuwanie odkurzu lakierniczego. Oczywiście jest jeszcze aplikacja na niskim ciśnieniu, co nie daje jednak jakości. To jednak początek całej historii związanej z aplikacją podkładu który w istocie dotyczy każdej naprawy lakierniczej. Kolejno należy zamaskować podładowany samochód, po podładowaniu wymyć pistolet itd.

Aby ułatwić proces naprawy zwłaszcza w mniejszych lakierniach zaczęto stosować aplikacje podkładu wypełniającego z wykorzystaniem wałka malarskiego. W mniejszych lakierniach gdzie możliwości alokacji pojazdu z miejsce na miejsce są ograniczone lub czasami niemożliwe metoda okazała się na tyle  skuteczna ze zaczęto ją stosować z dużym powodzeniem w wielu średnich i małych lakierniach.

podklad-1

Jak nakładać podkład za pomocą wałka?

W pierwszej kolejności oczywiście niezbędne jest wymieszanie podkładu w odpowiednich proporcjach zalecanych przez producenta. W niektórych przypadkach niezbędne jest dodanie dodatkowo 5 do 10 procent rozcieńczalnika zapewniającego lepsza lepkość produktu. Stosujac niewielką ilość podkładu, nakładamy pierwszą cienką ale zamknięta warstwę na wszystkie przeszlifowane miejsca. Po czasie odparowania (nie należy ignorować, ponieważ przy nakładaniu wałkiem każda warstwa jest grubsza niż przy aplikacji pistoletem) należy nałożyć dwie kolejne warstwy które ograniczają się tylko do miejsc szpachlowanych. Ważne aby zakończenie kolejnej warstwy nigdy nie kończyło się w tym samym miejscu co warstwa poprzednia (utrudniony proces matowania). Miedzy warstwą druga i trzecia dbamy aby również zachować rekomendowany czas odparowania. Tak jak przy aplikacji pistoletami natryskowymi nie należy przyspieszać odparowania podkładu sprzężonym powietrzem natomiast można do suszenia stosować promienniki podczerwieni.

Korzyści wynikające z aplikacji wałkiem:

  • Brak odkurzy lakierniczego
  • Możliwość aplikacji podkładu w tym miejscu w którym pojazd jest przygotowywany bez uszczerbku dla sąsiednich pojazdów
  • Brak potrzeby oklejania i zabezpieczania pojazdu
  • Łatwa aplikacja bez potrzeby użycia pistoletu
  • Możliwość nakładanie mocno wypełniających podkładów
  • Brak potrzeby mycia pistoletu

 

 

 

Sławomir Bugajski,
Dyrektor ds. Technicznych Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

 

wan_670-filler-hb-41-grey_3l

 

 

wan_650-filler-hb-51-grey_3l

 

wan_640-filler-multi-grey_1l

Zapoznaj się z pełną gamą produktów Wanda na stronie www.wandarefinish.com.

 

Zobacz również
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych
  • Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

    Wśród samochodów zasługujących na miano kultowych jedno z ważniejszych miejsc zajmuje brytyjski Mini. Zaprojektowany w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku produkowany był do końca stulecia. Dziś ten ceniony przez kolekcjonerów klasyk w Wielkiej Brytanii …

    Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini
  • Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night

    Dynamiczny odcień przywołuje na myśl głębię wszechświata i iluminacje kosmosu.Tegoroczna odsłona zaznacza dekadę od wprowadzenia przez firmę Axalta pierwszego Samochodowego Koloru Roku.  Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, ogłosiła …

    Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night
  • Sądy coraz częściej w sporach o odszkodowania z AC stają po stronie serwisów naprawczych

    W wyrokach sądowych dotyczących szkód komunikacyjnych likwidowanych z polis Autocasco zauważa się zmianę tendencji orzeczniczych. Sędziowie orzekający w tych sprawach zdają się wreszcie dostrzegać, że niezależnie od rodzaju polisy (OC/AC wariant serwisowy) naprawa pojazdu przez …

    Sądy coraz częściej w sporach o odszkodowania z AC stają  po stronie serwisów naprawczych

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x