• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • RSS
  • Mapa strony
Lakiernik

Kabiny – ogrzewanie, wentylacja

Kabiny – ogrzewanie, wentylacja

Naprawiając powłoki lakierowe, nanosimy na odtworzoną powierzchnię elementu czy bazy kolorowe i lakiery bezbarwne bądź lakiery kryjące. Aby zapewnić określoną jakość tej ostatecznej warstwy musimy zapewnić określone warunki jej nakładania oraz właściwego wysuszenia.

 

 

Zastanówmy się od czego jest zależne odpowiednie nanoszenie koloru na powierzchnię? Na pewno od czystości miejsca do pracy, również od właściwych parametrów otoczenia czyli temperatury powietrza, jego wilgotności i wielkości przepływu, na pewno od odpowiedniego narzędzia do nanoszenia czyli pistoletu lakierniczego oraz od doprowadzonego do niego właściwego powietrza o odpowiednim ciśnieniu, temperaturze i wystarczającej ilości, no i od doboru lepkości natrysku koloru i techniki nanoszenia.

Dobrze, są to parametry techniczne, nie zawsze możliwe do perfekcyjnego spełnienia, lecz przed rozpoczęciem lakierowania warto się nad nimi zastanowić. Największe zmiany jakościowe w efektach pracy następują po przeprowadzonych inwestycjach w warsztacie w jakość powietrza do lakierowania oraz w miejsce do lakierowania. Montaż osuszacza i odolejacza przed kabiną w sieci doprowadzającej powietrze do lakierowania daje krystaliczną czystość lakieru bezbarwnego i brak „rybich oczek” w jego powłoce. Kolejna zmiana, to wprowadzenie odpowiednich filtrów na wlocie i wylocie z pomieszczenia oraz agregatu dostarczającego i odbierającego powietrze. Najlepsze warunki uzyskamy, gdy do istniejącego pomieszczenia dostosujemy i agregat, i filtry, bądź w warsztacie zmontujemy odpowiednią kabinę do lakierowana.

… et d’une installation de dépollution des fumées.

… et d’une installation de dépollution des fumées.

Parametry jakie muszą spełniać takie pomieszczenia to prędkość przepływu powietrza z góry na dół 0,2-0.3 m/s oraz temperatura powietrza 20-25°C, Takie parametry pozwalają na właściwy proces odparowania rozcieńczalników z powierzchni lakierowanej. W zależności od powierzchni i wysokości pomieszczenia wydatek powietrza powinien wynosić 24-35 tys. m³/godzinę. Utrzymanie odpowiedniej temperatury podgrzewanego powietrza zapewni palnik o mocy 280-320 KW. Na rynku nadal oferowane są kabiny tylko z wentylatorem nadmuchowym i małej mocy palnikiem, jedyną ich zaletą jest niska cena. Wadą ich jest zmniejszanie przepływu powietrza w czasie wylakierowań przez zapychanie filtrów materiałem lakierniczym, a granicznym momentem pracy jest samootwieranie się drzwi wejściowych do kabiny, wymuszające natychmiastową wymianę filtrów z uwagi na wysokie nadciśnienie panujące w kabinie. Zazwyczaj stosowany jest palnik zasilany olejem opałowym, a dwubiegowy wymiennik o małej wydajności ogrzewa zasysane powietrze. Aby problem wysokiego nadciśnienia wyeliminować dołożono agregat wyciągowy i możliwość wyrównania ciśnień klapami regulacyjnymi. Wprowadzenie jako medium grzewcze gazu ziemnego CNG bądź gazu propan-butan LPG zdecydowanie poprawiło ochronę ekologiczną, lecz emisji dwutlenku węgla nie eliminuje. Dużym postępem w wykorzystaniu doprowadzonej energii było wprowadzenie, w miejsce wymienników ciepła, otwartych palników gazowych. Dodatkowe wprowadzenie elektroniki pozwoliło na zdecydowane obniżenie kosztów jednego cyklu lakierowania i właściwe wykorzystanie dostępności kabiny, czyli zwiększenia liczby cykli lakierowania na jedną zmianę. Koszt zakupu zwraca się szybko, pod warunkiem wykonywania dużej liczby napraw. Istnieją urządzenia, które podczas suszenia dodatkowo kierują gorące powietrze wzdłuż pojazdu, dzięki czemu można zapewnić właściwą temperaturę (tj. 60°C) równomiernie na dole i górze pojazdu. Należy pamiętać, że w procesie suszenia, przy przepływie powietrza z góry na dół, na dachu jest temperatura 60°C (lub powyżej), natomiast na progach co najmniej o 10°C mniej. Oznacza to, że lakier na progach jest jeszcze niecałkowicie utwardzony, podczas gdy na górnych partiach samochodu ten proces się zakończył.

fot11-2

Pomieszczenia w których pojazdy są przygotowywane do lakierowania zawsze będzie obecny pył. Niezbędne jest zatem zainstalowanie wentylacji dającej 4-8 wymian powietrza na godzinę oraz ogrzewania gwarantującego około 20°C w pomieszczeniu po to, aby następowało utwardzanie szpachlówek, podkładów oraz mas wypełniających. Dzięki temu dodatkowo nie następowało podrywanie pyłu z podłóg oraz innych sprzętów. Niekiedy powierzchnię przed kabiną pokrywa się specjalnym pyłochłonem po to, aby ograniczyć zasysanie pyłów do kabiny. Oczywiście trzeba pamiętać o otwieraniu drzwi do pomieszczenia gdzie odbywa się lakierowanie tylko wtedy, gdy nadmuch działa i nadciśnienie nie dopuszcza powietrza z pomieszczenia zewnętrznego do kabiny.

Autor: Mieczysław Sieczkowski, Mirosław Rutkowski

Zobacz również
  • Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach

    Wypadki samochodowe to nagła tragedia, która może skończyć się śmiercią lub poważnymi obrażeniami dla uczestników. Gdy pojazd zostaje zmiażdżony, staje się pułapką dla osób zakleszczonych w nim, a każda minuta od momentu zdarzenia może być …

    Karta ratująca życie. Kluczowe narzędzie dla ratowników na polskich drogach
  • Nowa polerka do zadań specjalnych

    Włoska firma Rupes, to znany producent narzędzi elektrycznych i akcesoriów, między innymi do auto detailingu. Szczególne miejsce wśród produktów tej marki zajmują polerki. Model iBrid Rupes BigFoot, przedstawiany jest jako prawdziwa rewolucja w świecie zastosowań …

    Nowa polerka do zadań specjalnych
  • Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini

    Wśród samochodów zasługujących na miano kultowych jedno z ważniejszych miejsc zajmuje brytyjski Mini. Zaprojektowany w drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku produkowany był do końca stulecia. Dziś ten ceniony przez kolekcjonerów klasyk w Wielkiej Brytanii …

    Brytyjski klasyk, polska robota czyli historia renowacji pewnego Mini
  • Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night

    Dynamiczny odcień przywołuje na myśl głębię wszechświata i iluminacje kosmosu.Tegoroczna odsłona zaznacza dekadę od wprowadzenia przez firmę Axalta pierwszego Samochodowego Koloru Roku.  Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, ogłosiła …

    Axalta ogłasza Samochodowy Kolor Roku 2024 – Starry Night
  • Sądy coraz częściej w sporach o odszkodowania z AC stają po stronie serwisów naprawczych

    W wyrokach sądowych dotyczących szkód komunikacyjnych likwidowanych z polis Autocasco zauważa się zmianę tendencji orzeczniczych. Sędziowie orzekający w tych sprawach zdają się wreszcie dostrzegać, że niezależnie od rodzaju polisy (OC/AC wariant serwisowy) naprawa pojazdu przez …

    Sądy coraz częściej w sporach o odszkodowania z AC stają  po stronie serwisów naprawczych

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się
x