• Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • RSS
 • Mapa strony
Lakiernik

AkzoNobel i Rijksmuseum – kolejne etapy Operacji „Straż Nocna”

AkzoNobel i Rijksmuseum – kolejne etapy Operacji „Straż Nocna”

Innowacyjne badania naukowe nad kolorem, światłem i farbą stanowią kluczowy element kolejnego etapu współpracy AkzoNobel z Rijksmuseum w Amsterdamie w ramach współpracy w projekcie Operacja „Straż Nocna”.

 

Arcydzieło Rembrandta przechodzi największą i najbardziej innowacyjną konserwację w swojej historii, a obaj partnerzy łączą wiedzę i doświadczenie, aby odrestaurować to dzieło. AkzoNobel i Rijksmuseum wspólnie zidentyfikowali trzy kluczowe obszary, na których będą koncentrować się w kolejnych etapach współpracy.

 

Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z Rijksmuseum – mówi Klaas Kruithof, Dyrektor ds. Technologii w AkzoNobel. – Poprzez połączenie starego z nowym możemy myśleć inaczej, działać inaczej i wykorzystywać naszą innowacyjną wiedzę, aby wprowadzać konserwację obrazów na nowe tory możliwości.

 

Robert van Langh, Dyrektor ds. Konserwacji i Nauk w Rijksmuseum, dodaje – Od początku wiedzieliśmy, że współpraca z AkzoNobel przy Operacji „Straż Nocna” jest doskonałym pomysłem. Teraz zaczynamy zastanawiać się nad dalszymi możliwościami od strony naukowej, biorąc pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Mamy wspólne obszary, to kolor i żywotność farby, i jesteśmy przekonani, że rozwiązania nad którymi będziemy pracować, pomogą nadać Straży nocnej nową odsłonę.

W ramach partnerstwa naukowcy obu stron planują w ciągu najbliższych dwóch lat przeprowadzenie następujących prac:

 

 • Odtworzenie impastów Rembrandta, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób stworzył swoje unikalne receptury malarskie – dokładna receptura nadal pozostaje tajemnicą (impast to proces lub technika nakładania farby grubą, wypukłą warstwą, która tworzy niemal trójwymiarowy obraz).
 • Zaprojektowanie własnej kalibracji kolorów w celu poprawy zdjęć i cyfryzacji obrazu. System zostanie również dostosowany do poszczególnych kolorów zastosowanych w Straży nocnej, która posiada specyficzną paletę ciemnych barw.
 • Poprawa ekspozycji Straży nocnej , uwzględniając wpływ oświetlenia i warunków panujących w najbliższym otoczeniu na percepcję kolorów, poprzez zastosowanie najnowszych technologii wirtualnego wyświetlania kolorów AkzoNobel.

akzonobel

Odtwarzanie impastów Rembrandta

Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób Rembrandt stworzył swoje słynne impasty i skoncentrujemy się na zbadaniu związku między reologią a praktycznym sposobem nakładania farby (reologia to nauka zajmująca się płynięciem materiałów, przede wszystkim w stanie ciekłym, ale także jako miękkie ciała stałe). Wybrane do badania zostaną trzy różne farby pigmentowane wykorzystane przez Rembrandta do impastów w jego pracach.

 

Projektowanie niestandardowej kalibracji kolorów

Kalibracja kolorów jest głównym tematem drugiego projektu, którego celem jest przezwyciężenie powszechnego problemu z ciemnymi obszarami na zdjęciach Straży nocnej i innych XVII-wiecznych obrazów holenderskich. Na zdjęciach w katalogach muzealnych i innych publikacjach ciemne obszary w dziełach sztuki są zazwyczaj rozjaśniane, co źle oddaje rzeczywisty wygląd obrazów. Intencją jest zaprojektowanie indywidualnie dostosowanej karty kolorów do fotografowania XVII-wiecznych obrazów holenderskich.

akzonobel_rijksmuseum_1

 

Poprawa wrażeń wizualnych

W tym projekcie wykorzystane zostanie doświadczenie firmy AkzoNobel w zakresie kolorystyki i odbicia światła. Farba na Straży nocnej postarzała się, przez co wiele szczegółów jest trudnych do ustalenia. W celu poprawy wrażeń wizualnych planowane jest przeanalizowanie danych hiperspektralnych i spektroradiometrycznych oraz wykorzystanie symulacji opartych na zjawiskach fizycznych do zaproponowania zmian w oświetleniu miejscowym, które mogłyby zostać wykorzystane do poprawy widoczności obrazu.

Jest to dla nas niesamowita okazja do wykorzystania naszej wiedzy o kolorach w historycznym projekcie – wyjaśnia Eric Kirchner, główny naukowiec ds. koloru w AkzoNobel. – Straż nocna to obraz ważny nie tylko w kulturze holenderskiej, ale w całej historii sztuki. Dla AkzoNobel to ważny obszar i dlatego nie dziwi nasze zaangażowanie w ten projekt.

 

Operacja „Straż Nocna” wykorzystuje szereg przełomowych narzędzi i technik w celu przeprowadzenia dokładnych badań i konserwacji słynnego obrazu Rembrandta, który został zamknięty w specjalnej szklanej komorze w lipcu 2019 roku.

 

Operację „Straż Nocna” można obejrzeć na żywo odwiedzając stronę rijksmuseum.nl/nightwatch

 

 

 

Zobacz również
 • To kolor sprzedaje auto: rozmowa z kolorystką

  Skończyła handel zagraniczny, ale jej życie kręci się wokół samochodów. Właściwie nic w tym dziwnego, bo jak żartuje, urodziła się w lakierniczo – blacharskim warsztacie taty, do którego z czasem dołączył brat. Od lalek wolała …

  To kolor sprzedaje auto: rozmowa z kolorystką
 • Voltatex – żywice impregnujące Axalta stosowane w wentylatorach i maszynach produkujących maski N95

  Filadelfia, USA – 30 kwietnia 2020 r. – Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny dostawca lakierów ciekłych i proszkowych, ogłosiła zwiększenie produkcji żywic impregnujących Voltatex. Dzięki tej decyzji klienci z branży urządzeń medycznych będą w stanie przyspieszyć produkcję sprzętu …

  Voltatex – żywice impregnujące Axalta stosowane w wentylatorach i maszynach produkujących maski N95
 • Axalta przekazuje środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący na rzecz globalnej walki z koronawirusem

  Firma produkuje tysiące litrów środka dezynfekującego do rąk oraz dostarcza produkty medyczne do szpitali, ratowników i pracowników z lokalnych społeczności na całym świecie     Filadelfia, USA – 20 kwietnia 2020 r. – Axalta (NYSE: AXTA), wiodący globalny …

  Axalta przekazuje środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący na rzecz globalnej walki z koronawirusem
 • Jak branża motoryzacyjna walczy z koronawirusem?

  Wiele firm z branży motoryzacyjnej w Polsce i na świecie bierze aktywny udział w walce z koronowirusem. Jest wśród nich TROTON, znany z produkcji materiałów dla lakiernictwa renowacyjnego.   Od początku pandemii koronawirusa,  na całym …

  Jak branża motoryzacyjna walczy z koronawirusem?
 • Novol Racing Team – w akcji!

  Polski producent chemii motoryzacyjnej, firma NOVOL ogłosiła start nowego projektu sponsoringowego. Pod szyldem NOVOL Racing Team zebrali się sportowcy startujący w różnych dyscyplinach związanych z motoryzacją. Do zespołu należy m. in. kierowca rajdowy i dziennikarz …

  Novol Racing Team – w akcji!

Dodaj ogłoszenie

Dodaj ogłoszenie

Newsletter
Bądźmy w kontakcie
Zapisz się do naszego Newslettera
Zapisz się