• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Wanda: po prostu efektywnie

Wanda: po prostu efektywnie

Po pomyślnym debiucie i pozytywnym przyjęciu w Hiszpanii AkzoNobel Vehicle Refinishes wprowadza swoją markę Wanda do sześciu kolejnych regionów: Polski, Włoch, Rosji, Estonii, Litwy i Łotwy. Bazując na sukcesie produktów już wprowadzonych na rynku hiszpańskim, asortyment produktów Wanda będzie poszerzany we wszystkich kategoriach.

Uważana przez wielu klientów za bardzo dobry wybór marka Wanda oferuje kompaktowy, ale zarazem kompletny system przyjaznych dla użytkownika produktów lakierniczych w rozsądnej cenie. Szczycąca się ponad 80-letnim dziedzictwem i reputacją marka, powstała w Brazylii. Od momentu dołączenia do AkzoNobel w 1974 roku stanowi odnoszącą sukcesy markę globalną, charakteryzującą się lokalnym podejściem poprzez obiekty produkcyjne zlokalizowane możliwie jak najbliżej każdego rynku i spełnianie potrzeb klientów lokalnych. W przypadku wszystkich rynków w Europie nasza gama produktów Wanda ma status „Made in Europe”, ponieważ pochodzi z naszego zakładu produkcyjnego w Holandii.

W codziennej praktyce warsztatowej wiele razy rodzą się pytania i wątpliwości dotyczące wyboru technologii i techniki aplikacji lakieru nawierzchniowego podczas naprawy renowacyjnej. Marka Wanda wychodzi naprzeciw tym wątpliwościom, zapewniając produkty o doskonałej jakości krycia, nieodbiegające technologią od najwyższej jakości produktów dedykowanych dla segmentów premium. Łatwość doboru produktów z oferty marki Wanda i intuicyjność ich użycia zapewniają doskonały efekt, w krótkim czasie, wraz z oszczędnością kosztów i czasu naprawy.
Wiele procesów towarzyszących naprawie ma znaczący wpływ na wybór stosowanej technologii. Proces cieniowania – nieodzowny w 90% napraw lakierniczych, który niejednokrotnie jest sporym wyzwaniem, przy zastosowaniu produktów z oferty marki Wanda zapewnia doskonały efekt nawet przy uznawanych powszechnie za trudne jasno – srebrnych kolorach.
Czy proces cieniowania jest naprawdę niezbędny dla osiągnięcia efektywnej naprawy?

Zanim znajdziemy odpowiedź na to pytanie, niezbędne jest sprecyzowanie pojęcia „cieniowanie”. Celem procesu cieniowania jest uniknięcie różnicy kolorystycznej w trakcie aplikacji lakieru nawierzchniowego między elementem naprawianym a elementem znajdującym się w jego bezpośrednim sąsiedztwie (rys. 1). Jak tego dokonać?cieniowanie_rys1
Otóż w trakcie przygotowywania sąsiednich powierzchni naprawianych elementów, w końcowej fazie następuje przygotowanie elementów, które będą cieniowane. Aby przygotować element do cieniowania, niezbędne jest przeszlifowanie wierzchniej warstwy lakieru nawierzchniowego przy pomocy szarej włókniny. Kolejny etap to aplikacja lakieru bazowego. Pierwsze warstwy nakładane są na naprawiany element do całkowitego pokrycia powierzchni (A, rys.1). Następnie, redukując ciśnienie na wlocie powietrza (w niektórych przypadkach nie dotyczy pistoletów HVLP), zmniejszając ilość natryskiwanego lakieru bazowego oraz, zwiększając dystans między lakierowanym obiektem a pistoletem, ma miejsce nakładanie warstwy wykończeniowej (prószonej) – element „A” na rys.1. Warstwę wykończeniową nakłada się w celu ewentualnego zminimalizowania nierównomiernego ułożenia cząstek aluminium w lakierze bazowym.
W tym samym czasie ma miejsce cieniowanie, czyli, innymi słowy, nakładanie prószonych warstw na elementy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie, jednak tylko w tych częściach, które bezpośrednio przylegają do elementu naprawianego (B, rys. 1).

wan_wandabase-max_05l

 

W trakcie procesu cieniowania, dzięki wysokiej wydajności i sile krycia Wandabase MAX istnieje możliwość dodania do lakieru bazowego aż do 80% rozcieńczalnika. Dla ułatwienia procesu możemy również zastosować kompatybilną żywicę dostępną wraz z innymi pigmentami na mieszalniku. Produkt ten zapewnia idealne ułożenie ziarna, zachowując jednocześnie jednolitą strukturę lakieru bazowego.

Po zakończeniu aplikacji lakieru bazowego konieczne jest nałożenie lakieru bezbarwnego, a tym samym zakończenie procesu naprawy.

Lakiery bazowe z dodatkiem pigmentów metalicznych lub perłowych mogą zmieniać swój kolor, nasycenie, być ciemniejsze lub jaśniejsze, kiedy są oglądane pod różnymi kątami. Dobarwianie takich lakierów jest oczywiście możliwe, jednak wymaga sporego doświadczenia i jest czasochłonne. Niemniej jednak istnieje pewna grupa kolorów, która jest praktycznie niemożliwa do odtworzenia w 100%. Biorąc pod uwagę fakt zmiennych warunków pracy w poszczególnych warsztatach lakierniczych, różny poziom wyszkolenia personelu lakierni, zastosowanie nieustannie zmieniających się modeli pistoletów natryskowych i bazując na obecnie dostępnych na rynku systemach lakierniczych, praktycznie idealne dopasowanie takiego koloru z pominięciem operacji cieniowania wydaje się niemożliwe.

Dzięki zastosowaniu Wandabase MAX cieniowanie będzie mniej czasochłonne i zapewni doskonały efekt końcowy.

Dowiedz się więcej o marce Wanda na stronie www.wandarefinish.com

wan_wandabase-max_1l

Zobacz również
 • Lakiery bezbarwne – jakie są ich rodzaje i czego od nich oczekujemy

    W systemach lakierów dwu- lub wielowarstwowych zewnętrzną warstwą zamykającą całą naprawianą powłokę jest lakier bezbarwny. Głównym zadaniem dla lakieru bezbarwnego, obok walorów estetycznych, jest ochrona powłoki przed erozją z otoczenia, zadrapaniem bądź pochłanianiem oparów …

  Lakiery bezbarwne – jakie są ich rodzaje i czego od nich oczekujemy
 • Kabina lakiernicza z powietrzną pompą ciepła

  Krótkie wprowadzenia na temat pomp ciepła. Co to jest pompa ciepła? Spora część czytelników z pewnością zna już to pojęcie, ale dla pewności pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie. W bardzo mocnym uproszczeniu można odnieść się …

  Kabina lakiernicza z powietrzną pompą ciepła
 • Czy pistolet lakierniczy powinien być jedynym narzędziem w warsztacie lakierniczym?

  Aplikacja podkładu za pomocą wałka Rynek napraw lakierniczych obfituje w szereg nowych produktów które pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Co jakiś czas ukazują się w mediach branżowych informacje o nowym lakierze bezbarwnym, podkładzie …

  Czy pistolet lakierniczy powinien być jedynym narzędziem w warsztacie lakierniczym?
 • Kolejne badania powłok ochronnych RANGERS wykazały ich trwałość między 15 a 25 lat

  Poliuretanowa powłoka ochronna RANGERS została poddana kolejnym badaniom. Firma Troton Sp. z o.o. zdecydowała się na przeprowadzenie testów, by móc uzyskać informację jak ich produkt chroni przed korozją. W 2018 roku Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna wydała …

  Kolejne badania powłok ochronnych RANGERS wykazały ich trwałość między 15 a 25 lat
 • Primer pierwszy w kolejce

  Primer jest jednym z najbardziej kochanych i przerażających słów w motoryzacyjnym słowniku „Zrób to sam”. Może to przesada, ale mówienie o primerze wywołuje u niektórych wszelkiego rodzaju konwulsje, zdziwienie co to (jestem całkiem poważny), a …

  Primer pierwszy w kolejce

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie