• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Niebezpieczne ciężarówki

Niebezpieczne ciężarówki

 

Wypadki z udziałem pojazdów użytkowych a zwłaszcza ciągników siodłowych z naczepami lub cysternami to niestety codzienność w ruchu drogowym. Najbardziej niebezpieczne są wszelkie zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów o dużej masie przy znacznym natężeniu ruchu drogowego oraz dużych prędkościach pojazdów.

Kolizje i wypadki

Znaczną część kolizji stanowią najechania bez hamowania na stojące w korku pojazdy. Inną okolicznością w której dochodzi do najechania jest uderzenie w pojazd stojący na poboczu. Wypadki, w których uczestniczą pojazdy użytkowe o dużej masie zdarzają się niestety codziennie ale do najstraszniejszych w skutkach należą te, w których pojazd ciężarowy nie wykonał w ogóle manewru hamowania. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne. Najczęściej jest to chwilowa dekoncentracja kierowcy lub przemęczenie. Niestety zdarza się, ze kierowca podczas jazdy korzysta z laptopa lub innych urządzeń multimedialnych lub spożywa posiłek… Należy w tym miejscu przypomnieć dwie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się pojazdów po drogach:

 • ciągłe obserwowanie drogi,

 • zachowanie bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami.

Nikt nie jest nieomylny, a dochodzi jeszcze zmęczenie i rutyna kierowcy dlatego też wymyślono systemy wspomagające kierowanie pojazdem. Przykładem może być system asystenta pasa ruchu. Posiadanie tego systemu w nowo sprzedawanych pojazdach jest obowiązkowe ale… używanie już nie. W przepisach UE nie ma niestety ani słowa o tym, że systemu nie można wyłączyć podczas jazdy. Częstym powodem wyłączenia systemu hamowania awaryjnego przez kierującego samochodem jest chęć wyciszenia denerwującego dźwięku ostrzegawczego. Zwykle wyłączenie jest zbyt łatwe i polega na wciśnięciu przełącznika na pulpicie pojazdu.

Przepisy UE

Wprowadzanie obowiązku posiadania AEBS w pojazdach użytkowych rozpoczęto w listopadzie 2015 roku. Przepis dotyczył pojazdów pierwszy raz dopuszczanych do ruchu o masie całkowitej powyżej 8 ton. Obowiązuje etap 1, w którym ustawodawca cel uniknięcia zderzenia z poruszającym się obiektem, a prędkość pojazdu podczas zbliżania się do obiektu nieruchomego musi być zmniejszona o co najmniej 10 km/h. W roku 2018 ma wejść etap 2 zwiększający wartość o jaką musi zwolnić pojazd do 20 km/h. Niektórzy producenci samochodów użytkowych nie czekają na nowe przepisy. Mercedes wprowadził już system Activ Brake Assist 3 spełniający wymagania wchodzące w życie w roku 2018. Nie tylko Mercedes wyprzeda terminy wprowadzenia kolejnych etapów. Swoje rozwiązania związane z automatycznymi, niezależnymi systemami hamowania awaryjnego wprowadziły już Renault i MAN. Rozwiązania techniczne oraz warunki stosowanych systemów pozwalają już obecnie na całkowite wyeliminowanie ewentualnego najechania na przeszkody stacjonarne. Systemy te skonstruowane są tak aby przekazywać sygnały informujące o przeszkodzie w formie wizualnej lub dźwiękowej. Spotyka się również oddziaływanie sygnału ostrzegawczego jako impulsu na system hamulcowy. Wszystkie systemy posiadają możliwość przerwania przez kierowcę fazy ostrzegawczej lub hamowania awaryjnego.

produktbild-aufbau-sad4000reflektorboden-weis

Poprawne działanie systemów

Nieodzownym warunkiem bezpieczeństwa jest poprawne działanie systemów. Poza błędami kierowców są i niezależne od nich przyczyny niezadziałania automatycznych systemów bezpieczeństwa. Często zdarza się, że niewłaściwie działający system powoduje nieuzasadnione wysyłanie sygnałów ostrzegawczych o niebezpieczeństwie. Co gorsza podważa to trwale zaufanie kierujących do stosowania automatycznych systemów. Może się też zdarzyć, że uporczywie pojawiają się sygnalizacje o awarii systemu ostrzegania lub hamowania. Przyczyną może być ich złe ustawienie i skalibrowanie. Dotyczy to zarówno systemów ART/ACC jak i AEBS.

img_20160217_125726

Kiedy kalibrować?

Jest kilka przypadków kiedy konieczne co najmniej sprawdzenie prawidłowego ustawienia elementów systemów bezpieczeństwa:

 1. Po wypadku lub kolizji.

 2. Po wymianie elementu mającego znaczenie na działanie systemu.

 3. Po znacznej zmianie wysokości zawieszenia pojazdu.

 4. Po regulacji zbieżności kół tylnych. Zmian geometrycznej osi jazdy.

 5. Kiedy system wskazuje przekroczenie tolerancji dopuszczalnej.

 6. Kiedy następuje zbyt gwałtowna zmiana trybu jazdy.

We wszystkich tych przypadkach konieczne jest konieczna kalibracja systemu. Polega ona głównie na zestrojeniu ustawienia czujników z ustawieniem geometrycznej osi jazdy stanowiącej dwusieczną kąta całkowitej zbieżności kół osi tylnej (niekierowanej). W przypadku kiedy wykonana była regulacja systemów konieczna jest jazda próbna sprawdzająca poprawność działania.

img_20160217_125627

Czym kalibrować?

Poza oprzyrządowaniem fabrycznym także tzw. „wielomarkowe” testery diagnostyczne niektórych producentów są w stanie spełnić wymagania do przeprowadzania procesu sprawdzania i kalibracji systemów bezpieczeństwa. Testery diagnostyczne BOSCH jak AVL, TEXA, WABCO-WURTH spełniają już częściowo lub w całości wymagania producentów pojazdów.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie serwisów samochodowych producenci systemów pomiarowych do geometrii układu jezdnego skonstruowali oprzyrządowanie przeznaczone do kontroli i kalibracji systemów wspomagania bezpieczeństwa. Najbardziej popularne to systemy HAWEKA, JOSAM (TRUCKCAM), KOCH i PRECYZJA-SERVICE. Systemy ACC dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. W przypadku systemów mechanicznych regulacji można dokonać stosując odbite promieniowanie laserowe a właściwe ustawienie sensorów uzyskuje się za pomocą klucza inbusowego, natomiast elektroniczne kalibrowane są przez wykorzystanie sygnału promieniowania radarowego, a ich kalibracja odbywa się z poziomu testera diagnostycznego.

Bogusław Raatz na podstawie art. z „KAROSERII”

Zobacz również
 • Aluminium w karoserii

  Pierwiastek oznaczany symbolem Al zwany kiedyś również glinem, którego nazwa pochodzi bezpośrednio z języka łacińskiego jest najczęściej występującym metalem na Ziemi i stanowi on aż 8% wszystkich pierwiastków występujących na naszej planecie. Aluminium produkowane jest …

  Aluminium w karoserii
 • Specyfika naprawy panelowej

  Jedną z metod naprawy, która może sprawić, że usługa będzie bardziej opłacalna jest naprawa panelowa. Nie zawsze naprawa elementu jest opłacalna. Również nie zawsze jest możliwa ze względu na oczekiwania klienta. Podczas wyboru metody naprawy …

  Specyfika naprawy panelowej
 • Warsztat blacharski – technologie i urządzenia

  W celu realizacji każdej naprawy karoserii niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej technologii i narzędzi oraz urządzeń. Właściwa technologia napraw powypadkowych to naprawa z wykorzystanie następującego wyposażenia:   urządzeń pomiarowych, urządzeń naprawczych.   Kolejność zaprezentowana powyżej nie …

  Warsztat blacharski – technologie i urządzenia
 • Nowa książka pt. BLACHARSTWO SAMOCHODOWE ukaże się jeszcze w tym roku!

  Pierwsza książka Bogusława Raatza poruszająca tematykę napraw karoserii została wydana w 2005 roku. W tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie zaszło wiele zmian dotyczących technologii i konstrukcji pojazdów, co w konsekwencji powoduje konieczność modernizacji technologii naprawczych. …

  Nowa książka pt. BLACHARSTWO SAMOCHODOWE ukaże się jeszcze w tym roku!
 • Lutospawanie w naprawach karoserii

  Od ponad dziesięciu lat coraz częściej można usłyszeć o nowych stopach stalowych i ich roli w zmniejszaniu masy karoserii samochodowej. Samo zmniejszenie masy nie jest wyłącznym celem konstruktorów. Jednocześnie poprawia się bezpieczeństwo bierne pasażerów oraz …

  Lutospawanie w naprawach karoserii

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się