• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

Automotive Training Center w Pruszkowie w nowej odsłonie

Automotive Training Center w Pruszkowie w nowej odsłonie

Automotive Training Center w Pruszkowie znów będzie szkoliło z profesjonalnych technik lakierniczych. Obiekt nie tylko został powiększony prawie dwukrotnie, lecz przede wszystkim stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych AkzoNobel w Europie.

 

Krótka historia obiektu

 

Budynek, w którym obecnie znajduje się Automotive Training Center (ATC), ma za sobą ponad 120 lat historii. Wybudowany w 1897 r. przez Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej służył jako modelarnia oraz lakiernia Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. W latach 1944-45 na jego terenie znajdował się obóz przejściowy Dulag 121. Po wojnie ZNTK wznowiły w nim działalność i funkcjonowały w Pruszkowie do 1997 r. Wówczas obiekt został wykupiony przez Millenium Logistic Park. Od 2009 r. jego część wynajmował AkzoNobel na potrzeby magazynu (zamkniętego w 2013 r.) i ATC – ośrodka szkoleniowego. Drugą połowę obiektu zajmowała firma kosmetyczna, na terenie której w lipcu 2018 r. wybuchł pożar. Płomienie zniszczyły znaczną powierzchnię budynku oraz konstrukcję dachu m.in. w części, w której odbywały się szkolenia praktyczne ATC. Po pożarze cały budynek zaadaptowany został na potrzeby ATC.

 

Dla mnie jako projektanta, było to spore wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna przyjemność. ATC przez wiele lat funkcjonowało jako zwykły budynek biurowy, podwieszane sufity, płyty gipsowe na ścianach. Pożar, mimo że był przerażający, pozwolił odkryć duszę tego budynku. Zależało mi na zachowaniu i podkreśleniu oryginalnych elementów jak cegła czy drewniane i stalowe elementy konstrukcyjne – mówi Katarzyna Jaśkiewicz, Technical Digital Training Specialist z AkzoNobel Automotive & Specialty Coatings BU. – Myślę, że udało się osiągnąć idealne połączenie dobrego designu i funkcjonalności, jaka powinna cechować ośrodek szkoleniowy, zarówno pod względem rozkładu wnętrz, jak i wyposażenia – dodaje.

 

 

Nowe Automotive Training Center

 

Odnowione ATC w Pruszkowie jest teraz jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych AkzoNobel w Europie. Na powierzchni 1200 m2 znajduje się 5 sal szkoleniowych (wcześniej były dwie), w których prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne dla klientów wszystkich marek AkzoNobel VR z Europy Centralnej. Szacuje się, że rocznie z warsztatów będzie mogło skorzystać nawet ponad 1000 osób.

 

Prowadzenie inwestycji tego rodzaju nie było moim pierwszym takim doświadczeniem w AkzoNobel. Nie da się jednak ukryć, że było jednym z największych wyzwań. Niewątpliwy wpływ na to miał fakt, że zupełnie inaczej przebiega proces adaptacji istniejącego budynku na potrzeby takiej działalności, a inaczej w przypadku konieczności odbudowy po pożarze. Dodatkowo, obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków – zauważa Sławomir Bugajski, Regional Technical Service Manager EMEA w AzkoNobel. – Patrząc z perspektywy zmian na rynku w branży motoryzacyjnej, zależało mi szczególnie, aby nasz nowy obiekt spełniał najnowsze standardy, ale też był dopasowany do istniejących i stale rozwijających się potrzeb rynku.

 

Ośrodek przede wszystkim zyskał całkowicie zrewolucjonizowaną część techniczną:

 • Trzy nowe kabiny lakiernicze.
 • Dwie zintegrowane kabiny USI Italia wyposażone w system kamer pozwalające na jeszcze sprawniejsze prowadzenie procesu szkoleniowego – ze szczególnym naciskiem na aplikacje najnowszych powłok lakierniczych (candy colors, wykończenia matowe / semi mat, lakiery specjalne).
 • Innowacyjna, jedna z niewielu w Europie i jedyna w Polsce, ruchoma kabina firmy STL, która pozwala na znaczne usprawnienie procesu naprawy. Idealna do małych napraw lakierniczych.
 • W pełni zintegrowane centralny odsys ułatwiający przeprowadzenie procesu przygotowania podłoża w ramach naprawy lakierniczej.
 • Nowoczesny Mixing Room będący dopełnieniem procesu digitalizacji w AkzoNobel, który ma na celu wprowadzenie jedynie cyfrowych rozwiązań do doboru koloru w procesie lakierniczym. Kolor dobierany jest indywidualnie za pomocą spektrofotometru Automatchic Vision, z gwarancją doskonałego dopasowania za każdym razem. Mixing Room wyposażony jest w specjalnie zaprojektowane stoły oraz kamery – wszystko po to, aby lepiej pokazywać cały proces. Prowadzący szkolenie może zaprezentować każdy najmniejszy element naprawy lakierniczej na ekranach zawieszonych w pomieszczeniu, które w zależności od potrzeb mają możliwość zmiany widoku: na urządzenie (Automatchic Vision), ekran komputera czy kabiny lakiernicze.

 

Widziałem w swoim życiu wiele centrów szkoleniowych. W samym AkzoNobel mamy ponad 30 w ramach Automotive. To w Pruszkowie jest wyposażone na poziomie światowym. Centrum jest przede wszystkim dla naszych klientów, którzy ciągle inspirują nas do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze naszego działania – podkreśla Heinz Piskay, Regional Commercial Director Europe AkzoNobel.

 

 

 

 

 

***

AkzoNobel to firma z pasją malowania. Od 1792 roku jesteśmy ekspertem w produkcji farb i lakierów, kreującym standardy w kolorze i ochronie powierzchni. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon – które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Firma z siedzibą główną w Holandii działa w ponad 150 krajach i zatrudnia około 35 000 pracowników, którzy z pasją dostarczają wysokiej jakości produkty i usługi, zgodnie z oczekiwaniem naszych klientów. Więcej informacji na stronie www.akzonobel.com/poland

 

Zobacz również
 • Axalta przekazuje 50 000 euro na przedmioty STEM i ochronę środowiska w regionie EMEA

  W 2019 roku pracownicy Axalta z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki zebrali 50 000 euro na rzecz pięciu organizacji z tego regionu.   Bazylea – Szwajcaria – 13 lutego 2020 r. – Axalta (NYSE: AXTA), wiodący …

  Axalta przekazuje 50 000 euro na przedmioty STEM i ochronę środowiska w regionie EMEA
 • Orange is the New Black

  Pomarańczowy ma moc dzielenia opinii – jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Jeśli aktualne trendy, jakie obserwujemy w modzie, akcesoriach i samochodach, uznać za wyznaczniki, to znaczy, że pomarańczowy szybko zyskuje przychylność coraz szerszego grona odbiorców.      …

  Orange is the New Black
 • Targi Techniki Motoryzacyjnej powracają – co czeka nas tym razem?

  Wydarzenie, którego organizatorem są Grupa MTP i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej powraca do kalendarza imprez organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na zwiedzających czeka bogata ekspozycja, która zaciekawi każdego miłośnika motoryzacji. Impreza odbędzie się w dniach …

  Targi Techniki Motoryzacyjnej powracają – co czeka nas tym razem?
 • Axalta w rankingu 50 najlepszych firm w zakresie ESG według gazety Investor’s Business Daily

    Firma stosuje bezpieczne i zrównoważone praktyki biznesowe oraz utrzymuje najwyższe standardy w zakresie ładu korporacyjnego     Filadelfia, USA, 11 grudzień 2019 r. – Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, została uznana przez …

  Axalta w rankingu 50 najlepszych firm w zakresie ESG według gazety Investor’s Business Daily
 • European Business Awards dla firmy TROTON

  European Business Awards to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów, w którym uczestniczą firmy z różnych sektorów gospodarki rywalizując w takich kategoriach jak np. innowacje, ochrona środowiska i społecznie odpowiedzialny biznes, ponadprzeciętny sukces rynkowy.   …

  European Business Awards dla firmy TROTON

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie